За работа на официален празник се полага минимум двойна надница.

...
За работа на официален празник се полага минимум двойна надница.
Коментари Харесай

Как ще се плаща трудът в почивните дни за Коледа

За работа на формален празник се поставя най-малко двойна отплата . Когато положеният от работещите труд е и ексклузивен, той също се заплаща със 100% нарастване. Това припомнят от Изпълнителна организация „ Главна ревизия по труда “ (ИА ГИТ) по отношение на идните коледни и новогодишни празници. Оттам показват, че съгласно Кодекса на труда публични празници са 24, 25 и 26 декември и 1 януари.

“Съвпадането на Бъдни вечер (24 декември 2023 г.) с неделя удължава почивните дни с един така наречен задочен ден, заради което за Коледа ще се почива и на 27 декември 2023 година ”, разясняват от ГИТ.

“Работата на задочен ден се заплаща както в почивен , т.е. само изключителният труд се заплаща с нарастване и то със 75% ”, прибавят още от инспекцията.

За работещите при ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време трудът , положен от тях на празнични , почивни и неприсъствени дни, постоянно е ексклузивен . Той наложително се разпорежда от работодателя със заповед, издадена най-малко 24 часа по-рано, обръщат внимание още от ГИТ. Инспекцията прецизира също, че когато в празнични дни се поставя труд по график при сумирано пресмятане на работното време, той не е ексклузивен. “В тези случаи се заплаща само двойна отплата за работата на формалните празници ”, допълват от ГИТ.

Когато работят в празнични и почивни дни , служащите и чиновниците би трябвало да имат писмени доказателства за това, осведомят още от инспекцията. Такива са заповедта за възлагане на ексклузивен труд, с която би трябвало да са осведомени най-малко 24 часа по-рано, или поименният график, който се изготвя за целия интервал на сумираното пресмятане на работното време.

В случай че се съгласят да работят на празниците против джука спогодба, работещите лимитират опцията си да потвърдят положения труд и надлежно да бъдат предпазени правата им, предизвестяват от ГИТ.

В началото на октомври от ГИТ оповестиха , че са направили 35 956 инспекции за деветте месеца на годината. Общият брой на установените нарушавания на трудовото законодателство е 175 850.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР