Каквото и да ти говорят, знай, че става дума за пари
Когато
у нас гръмне скандал, дори и да е в образованието, нормално се оказва, че става дума за пари. Много пари. Така беше при драмата със Софийската математическа гимназия, която ужким беше за достойнството на нейните надарени ученици, а действително - за милионите, събирани от курсове. Това май ще се окаже разковничето и на напрежението сред просветното министерство и Технологичното учебно заведение " Електронни системи " към Техническия университет-София, което би паника, че желаят да го унищожат, прехвърляйки го под шапката на МОН. Напрежението към школото ескалира в последните дни, след което се уталожи с обещанието за компромис, въпреки че нужните за това законови промени занапред ще се вършат. Развоят на събитията обаче е индикативен за модела, по който се случват нещата у нас.
Казусът, за който Технологичното учебно заведение сигнализира преди дни, се е появил още през август 2016 година, когато в действие влезе новият учебен закон. Той не планува съществуването на сходен вид учебни заведения - към университети, с образователни проекти и преподаватели, които не се подчиняват на общите условия, а идват от университета или от действителния бизнес. Както споделят адвокати от учебното заведение, този учебен модел е " толкоз авангарден, че никой не се е сетил да го уреди в закон ". Никой не признава в прав текст, че става дума за законов пропуск. Напротив, министерството потегли да привежда учебното заведение според новия закон (защо чак в този момент е различен въпрос), " поканвайки " директорката да подписа в допълнение съглашение към трудовия си контракт, с което да размени работодателя си - ректора на ТУ-София - с шефа на РУО-София. И тук стартират доста въпроси.
Защо един 30-годишен учебен модел, утвърдил се като суперуспешен и подкрепян от целия ИТ бранш у нас, би трябвало да се трансформира и да се вкарва в тесните рамки на избрания, които не са за него, в тази ситуация - държавна неспециализирана професионална гимназия? Има ли справедливи аргументи, разбори, които да постановат смяна в неговите специфики? Аргументът " законът би трябвало да се съблюдава от всички " е стоманен. ТУЕС обаче е извънредно профилирано учебно заведение - учениците стартират да учат специфични предмети още в осми клас, а не в десети, приключват с дипломна работа, която се прави оценка от академична комисия, преподавателите са корифеи от ИТ бизнеса, а образователните му стратегии се осъвременяват непрекъснато в синхрон с новите технологии, които другояче постоянно остаряват, до момента в който излязат учебниците на МОН. Та къде тук е " неспециализираната " гимназия? Да не приказваме за парадокса, изтъкван от Асоциацията на приключилите ТУЕС - че спортните учебни заведения са профилирани, а строго техническите - не са.
Неясно остава и дали фактически статутът на учебното заведение ще се промени, в случай че шефът му стане директно зависещ на Регионалното ръководство на образованието. От МОН бяха безапелационни, че нищо няма да се промени - нито статутът, нито преподавателите, нито шефът му. Тогава за какво е толкоз значимо те да минават към РУО-то? " Ако подпишете контракт с различен шеф, ще продължи ли остарелият ви началник да се грижи за вас? ", питат резонно от ТУЕС. Оттам се притесняват, че с прехвърлянето " всичко " се трансформира. Юристи към учебното заведение обясниха, че подписът на шефа под желаното от министерството в допълнение съглашение на процедура ще прекъсне всички юридически връзки сред учебното заведение и ТУ-София, т.е. то ще излезе от структурата на университета. Така поражда проблем с преподавателите - нито професорите от университета, нито хората от ИТ бизнеса нямат изискваната от закона педагогическа дееспособност да са редови учители. " Изчезват учителите, преподавателите от бизнеса, изчезват дипломните отбрани, най-после ще изчезнат и учениците ", онагледиха вероятността от учебното заведение.
Уверенията на министър Красимир Вълчев, че учебното заведение ще резервира статута си и ще остане към ТУ-София, изглеждаха незадоволителни, откакто съгласно новия закон у нас не може да има учебни заведения към университети. Как тъкмо ще се отбрани юридически това? Спорен остана и въпросът за преподавателите - допустимо ли е в действителност те да запазят местата си посредством подписване на съглашения с университета, както твърдеше МОН, или въпросните съглашения няма никакви правни учредения, както смятаха адвокати на ТУЕС?
Развръзката на проблема, реализирана след двучасов диалог сред министъра и асоциацията на приключилите ТУЕС, оставя редица подозрения. Министър Вълчев заяви, че МОН ще прояви " толерантност " към сегашната обстановка, т.е. към опазване на учебното заведение към ТУ-София, до момента в който не се одобряват съответните законови промени, регламентиращи съществуването на учебни заведения към университети. С други думи, още веднъж ще се вършат изключения съгласно градуса на напрежението. Това обаче отваря въпроса за другото ИТ учебно заведение - в Правец, което също е към Техническия университет в София и е сложено в същата обстановка, само че чийто шеф е подписал в допълнение съглашение с РУО - какво става с него, статутът и стратегиите му същите ли остават, в случай че да - какво е новото и за какво тогава ТУЕС не се съгласи на сходен вид, ще се върне ли то назад към вуза след приемането на законовите ремонти и така нататък?
Зад тези на пръв взор напълно бюрократични проблеми в последните дни пътем се прокрадна друга сюжетна линия - кой ще ръководи бюджета на учебното заведение, неговите планове и публични поръчки. ТУЕС сега получава бюджета си от министерството по обособена сметка към ТУ-София. За харченето му, както и за оповестяването на публичните поръчки, дава отговор ректорът на ТУ-София. Преди неговия автограф са нужни подписите на още 5 факултета, споделят от учебното заведение. " Ако се одобри желаната смяна, контролът би минал напълно към шефа, който ще може да " коли и беси ". Защо един либерален модел би трябвало да се размени с властническия модел на РУО-то ", питат ученици на школото. От МОН пък считат, че прекосяването на учебното заведение към РУО би дало опция над него да се упражнява същият надзор, както над останалите учебни заведения у нас. Докато в този момент ректорът, изключително в случай че е в комбина с шефа, както настояват осведомени, е съвсем неконтролируем. Между другото необичайно в цялата сага изглеждаха отсъствията от медиите на едни от основните настоящи лица - ректорът на ТУ-София проф. Георги Михов и шефът на ТУЕС доцент Стела Стефанова. Никой не чу какво мислят те по проблема.
В цялата история министър Вълчев най-малко обществено откри завесата към проблемите на академичното самоуправление у нас. Той призна, че има много ректори, които отхвърлят да извършват рекомендации на МОН, в това число по одитните отчети и финансовите си политики, като тук-там е социална загадка, че някои университети са станали " заложници на ректорите си ". Затова обещаните законови промени ще са такива, че да регламентират новия вид " академични учебни заведения ", само че наложително с повишение на отговорността на ректорите. Външните фенове по този начин и не схванаха дали ректорът на ТУ-София и директорката на ТУЕС имат някакви провинения и МОН са се пробвали да ги вкарат в пътя, или пък противоположното - РУО-то е пробвало да постави ръка над публичните поръчки и бъдещите планове, по които в школото се чакат доста пари от Европейски Съюз... Впечатлението, че в дъното са парите обаче, се затвърди.
Инфо: www.segabg.com




