Министър Тодоров: Априлското въстание ни напомня, че ако се вдигнем, можем да имаме България
150 години! 150 години от една фантазия – фантазията за свободна България.
Дълго време учихме в учебно заведение, че Априлското въстание е потушено и провалено. Днес осъзнаваме обстоятелството, че без него нямаше да има България. “. С тези думи през днешния ден министърът на културата Найден Тодоров стартира изявлението си по време на формалното разкриване на изложбата „ 150 години Априлско въстание. Истории и разкази за героично време “ в Националния исторически музей. Експозицията е отдадена и отдава респект към храбростта, себеотрицанието и саможертвата на всички знайни и незнайни участници в историческите събития от 1876 година
„ Априлското въстание не е просто следващото събитие в българската история. То е повода всички ние да сме през днешния ден тук, тъй като е имало хора, които са били подготвени да жертват себе си поради нас “, уточни министър Тодоров.
„ В днешно време, когато всички ние „ водиме война “ във Facebook и Инстаграм, хората са не запомнили какво е това – да дадеш живота си за една концепция. Априлското въстание е мотив да се сетим за това. Да се сетим, че има по-важни неща от това с кого ще се скараме и с кого ще бъдем другари по ползи “, сподели още министърът на културата. По думите му Априлското въстание ни припомня, че в случай че се вдигнем, можем да имаме България и това е, което ние всички би трябвало още веднъж и още веднъж да премисляме през днешния ден. „ Искам да благодаря на уредниците на тази галерия, тъй като каквото и да приказваме, паметта лека-полека си отива, в случай че нямаме допир с това, което е било. Благодарение на тази галерия имаме опцията да се докоснем до тези хора, с помощта на които ние сме тук “, акцентира министър Найден Тодоров.
Встъпителни думи на откриването на изложбата бяха произнесени от шефа на музея доцент доктор Бони Петрунова. Сред формалните посетители на събитието бяха зам.-министърът на културата Александър Трайков, доцент Пламен Славов, консултант по просвета на Президента на Република България, представители на държавните институции, академичната и културната общественост. Поздравителен адрес от президента на Република България Илияна Йотова бе прочетен от Милена Димитрова, секретар на президента по просвета, обучение и връзки с българите зад граница.
Заместник-министърът на образованието Наталия Михалевска прочете приветствен адрес от името на министъра на образованието проф. Сергей Игнатов. За смисъла на Априлското въстание приказваха ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев, както и проф. Кирил Топалов. Поздравление бе получено и от министъра на финансите Георги Клисурски.
Изложбата е част от програмата на националните празнувания на 150-годишнината от Априлското въстание, осъществя се с финансовата поддръжка на Министерството на културата и показва повсеместен роман за събитията посредством достоверни артефакти, част от които се експонират за първи път, както и посредством точно направени музейни копия и реконструкции на изгубени полезности.
Априлското въстание от 1876 година остава едно от най-драматичните и съдбоносни събития в българската история – миг, в който стремежът към независимост намира своя най-силен и безапелационен израз. Сто и петдесет години по-късно се връщаме към тези събития освен с респект, само че и с готовност да разберем по-дълбоко човешките истории, изборите и цената, която стои зад тях.
Куратор на експозицията е доктор Димитър Василев, началник на отдел „ История на България през Възраждането (XVIII – XIX в.). Етнография. “
Изложбата показва предмети, свързани с въстанието – оръжия, униформи, флагове, персонални движимости и реликви, съхранили паметта за героичното време. Посетителите могат да видят реорганизация на емблематичното „ черешово топче “ – знак на изобретателността и духа на въстаниците, въстаническа кокарда с надпис „ Свобода или гибел 1876 година “, ятаган, обвързван с Бачо Киро, както и персонални движимости със мощен прочувствен заряд, като сукман от Батак, мастилница, подарена от лейди Емили Странгфорд, и чанта, принадлежала на Стефан Стамболов. Чрез мемоари на съвременници, художествени облици и възрожденски песни изложбата построява въздействащ роман за Априлското въстание – време на тествания, само че и на извънреден подвиг, което трансформира ориста на българския народ.
Експозицията „ 150 години Априлско въстание. Истории и разкази за героично време “ може да бъде прегледана в Националния исторически музей до края на годината.
Снимки: МК и НИМ
Дълго време учихме в учебно заведение, че Априлското въстание е потушено и провалено. Днес осъзнаваме обстоятелството, че без него нямаше да има България. “. С тези думи през днешния ден министърът на културата Найден Тодоров стартира изявлението си по време на формалното разкриване на изложбата „ 150 години Априлско въстание. Истории и разкази за героично време “ в Националния исторически музей. Експозицията е отдадена и отдава респект към храбростта, себеотрицанието и саможертвата на всички знайни и незнайни участници в историческите събития от 1876 година
„ Априлското въстание не е просто следващото събитие в българската история. То е повода всички ние да сме през днешния ден тук, тъй като е имало хора, които са били подготвени да жертват себе си поради нас “, уточни министър Тодоров.
„ В днешно време, когато всички ние „ водиме война “ във Facebook и Инстаграм, хората са не запомнили какво е това – да дадеш живота си за една концепция. Априлското въстание е мотив да се сетим за това. Да се сетим, че има по-важни неща от това с кого ще се скараме и с кого ще бъдем другари по ползи “, сподели още министърът на културата. По думите му Априлското въстание ни припомня, че в случай че се вдигнем, можем да имаме България и това е, което ние всички би трябвало още веднъж и още веднъж да премисляме през днешния ден. „ Искам да благодаря на уредниците на тази галерия, тъй като каквото и да приказваме, паметта лека-полека си отива, в случай че нямаме допир с това, което е било. Благодарение на тази галерия имаме опцията да се докоснем до тези хора, с помощта на които ние сме тук “, акцентира министър Найден Тодоров.
Встъпителни думи на откриването на изложбата бяха произнесени от шефа на музея доцент доктор Бони Петрунова. Сред формалните посетители на събитието бяха зам.-министърът на културата Александър Трайков, доцент Пламен Славов, консултант по просвета на Президента на Република България, представители на държавните институции, академичната и културната общественост. Поздравителен адрес от президента на Република България Илияна Йотова бе прочетен от Милена Димитрова, секретар на президента по просвета, обучение и връзки с българите зад граница.
Заместник-министърът на образованието Наталия Михалевска прочете приветствен адрес от името на министъра на образованието проф. Сергей Игнатов. За смисъла на Априлското въстание приказваха ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев, както и проф. Кирил Топалов. Поздравление бе получено и от министъра на финансите Георги Клисурски.
Изложбата е част от програмата на националните празнувания на 150-годишнината от Априлското въстание, осъществя се с финансовата поддръжка на Министерството на културата и показва повсеместен роман за събитията посредством достоверни артефакти, част от които се експонират за първи път, както и посредством точно направени музейни копия и реконструкции на изгубени полезности.
Априлското въстание от 1876 година остава едно от най-драматичните и съдбоносни събития в българската история – миг, в който стремежът към независимост намира своя най-силен и безапелационен израз. Сто и петдесет години по-късно се връщаме към тези събития освен с респект, само че и с готовност да разберем по-дълбоко човешките истории, изборите и цената, която стои зад тях.
Куратор на експозицията е доктор Димитър Василев, началник на отдел „ История на България през Възраждането (XVIII – XIX в.). Етнография. “
Изложбата показва предмети, свързани с въстанието – оръжия, униформи, флагове, персонални движимости и реликви, съхранили паметта за героичното време. Посетителите могат да видят реорганизация на емблематичното „ черешово топче “ – знак на изобретателността и духа на въстаниците, въстаническа кокарда с надпис „ Свобода или гибел 1876 година “, ятаган, обвързван с Бачо Киро, както и персонални движимости със мощен прочувствен заряд, като сукман от Батак, мастилница, подарена от лейди Емили Странгфорд, и чанта, принадлежала на Стефан Стамболов. Чрез мемоари на съвременници, художествени облици и възрожденски песни изложбата построява въздействащ роман за Априлското въстание – време на тествания, само че и на извънреден подвиг, което трансформира ориста на българския народ.
Експозицията „ 150 години Априлско въстание. Истории и разкази за героично време “ може да бъде прегледана в Националния исторически музей до края на годината.
Снимки: МК и НИМ
Източник: novinata.bg
КОМЕНТАРИ




