6 май е официален ден за почит към труда на

...
6 май е официален ден за почит към труда на
Коментари Харесай

На 6 май празнуват и българските животновъди

6 май е формален ден за респект към труда на всички животновъди, които обезпечават обичайни български артикули като кисело мляко и сирене.

На този ден българският народ отбелязва Гергьовден, който е един от най-важните празници в националния календар, отдаден на земеделието и отглеждането на животни. Свети Георги се уважава като настойник на овчарите и покровител на стадата, написа fakti.bg.

Празникът бележи началото на лятната половина на стопанската година, която продължава до Димитровден.

Рано сутринта стопаните извеждат животните на първа зелена паша, като ги подкарват със зелено стръкче (най-често от върба, ябълка или глог) за здраве.

Извършва се първото за годината ритуално доене на овцете. Ведрото се украсява с венци от пролетни цветя и билки, а първата издоена овца се закичва с венец и червен конец.

По традиция всяко семейство коли агне като жертва към Свети Георги за благоденствие и плодовитост на стадото. Обикновено това е първото мъжко агне, родено през годината.

Приготвят се специфични хлябове, наречени „ кошара “ или „ овчарник “, украсени с фигурки на овце, пастирски геги и кошари, символизиращи главния занаят.

Празникът се празнува интензивно и от днешните фермери посредством профилирани събития.

Националният събор на овцевъдите обичайно се организира край Петропавловския манастир (Лясковец). През 2026 година той е плануван от 22 до 24 май, като включва изложби на животни, фермерски демонстрации и фолклорна стратегия.
Източник: skandal.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР