28-годишна жена с тежка вродена сърдечна малформация роди здраво бебе

...
28-годишна жена с тежка вродена сърдечна малформация роди здраво бебе
Коментари Харесай

Жена с тежка вродена сърдечна малформация роди здраво бебе в столична болница

28-годишна жена с тежка вродена сърдечна малформация роди крепко бебе в УМБАЛ " Проф. доктор Александър Чирков " в София, оповестиха от лечебното заведение.

В шестия месец от бременността си бъдещата майка е ориентирана към кардиологичната болница от център за майчино здраве, защото има присъщ сърдечен недостатък. При прегледа доктор Незабравка Чилингирова от Клиниката по кардиология на УМБАЛ " Проф. доктор Александър Чирков " открива сърдечна непълнота, съпроводена със признаци на зной, отмалялост, сърцетуптене, изпотяване. Незабавно се ползва медикаментозна терапия, съобразена с бременността и клиничното положение на пациентката е нормализирано.

На 21 февруари бременната постъпва за планувано раждане, като лекарите вземат решение то да е посредством Цезарово сечение с цялостна анестезия, с цел да няма риск за нея и бебето. Междувременно екип от кардиохирурзи, управителен от проф. Димитър Петков от Клиниката по кардиохирургия има подготвеност и за сърдечна интервенция, при положение на затруднение по време на секциото.

Операцията обаче минава безпроблемно и на бял свят се появява Симона, която тежи 3280 грама и е с дължина 50 см. Бебето е транспортирано веднага в неонатологията на СБАЛАГ " Майчин дом ", а майката е екстубирана.

За щастливата развръзка способстват напъните на мултидисциплинарния екип от експерти на двете лечебни заведения. Той включва кардиологът доктор Незабравка Чилингирова, анестезиологът доктор Ивац Нацев, кардиохирургът проф. Димитър Петков, акушер-гинеколозите доктор Ибрям Ибрям, доктор Силвия Савова, неонатологът доктор Даниела Горанова, акушерките Жана Лазарова и Мариела Маринска, допълват от болничното заведение.

Вроденият сърдечен недостатък на младата жена е от ранно детство. Още на 10-месечна възраст е оперирана, поради вродена сърдечна малформация " Атриовентрикуларен недостатък с митрална непълнота ". След интервенцията пациентката е била на редовно лекуване за профилактика на сърдечната непълнота, която е спряна през бременността.

 
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР