За французите качеството на живота е по-важно от кариерата, защото

...
За французите качеството на живота е по-важно от кариерата, защото
Коментари Харесай

Французите не щат да бачкат - заплатите лоши, социалните - супер

За французите качеството на живота е по-важно от кариерата, тъй като заплатите са неприятни, атмосферата във компаниите - непоносима, а обществените грижи - превъзходни. Затова доста от тях напряко се отучиха да работят.

Водопроводчик да си в днешна Франция: идваш, когато решиш, само че си постоянно добре пристигнал. Работиш самичък, по опция на черно, а работа - колкото щеш. Малко силикон тук и там и хоп – сметката е подготвена. Тази специалност отразява като в огледало неуместните резултати от френското трудово право, написа в обширна обява немският " Франкфуртер Алгемайне Цайтунг " (ФАЦ), представена от  " Дойче веле ". Неслучайно французите се майтапят, че водопроводчикът си има кокошка, която му снася " златни яйца ".

Проблемът обаче е в това, че никой във Франция към този момент не желае да бъде водопроводчик, нито зидар, готвач, келнер, лозар или водач на рейс. Медицинските сестри постоянно остават в специалността единствено по 3-4 години, а като учители нерядко работят хора, които въобще не са учили за това. Стотици хиляди работни места остават вакантни. През първото тримесечие на 2022 година общо 523 000 чиновници са напуснали работа. Вестник „ Фигаро “ писа, че обстановката е „ същински призрачен сън за работодателите “. Подобна обстановка Франция претърпя за последно по време на еуфорията, предшествала финансовата рецесия от 2008 година.

" За французите качеството на живота стана по-важно от кариерата “, установяват социолозите. Подобен всеобщ феномен въобще не съществува в страни като Германия или Англия. Във Франция той си има име: " la grande démission " - огромното овакантяване (на работа). То се записва от статистиката, а специалистите се пробват да го обяснят. Един психоаналитик го назова „ откъсването на елементарните хора “.

Икономистите пък се пробват да успокоят бизнеса с аргумента, че три % напускащи работа годишно не са доста, и че това прави трудовия пазар още по-атрактивен. Освен това 80 на 100 от отказалите се от работа се връщат още веднъж към някаква трудова претовареност в границите на 6 месеца. А идната криза щяла да се погрижи за нормализирането на трудовите взаимоотношения, настояват още икономистите.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР