„Опенхаймер“ и „Клети създания“ обраха „Оскар“-ите, Килиън Мърфи и Ема Стоун най-добри в Холивуд
„ 20 дни в Мариупол “ пък е първият украински филм, спечелил златната статуетка
„ Опенхаймер “ на Кристофър Нолан завоюва в 7 от 13-те категории, в които бе номиниран на 96-ата гала за премиите „ Оскар “. Сред тях за най-хубав филм, най-хубав режисьор и най-хубави артисти в основна и поддържаща роля, оповестява Нова телевизия. Следва го „ Клети създания “ на Йоргос Латимос, който остана с четири, измежду които и за основна женска роля на Ема Стоун, която печели второто си такова отличие след " Ла Ла Ленд ". „ Барби “ - миналогодишният максимален шлагер в боксофиса, който имаше осем номинации, не завоюва нито една статуетка.
Американският ефирен водещ Джими Кимъл води премиите от емблематичния „ Долби Тиътър “ в Лос Анджелис. Те се връчват на гениите на огромния екран от 1929 година насам. Академията за кино изкуство и просвета в Лос Анджелис годишно номинира и гласоподава допълнително от 20 категории.
Ето кои са номинираните и спечелилите по категории:
Най-добра актриса в поддържаща роля
Да’Вайн Джой Рандолф – „ Заседнали “ - победител
Емили Блънт – „ Опенхаймер “
Даниел Брукс – „ Пурпурен цвят “
Америка Ферера - " Барби "
Джоди Фостър — „ Nyad “
Най-добър артист в поддържаща роля
Робърт Дауни Джуниър – „ Опенхаймер “ - победител
Стърлинг К. Браун – „ Американска фантастика “
Робърт де Ниро – „ Убийците на цветната луна “
Райън Гослинг - " Барби "
Марк Ръфало – „ Клети създания “
Най-добър дизайн на костюми
„ Клети създания “ - победител
„ Барби “
„ Убийците на цветната луна “
„ Наполеон “
„ Опенхаймер “
“Голда ”
Най-добър тон
„ Зона на интерес “ - победител
" Създателят "
„ Маестро “
„ Мисията невъзможна – Пълна отплата “
„ Опенхаймер “
Най-добра истинска музика
„ Опенхаймер “ - победител
„ Американска фантастика “
„ Индиана Джоунс и реликвата на ориста “
„ Убийци на цветната луна “
„ Клети създания “
Най-добър приспособен сюжет
„ Американска фантастика “ - победител
„ Барби “
„ Опенхаймер “
„ Клети създания “
„ Зона на интерес “
Най-добър автентичен сюжет
„ Анатомия на едно рухване “ - победител
„ Маестро “
„ Май декември “
„ Минали животи “
„ Задръжките “
Най-добър късометражен игрален филм
„ Чудесната история на Хенри Шугър “ - победител
„ След “
„ Непобедим “
„ Нощта на шанса “
„ Червено, бяло и синьо “
Най-добър късометражен анимационен филм
" Войната свърши! Вдъхновен от музиката на Джон и Йоко ” - победител
„ Писмо до прасе “
„ Деветдесет и пет сетива “
„ Нашата униформа “
„ Пахидерме “
Най-добра истинска ария
„ За какво бях основан? “ от „ Барби “ - Били Айлиш - победител
„ The Fire Inside “ от „ Flamin’ Hot “
„ Аз съм просто Кен “ от „ Барби “
„ It Never Went Away “ от „ Американска симфония “
“Wahzhazhe " (Песен за моя народ) от “Убийците на цветната луна ”
Най-добър игрален документален филм
„ 20 дни в Мариупол “ - победител
„ Боби Уайн: Президентът на народа “
„ Вечна памет “
„ Четири дъщери “
„ Да убиеш тигър “
Най-добър късометражен документален филм
„ Последният магазин за ремонт “ - победител
„ Азбуката на възбраната на книги “
„ Бръснарят от Литъл Рок “
„ Остров посред им “
„ Nǎi Nai & Wài Pó “
Най-добър интернационален филм
„ Зона на интерес “ (Обединеното кралство) - победител
“Аз, капитанът ” (Италия)
“Перфектни дни ” (Япония)
“Обществото на снега ” (Испания)
“Учителската стая ” (Германия)
Най-добър анимационен филм
„ Момчето и чаплата “ - победител
„ Елементарно “
„ Нимона “
„ Мечти за роботи “
“Спайдър-Мен: През Спайди-вселената ”
Най-добри грим и прическа
„ Клети създания “ - победител
„ Голда “
„ Маестро “
„ Опенхаймер “
„ Обществото на снега "
Най-добър индустриален дизайн
„ Клети създания “ - победител
„ Барби “
„ Убийците на цветната луна “
„ Наполеон “
„ Опенхаймер “
Най-добър монтаж
„ Опенхаймер “ - победител
„ Анатомия на едно рухване “
„ Задръжките “
„ Убийците на цветната луна “
„ Клети създания “
Най-добра кинематография
„ Опенхаймер “ - победител
„ Ел Конде “
„ Убийците на цветната луна “
„ Маестро “
„ Клети създания “
Най-добри образни резултати
„ Годзила минус едно “ - победител
„ Създателят “
„ Пазителите на галактиката 3 “
„ Мисията невъзможна – Пълна отплата “
„ Наполеон “
Най-добър артист в основна роля
Килиън Мърфи – „ Опенхаймер “ - победител
Брадли Купър - " Маестро "
Колман Доминго - " Ръстин "
Пол Джамати – „ The Holdovers “
Джефри Райт – „ Американска фантастика “
Най-добра актриса в основна роля
Ема Стоун — „ Клети създания “ - победител
Анет Бенинг — „ Nyad “
Лили Гладстон — „ Убийците на цветната луна “
Сандра Хюлер – „ Анатомия на едно рухване “
Кери Мълиган - " Маестро "
Най-добър режисьор
Кристофър Нолан – „ Опенхаймер “ - победител
Жюстин Трие — „ Анатомия на едно рухване “
Мартин Скорсезе – „ Убийците на цветната луна “
Йоргос Лантимос — „ Клети създания “
Джонатан Глейзър – „ Зона на интерес “
Най-добър филм
„ Опенхаймер “ - победител
„ Американска фантастика “
„ Анатомия на едно рухване “
„ Барби “
„ Заседналите “
„ Убийците на цветната луна “
„ Маестро “
„ Минали животи “
„ Клети създания “
„ Зона на интерес “
„ Опенхаймер “ на Кристофър Нолан завоюва в 7 от 13-те категории, в които бе номиниран на 96-ата гала за премиите „ Оскар “. Сред тях за най-хубав филм, най-хубав режисьор и най-хубави артисти в основна и поддържаща роля, оповестява Нова телевизия. Следва го „ Клети създания “ на Йоргос Латимос, който остана с четири, измежду които и за основна женска роля на Ема Стоун, която печели второто си такова отличие след " Ла Ла Ленд ". „ Барби “ - миналогодишният максимален шлагер в боксофиса, който имаше осем номинации, не завоюва нито една статуетка.
Американският ефирен водещ Джими Кимъл води премиите от емблематичния „ Долби Тиътър “ в Лос Анджелис. Те се връчват на гениите на огромния екран от 1929 година насам. Академията за кино изкуство и просвета в Лос Анджелис годишно номинира и гласоподава допълнително от 20 категории.
Ето кои са номинираните и спечелилите по категории:
Най-добра актриса в поддържаща роля
Да’Вайн Джой Рандолф – „ Заседнали “ - победител
Емили Блънт – „ Опенхаймер “
Даниел Брукс – „ Пурпурен цвят “
Америка Ферера - " Барби "
Джоди Фостър — „ Nyad “
Най-добър артист в поддържаща роля
Робърт Дауни Джуниър – „ Опенхаймер “ - победител
Стърлинг К. Браун – „ Американска фантастика “
Робърт де Ниро – „ Убийците на цветната луна “
Райън Гослинг - " Барби "
Марк Ръфало – „ Клети създания “
Най-добър дизайн на костюми
„ Клети създания “ - победител
„ Барби “
„ Убийците на цветната луна “
„ Наполеон “
„ Опенхаймер “
“Голда ”
Най-добър тон
„ Зона на интерес “ - победител
" Създателят "
„ Маестро “
„ Мисията невъзможна – Пълна отплата “
„ Опенхаймер “
Най-добра истинска музика
„ Опенхаймер “ - победител
„ Американска фантастика “
„ Индиана Джоунс и реликвата на ориста “
„ Убийци на цветната луна “
„ Клети създания “
Най-добър приспособен сюжет
„ Американска фантастика “ - победител
„ Барби “
„ Опенхаймер “
„ Клети създания “
„ Зона на интерес “
Най-добър автентичен сюжет
„ Анатомия на едно рухване “ - победител
„ Маестро “
„ Май декември “
„ Минали животи “
„ Задръжките “
Най-добър късометражен игрален филм
„ Чудесната история на Хенри Шугър “ - победител
„ След “
„ Непобедим “
„ Нощта на шанса “
„ Червено, бяло и синьо “
Най-добър късометражен анимационен филм
" Войната свърши! Вдъхновен от музиката на Джон и Йоко ” - победител
„ Писмо до прасе “
„ Деветдесет и пет сетива “
„ Нашата униформа “
„ Пахидерме “
Най-добра истинска ария
„ За какво бях основан? “ от „ Барби “ - Били Айлиш - победител
„ The Fire Inside “ от „ Flamin’ Hot “
„ Аз съм просто Кен “ от „ Барби “
„ It Never Went Away “ от „ Американска симфония “
“Wahzhazhe " (Песен за моя народ) от “Убийците на цветната луна ”
Най-добър игрален документален филм
„ 20 дни в Мариупол “ - победител
„ Боби Уайн: Президентът на народа “
„ Вечна памет “
„ Четири дъщери “
„ Да убиеш тигър “
Най-добър късометражен документален филм
„ Последният магазин за ремонт “ - победител
„ Азбуката на възбраната на книги “
„ Бръснарят от Литъл Рок “
„ Остров посред им “
„ Nǎi Nai & Wài Pó “
Най-добър интернационален филм
„ Зона на интерес “ (Обединеното кралство) - победител
“Аз, капитанът ” (Италия)
“Перфектни дни ” (Япония)
“Обществото на снега ” (Испания)
“Учителската стая ” (Германия)
Най-добър анимационен филм
„ Момчето и чаплата “ - победител
„ Елементарно “
„ Нимона “
„ Мечти за роботи “
“Спайдър-Мен: През Спайди-вселената ”
Най-добри грим и прическа
„ Клети създания “ - победител
„ Голда “
„ Маестро “
„ Опенхаймер “
„ Обществото на снега "
Най-добър индустриален дизайн
„ Клети създания “ - победител
„ Барби “
„ Убийците на цветната луна “
„ Наполеон “
„ Опенхаймер “
Най-добър монтаж
„ Опенхаймер “ - победител
„ Анатомия на едно рухване “
„ Задръжките “
„ Убийците на цветната луна “
„ Клети създания “
Най-добра кинематография
„ Опенхаймер “ - победител
„ Ел Конде “
„ Убийците на цветната луна “
„ Маестро “
„ Клети създания “
Най-добри образни резултати
„ Годзила минус едно “ - победител
„ Създателят “
„ Пазителите на галактиката 3 “
„ Мисията невъзможна – Пълна отплата “
„ Наполеон “
Най-добър артист в основна роля
Килиън Мърфи – „ Опенхаймер “ - победител
Брадли Купър - " Маестро "
Колман Доминго - " Ръстин "
Пол Джамати – „ The Holdovers “
Джефри Райт – „ Американска фантастика “
Най-добра актриса в основна роля
Ема Стоун — „ Клети създания “ - победител
Анет Бенинг — „ Nyad “
Лили Гладстон — „ Убийците на цветната луна “
Сандра Хюлер – „ Анатомия на едно рухване “
Кери Мълиган - " Маестро "
Най-добър режисьор
Кристофър Нолан – „ Опенхаймер “ - победител
Жюстин Трие — „ Анатомия на едно рухване “
Мартин Скорсезе – „ Убийците на цветната луна “
Йоргос Лантимос — „ Клети създания “
Джонатан Глейзър – „ Зона на интерес “
Най-добър филм
„ Опенхаймер “ - победител
„ Американска фантастика “
„ Анатомия на едно рухване “
„ Барби “
„ Заседналите “
„ Убийците на цветната луна “
„ Маестро “
„ Минали животи “
„ Клети създания “
„ Зона на интерес “
Източник: flagman.bg
КОМЕНТАРИ