В спешната помощ в момента работят около 6500 – 6600

...
В спешната помощ в момента работят около 6500 – 6600
Коментари Харесай

Половината от спешните медици са в пенсионна възраст

В незабавната помощ сега работят към 6500 – 6600 души, а половината са в пенсионна възраст. Това сподели пред БНР Красимир Митов, който е ръководител на профсъюз „ Защита “.
 
„ Заетите в Спешната здравна помощ са към 600 души по-малко, в сравнение с са нужни. Това значи, че ще има спестовност от към 1 милион лв., тъй като парите са преведени по щатна численост. Ние ще настояваме те да бъдат разпределени сред хората, които сега са недоволни от сумите, които получават “, сподели Митов.
 
Повод за думите му е извършената в края на предходната седмица среща сред представители на синдикатите и заместник-министъра на опазването на здравето, отговарящ за Центровете за незабавна помощ – доктор Тома Томов.
 
В митинга имаше писък на коли за спешна помощ в символ на митинг и неодобрение от изискванията, при които работят хората в Спешната помощ.
 
От поисканата информация от зам.-министъра стана ясна каква е цялата бройка на работещите в медицинските центрове, както и по специалности. Така може да стане ясно и по какъв начин са разпределени парите.
 
„ Оказа се, че с цел да бъдат задоволени настояванията им обаче, ще са нужни още 10 милиона ”, изясни Митов. „ Притеснително е, че се планува тези средства да бъдат давани в допълнение, а не като част от главната заплата. Ние настояваме за продължително решение – от 2023 до 2025 година “.
 
„ На този стадий може да кажем, че работещите в Спешна помощ ще получат до Нова година това, което Министерство на здравеопазването им даде обещание ”, посочи Митов.
 
„ Но сега няма бюджет и това прави нестабилно изплащането им и през идната година. Ако пристигна едно постоянно държавно управление, може да се откаже от всичко реализирано досега и да стартираме изначало. Притесненията са съществени и може да преминем в ефикасни протестни дейности “.
 
През последните 15 години проблемите на незабавната помощ са занемарени и не е осъществявана никаква промяна, сподели синдикалистът.
 
 istock istock
„ Повечето центрове са се трансформирали във феодални владения на хора, които ги ръководят и са се самозабравили. Това идва от държавните лечебни заведения. Вижда се и липса на фрагменти. Младите хора не желаят да работят там поради неприятните условия и ниското възнаграждение. Има заплаха България да остане без центрове за незабавна здравна помощ. Обвиненията за това би трябвало да паднат върху политиците, които 32 години подценяват българското опазване на здравето “, сподели Красимир Митов.
 
Очаква се нова среща на синдикатите и заместник- министър през идната седмица, сподели Митов.
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР