Виваком тества новата мобилна технология 5.5G
5.5G тестванията в лабораторни условия демонстрират междинни скорости на даунлоуд от над 10 Gbps и скорости на ъплоуд над 1 Gbps (снимка: Виваком)
Телеком операторът Виваком разгласи, че е почнал проби на новата мобилна технология 5.5G, която се базира на последния стандарт за мобилни мрежи 5G Advanced (Release 18), финализиран единствено преди месец.
„ Резултатите, които реализираме от 5.5G тестванията в лабораторни условия на този стадий, са впечатляващи – междинни скорости на даунлоуд от над 10 Gbps и скорости на ъплоуд над 1 Gbps. Това удостоверява увеличението на потенциала на мрежата 10 пъти, спрямо първичния 5G стандарт. Така ще бъде допустимо да се усилят до 10 пъти скоростта на предаване на данни и броя на обвързваните в мрежата устройства ”, сподели Николай Андреев, основен изпълнителен шеф на Виваком.
още по темата
По неговите думи, новата технология ще даде опция за развиване на услуги от последващо потомство и ще подкрепи еволюцията на мобилните мрежи към ерата 6G, която се чака да стартира през 2030 година
Основните преимущества, които се чакат от 5.5G технологията за бизнеса и крайните консуматори, са доста по-висока продуктивност, доста по-висока успеваемост и още по-ниско времезакъснение. Ролята на изкуствения разсъдък ще бъде доста по-голяма и се чака той да стане неразделна част от всяко мрежово решение, осигурявайки още по-добра оптимизация на изразходваната сила и продуктивността на мрежата.
Увеличеният потенциал ще улесни високоскоростната широколентовa съгласуваност, нужна за услуги от последващо потомство, като 3D приложения, мобилни облачни услуги, приложения за игри и обществени мрежи, добавена и виртуална действителност (AR/VR), самостоятелни транспортни средства и умни градове, които изискват голям потенциал и по-висока скорост на предаване на данни.
„ В случай че последващите проби, които сме възнамерявали в действителна среда, бъдат сполучливи, ще стартираме ъпгрейд към 5.5G на първите базови станции в България. Това ще сътвори предпоставки за въвеждане на тази нова технология в интерес на българските консуматори, преди тя да стане налична за доста други развити пазари по света ”, добави Николай Гаврилов, основен механически шеф на Vivacom.
Сред другите изгоди от внедряването на 5.5G стандарта ще бъдат и разширените благоприятни условия на RedCap (Reduced Capability) и Passive IoT (Internet of Things), които са основни за развиването на индустриалните приложения.
Чрез RedCap технологията се реализира доста по-ниска себестойност на устройствата и по-ниска консумация на сила, без да се компрометира продуктивността. RedCap устройствата се отличават с усъвършенствана съгласуваност и могат да работят в среди с висока централизация на устройства, като да вземем за пример индустриални зони и умни градове. Това улеснява потреблението на по-опростени и енергоефективни терминали за индустриални приложения, изискващи по-високи скорости, ниско времезакъснение и непрестанно покритие. Основни приложения на технологията се чакат при смарт устройства, индустриални безжични датчици, видеонаблюдение и интелигентни мрежи.
Технологията Passive IoT разрешава наблюдаване и локализиране на устройства, които нямат потребност от външно зареждане или батерия и са с по-ниска себестойност от предходните IoT технологии. Това е уместно за всеобщо потребление в логистични вериги и индустриални линии, където се изисква висока надеждност и успеваемост.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ