Как Млечният път може да е погълнал по-малка галактика
20 звезди в Млечния път може да са остатъци от от дълго време изгубена вселена джудже, наречена „ Локи ", погълната в най-ранните дни на нашата вселена
Изглежда, че нашата вселена се е образувала последователно посредством сливането на по-малки галактики, които са били погълнати по време на галактическата ѝ еволюция. Астрономите могат да разпознават кои звезди са зародили в други галактики, като изследват ексцентричността на техните орбити и наличието им на тежки детайли. Това прави допустимо идентифицирането на звездни клъстери, които разкриват характерностите на галактиките, от които произлизат. Тези данни оферират скъпа информация за историята на образуването на Млечния път.
Екип от астрономи неотдавна изследва 20 звезди, за които считат, че са се образували дружно в вселена джудже, която са нарекли „ Локи ". Смята се, че тази вселена се е сляла с нашата в най-ранните стадии на своята еволюция.
Изследването, оповестено в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, демонстрира, че тези звезди са небогати на метал, само че се разграничават от другите небогати на метал звезди, открити в ореола на Млечния път. Констатациите хвърлят нова светлина върху произхода и еволюцията на нашата галактическа среда.
Първите звезди във Вселената са се състояли най-вече от водород и хелий.
Чрез нуклеарен синтез те са произвели по-тежки детайли, които по-късно са се трансформирали в суровина за идващите генерации звезди. Астрономите разказват звездите с ниски концентрации на тежки детайли, като желязо, като „ небогати на метал ". Галактиките, съдържащи такива звезди, са служили като градивни детайли на ранната Вселена.
Както изясняват създателите на проучването, тези градивни детайли са се слели в най-ранните стадии, разпръсквайки своите звезди, газ и тъмна материя в протогалактическата конструкция. Следователно се чака най-бедните на метал звезди да се намират във вътрешните области на галактиката, до момента в който тези, добавени по-късно, евентуално са били разпръснати във външния ореол.
Новото проучване изследва химичните свойства на група от 20 небогати на метал звезди в галактическата низина. Групата включва както проградни, по този начин и ретроградни звезди, всички с мощно ексцентрични орбити. Учените съпоставят техния химичен състав с този на хало звезди, звезди от галактики джуджета и симулирани популации.
Резултатите демонстрират, че тези звезди носят следи от обогатяване от високоенергийни свръхнови, звездни детонации, бързо въртящи се солидни звезди и сливания на неутронни звезди, само че не и от детонации на бели джуджета. Това допуска, че са зародили в краткотрайна, енергична вселена джудже. Приликите в химичните сигнатури както на проградните, по този начин и на ретроградните звезди укрепват хипотезата за споделен генезис.
Изследователите означават, че извадката е дребна, само че се чака бъдещи широкомащабни спектроскопски проучвания, като стратегиите WEAVE и 4MOST, да хвърлят спомагателна светлина върху произхода на бедните на метали звезди в галактическата низина.
Изглежда, че нашата вселена се е образувала последователно посредством сливането на по-малки галактики, които са били погълнати по време на галактическата ѝ еволюция. Астрономите могат да разпознават кои звезди са зародили в други галактики, като изследват ексцентричността на техните орбити и наличието им на тежки детайли. Това прави допустимо идентифицирането на звездни клъстери, които разкриват характерностите на галактиките, от които произлизат. Тези данни оферират скъпа информация за историята на образуването на Млечния път.
Екип от астрономи неотдавна изследва 20 звезди, за които считат, че са се образували дружно в вселена джудже, която са нарекли „ Локи ". Смята се, че тази вселена се е сляла с нашата в най-ранните стадии на своята еволюция.
Изследването, оповестено в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, демонстрира, че тези звезди са небогати на метал, само че се разграничават от другите небогати на метал звезди, открити в ореола на Млечния път. Констатациите хвърлят нова светлина върху произхода и еволюцията на нашата галактическа среда.
Първите звезди във Вселената са се състояли най-вече от водород и хелий.
Чрез нуклеарен синтез те са произвели по-тежки детайли, които по-късно са се трансформирали в суровина за идващите генерации звезди. Астрономите разказват звездите с ниски концентрации на тежки детайли, като желязо, като „ небогати на метал ". Галактиките, съдържащи такива звезди, са служили като градивни детайли на ранната Вселена.
Както изясняват създателите на проучването, тези градивни детайли са се слели в най-ранните стадии, разпръсквайки своите звезди, газ и тъмна материя в протогалактическата конструкция. Следователно се чака най-бедните на метал звезди да се намират във вътрешните области на галактиката, до момента в който тези, добавени по-късно, евентуално са били разпръснати във външния ореол.
Новото проучване изследва химичните свойства на група от 20 небогати на метал звезди в галактическата низина. Групата включва както проградни, по този начин и ретроградни звезди, всички с мощно ексцентрични орбити. Учените съпоставят техния химичен състав с този на хало звезди, звезди от галактики джуджета и симулирани популации.
Резултатите демонстрират, че тези звезди носят следи от обогатяване от високоенергийни свръхнови, звездни детонации, бързо въртящи се солидни звезди и сливания на неутронни звезди, само че не и от детонации на бели джуджета. Това допуска, че са зародили в краткотрайна, енергична вселена джудже. Приликите в химичните сигнатури както на проградните, по този начин и на ретроградните звезди укрепват хипотезата за споделен генезис.
Изследователите означават, че извадката е дребна, само че се чака бъдещи широкомащабни спектроскопски проучвания, като стратегиите WEAVE и 4MOST, да хвърлят спомагателна светлина върху произхода на бедните на метали звезди в галактическата низина.
Източник: cross.bg
КОМЕНТАРИ




