Софиянци вдигнаха протест срещу строежа на 75-метрова сграда
Жители на „ Младост “ стачкуваха против построяването на 75-метрова постройка в региона, краткотрайно беше затворено придвижването по бул „ Ал. Малинов “.
Протестът на жители беше по отношение на идното на следващия ден наново гласоподаване в Столичния общински съвет (СОС) на плана за 75-метрова постройка с близо 60 000 кв. м на общински терен в регион „ Младост “. Основното искане на протестиращите е на следващия ден на съвещанието на Общински съвет решението за 75-метровата постройка да бъде отхвърлено, сподели уредникът на митинга Георги Дакашев.
Протестното шествие краткотрайно спря придвижването на бул. „ Ал.Малинов ". Спирането беше планувано от уредниците, като участниците в митинга потеглиха в 19:00 ч. от постройката на регион Младост. Протестът е координиран със Столичната община и на място имаше полицейско наличие.
На 14 май кметът на София Васил Терзиев върна за наново разглеждане от СОС решението, обвързвано със строителството на 22-етажна постройка в регион „ Младост “. Приетото решение на СОС не съставлява позволение за градеж и не дава дефинитивно утвърждение за реализация на постройката, написа кметът във Facebook. То урежда имуществените връзки сред съсобствениците на терена и основава правната рамка за вероятно основаване на право на градеж в интерес на вложителя.
Очакванията са, че ще размислят нашите общински съветници, ще гласоподават срещу и ще отхвърлят отчета, сподели Дакашев на митинга довечера. Той разяснява, че идващите решения са сложни и не е несъмнено дали чисто правосъдно може да се анулира това решение. По думите му, 30% от плануванаъа постройката ще бъдат за Общината, само че там няма да има състезателен център или културна постройка. В момента там не би трябвало да има решение за каквато и да е постройка без необятна социална полемика, счита уредникът на митинга.
Качеството на живот не се мери в пари, то се мери със зелени пространства, с паркинги, с детски градини, с градски превоз, с чист въздух, с места за игра на децата на София – това би трябвало да е задачата на едно положително ръководство, сподели Борис Бонев от „ Спаси София “, който също беше на митинга. Ако на следващия ден общинските съветници още веднъж вземат решение да поддържат строителството на 22-етажната постройка, всички принадлежности са единствено и само в ръцете на кмета и аз го приканвам – чуйте тези хора, извършите вярното, добави Бонев.
Това, което предложих на кмета е точно да издаде заповед за служебно изменение на подробния организационен проект – т.е., когато Общината има 92% благосъстоятелност, тя да реши какво да има на този парцел – дали ще бъде за озеленяване, дали ще бъде детска градина, сподели общинският консултант от „ Спаси София “ арх. Росица Николова. Моят апел е към кмета Васил Терзиев – не да гледаме икономическия интерес, не да гледаме частния интерес, а да погледнем хората, които през днешния ден са се събрали тук, добави тя.
На митинга жители се включиха в подписка с искане за поддържане на устойчива витална среда, съобразена с ползите и гражданските права на жителите, стопанисването на общинската благосъстоятелност с акцент върху здравето и качеството на живот и изработването на повсеместен проект и тактика за застрояването на „ Младост “, гласуван с локален референдум, която на следващия ден по време на съвещанието на СОС ще бъде показана, написа Българска телеграфна агенция.
На 12 май жители от регион " Младост " излязоха на митинг против построяването на 22-етажната постройка на бул. „ Ал. Малинов “ и против презастрояването на региона. Протестиращите тогава също блокираха краткотрайно придвижването на бул. „ Ал. Малинов “.
Протестът на жители беше по отношение на идното на следващия ден наново гласоподаване в Столичния общински съвет (СОС) на плана за 75-метрова постройка с близо 60 000 кв. м на общински терен в регион „ Младост “. Основното искане на протестиращите е на следващия ден на съвещанието на Общински съвет решението за 75-метровата постройка да бъде отхвърлено, сподели уредникът на митинга Георги Дакашев.
Протестното шествие краткотрайно спря придвижването на бул. „ Ал.Малинов ". Спирането беше планувано от уредниците, като участниците в митинга потеглиха в 19:00 ч. от постройката на регион Младост. Протестът е координиран със Столичната община и на място имаше полицейско наличие.
На 14 май кметът на София Васил Терзиев върна за наново разглеждане от СОС решението, обвързвано със строителството на 22-етажна постройка в регион „ Младост “. Приетото решение на СОС не съставлява позволение за градеж и не дава дефинитивно утвърждение за реализация на постройката, написа кметът във Facebook. То урежда имуществените връзки сред съсобствениците на терена и основава правната рамка за вероятно основаване на право на градеж в интерес на вложителя.
Очакванията са, че ще размислят нашите общински съветници, ще гласоподават срещу и ще отхвърлят отчета, сподели Дакашев на митинга довечера. Той разяснява, че идващите решения са сложни и не е несъмнено дали чисто правосъдно може да се анулира това решение. По думите му, 30% от плануванаъа постройката ще бъдат за Общината, само че там няма да има състезателен център или културна постройка. В момента там не би трябвало да има решение за каквато и да е постройка без необятна социална полемика, счита уредникът на митинга.
Качеството на живот не се мери в пари, то се мери със зелени пространства, с паркинги, с детски градини, с градски превоз, с чист въздух, с места за игра на децата на София – това би трябвало да е задачата на едно положително ръководство, сподели Борис Бонев от „ Спаси София “, който също беше на митинга. Ако на следващия ден общинските съветници още веднъж вземат решение да поддържат строителството на 22-етажната постройка, всички принадлежности са единствено и само в ръцете на кмета и аз го приканвам – чуйте тези хора, извършите вярното, добави Бонев.
Това, което предложих на кмета е точно да издаде заповед за служебно изменение на подробния организационен проект – т.е., когато Общината има 92% благосъстоятелност, тя да реши какво да има на този парцел – дали ще бъде за озеленяване, дали ще бъде детска градина, сподели общинският консултант от „ Спаси София “ арх. Росица Николова. Моят апел е към кмета Васил Терзиев – не да гледаме икономическия интерес, не да гледаме частния интерес, а да погледнем хората, които през днешния ден са се събрали тук, добави тя.
На митинга жители се включиха в подписка с искане за поддържане на устойчива витална среда, съобразена с ползите и гражданските права на жителите, стопанисването на общинската благосъстоятелност с акцент върху здравето и качеството на живот и изработването на повсеместен проект и тактика за застрояването на „ Младост “, гласуван с локален референдум, която на следващия ден по време на съвещанието на СОС ще бъде показана, написа Българска телеграфна агенция.
На 12 май жители от регион " Младост " излязоха на митинг против построяването на 22-етажната постройка на бул. „ Ал. Малинов “ и против презастрояването на региона. Протестиращите тогава също блокираха краткотрайно придвижването на бул. „ Ал. Малинов “.
Източник: glasnews.bg
КОМЕНТАРИ




