В управлението има известна доза полифония, коментира вицепремиерът Томислав Дончев.На

...
В управлението има известна доза полифония, коментира вицепремиерът Томислав Дончев.На
Коментари Харесай

Дончев: Напрежение между институциите може да има, война - не

В ръководството има известна доза полифония , разяснява вицепремиерът Томислав Дончев.

На въпрос дали пътуването на Волен Сидеров до Крим е проблем за ръководството, той отговори: „ Г-н Сидеров може да върви, където пожелае, той няма забраняване или някакви ограничавания, свързани с напредването. Приемам въпроса, в случай че го беше командировал министър-председателят, а това, явно, е невероятно, тъй като господин Сидеров не е на работа в Министерски съвет “.

„ Ако ме питате дали има известна доза полифония в ръководството, несъмнено има – разнообразни партии, разнообразни визии и това не е нищо извънредно, когато приказваме за съдружно ръководство “, добави той пред bTV.

Според Дончев има разлика в поддръжката на „ Атака “ към Българска социалистическа партия преди и в този момент към ГЕРБ, тъй като „ има разлика дали се поддържа тихомълком и дали поддръжката е очевидна, на база подписано съдружно съглашение “. Той още веднъж уточни, че сходна управническа структура не е лесна и в нея се вършат взаимни отстъпки. И в случай че някой попита дали компромисите не са доста огромни, незабавно бих задал контравъпроса: „ Каква беше алтернативата? “, сподели вицепремиерът.

„ Проруска доза благосклонност има, изключително в някои от партиите, само че нееднократно всеки от водачите – и като политически партии, и значително като деяние, не е давал мотиви да се съмняваме в проевропейската ориентировка на страната “, увери той. Евроскептичните настроения не са феномен – такива има и в други страни, изключително източноевропейски, добави Дончев.

„ Иначе не е редно да има война сред институциите – продължи той. – Напрежение е редно да има – другите институции са кроени по този начин, че взаимно да се балансират и удържат, т.е. напрежение е редно да има. Война сред институциите не може и не би трябвало да има “.

„ Стабилността в днешно време е доста скъп капитал – и политически, и стопански, и публичен, и тя се удържа мъчно “, сподели Дончев, добавяйки, че това има връзка с компромисите, които би трябвало да се вършат.

По думите му „ ръководството не може да бъде технология на компромиса “, само че той не вижда предпоставки за предварителни избори.

За серията митинги напоследък Дончев разяснява: „ Утвърди се механиката, когато някой желае средства, има избрани претенции – синдикални, професионални, да застава пред Министерски съвет и да декларира позиция. Ние се опитваме, според от опциите, да реагираме във всяка обстановка “.

Уточнявайки, че почита настояванията на всички, вицепремиерът подсети: Когато някой споделя: „ Нека страната даде “, да припомня, че тя страната лични пари си няма. Държавата дава единствено това, което е взела под формата на налози “. „ Парите в никакъв случай не са задоволително по отношение на потребностите и настояванията “, добави той.

Редактор: Деница Райкова
Източник: expert.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР