Кметът Байкушев представи актуалното финансово състояние на Общината и приоритетите за развитие на Благоевград през следващата година
70 тона боклук се извозва всеки ден от Благоевград, 97% от който не предстои на преработване, тъй като не се събира разделно, съобщи градоначалникът
Актуалното финансово положение на Община Благоевград и част целите за развиване на регионалния център и дребните обитаеми места през идната година, показа на публичното разискване за осъществяването на бюджета за 2023 година кметът Методи Байкушев.
Сред главните задания, които стоят пред кметския екип, са възстановяване на градската среда и изискванията на живот за жителите.
С цел реорганизация и благоустрояване на улици, които сега са в недобро положение, през 2025 година са планувани редица отчуждителни мероприятия в IV микрорайон, кварталите „ Струмско “, „ Еленово “, „ Грамада “ и част от селата, стана ясно по време на срещата.
Част от плануваните за 2025 година в центъра на града капиталови действия са свързани с редица действия за реорганизация на ВиК мрежи на ул. " Христо Силянов ", създаване на улично осветяване на паркинг при Окръжна прокуратура – Благоевград, благоустройство на ул. " Г. С. Раковски ", ул. " Григор Пърличев ", ул. " Асен Христов ", ул. " П. Р. Славейков ", реорганизация на ВиК и благоустройство на ул. " Скаптопара ", създаване на ул. " Коста Босилков “.
В деен разговор с присъстващите в залата, траял над 2 часа, кметът показа визията си за ръководство през 2025 година, отговори на голям брой въпроси и чу рекомендациите и концепциите на благоевградчани за бъдещето на Благоевград. Той се ангажира отправените хрумвания да бъдат деликатно оценени и регистрирани при подготовката на програмата за развиване на общината през идната година.
Презентация с главните цели за развиване може да видите.
Преди да показа част от целите за 2025 година кметът Методи Байкушев срещна присъстващите с настоящото финансово положение на Общината.
Изпълнението на плануваните лични доходи на общината е 78%, което съгласно специалисти е обикновено за края на август месец. Данъчните приходи са 13,4 млн. лв. или 92% от планувания бюджет. Причината за високия % на осъществяване е преизпълнението на налог при придобиване на имущество по дарения и възмезден метод по отношение на прекачване собствеността на някогашната цигарена фабрика на ББР, от което общината е получила близо 2,3 млн. лева ексклузивен доход.
Неданъчните доходи са 11,5 млн. лв., което е малко под предстоящото за интервала. Причините са отлагането на плануваната актуализация на общинските такси и неизпълнението на приходите от продажби на здания, нематериални активи/УПИ, право на пробутване и пр./ и земя, които са изпълнени все още на към 30%, сочи отчетът, показан от кмета Методи Байкушев.
Към 30.06.2024 година предоставените от Общината краткотрайни безлихвени заеми са в размер на 3,8 млн. лева, а към 31.08.2024 година те са 3,9 млн. лв., т.е. съвсем няма смяна.
Отчетът на кмета сочи, че при започване на годината отговорностите към снабдители са били 3,8 млн. лева, от които 1,9 млн. лв. просрочени. Към края на август т.г. отговорностите към снабдители са 1,7 млн. лв., от които просрочени 900 хиляди лева Т.е. от началото на годината досега с над 2 млн. лв. са понижени отговорностите като цяло. Просрочените отговорности са понижени с 1 млн. лв.. В края на м. юни т.г. Общината е погасила изцяло отговорностите си към Регионална инспекция за опазване на околната среда - 1854 357 лв..
Най-голям дял от бюджетните разноски касаят сметосъбирането, сметоизвозването и поддържането на градските пространства, което затруднява Общината, поради ниските равнища на такса битови боклуци, сподели кметът.
Според показаните от него данни, всекидневно от контейнерите в Благоевград се извозват 70 тона боклук. Това изисква големи разноски за финансиране на товарене, транспортиране до депото и авансово отнасяне на отпадъка. Допълнително Общината заплаща отчисления към Регионална инспекция за опазване на околната среда за депониране на отпадъка, който не е събран разделно и не е предаден за оползотворяване на така наречен „ вторични първични материали “. Този боклук е 97 % от цялото количество.
„ Всеки път, когато изхвърлим боклук, ние го плащаме 5 пъти. Това значи, че приходите, които събира Общината от такса битови боклуци са извънредно незадоволителни за възвръщаемост и поддръжка на градската среда “, разясни кметът Методи Байкушев.