В парламента прекалено се изостри говоренето. Стигна се до личностни

...
В парламента прекалено се изостри говоренето. Стигна се до личностни
Коментари Харесай

Не трябва да се говори остро в светинята Народно събрание, обяви Цвета Караянчева

В Народното събрание прекомерно се изостри говоренето. Стигна се до личностни нападки. Не бива да се приказва по този начин в тази реликва, в случай че мога да кажа, тъй като там би трябвало да си приказваме за политики, би трябвало да спорим кардинално. В началото на годината протече остра предизборна акция, която за доста политици, сякаш към момента не е завършила. Оттам е и ниският рейтинг в последните социологически изследвания.

Това сподели за предаването " Годината на бързи обороти " по " Хоризонт " новият ръководител на Народното събрание Цвета Караянчева. Тя пое управлението на Народното събрание в средата на ноември, откакто предходният ръководител Димитър Главчев подаде оставка. До нея се стигна, тъй като Главчев в профил водача на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова от парламентарно съвещание.

По думите ѝ всички партии би трябвало да осъзнаят, че това не се харесва на хората. " Другото е, че периодичен против Народното събрание хвърчат и обвинявания от други институции, а то не правиме старания да защитим е активността си. Острите спорове обаче отблъскват хората. Искам да съветвам както себе си, по този начин и сътрудниците - да забравим предизборната лексика,

тъй като нови избори не се задават ",

разяснява още Караянчева.

Вчера и министър председателят Бойко Борисов съобщи, че няма кой да замести това ръководство и това го знае всяко дете.

Караянчева отхвърли да черпи убеденост от думите на почетния ръководител на Движение за права и свободи Ахмед Доган, че настоящето ръководство няма опция и посочи, че неведнъж е заявила, че ръководещата коалиция е " безусловно постоянна ". Повече за думите на Доган вижте тук.

" А какво в действителност сподели господин Доган по-различно от това, което ние приказваме и това което всички знаем ", отвърне Караянчева запитана дали речта на Доган е била и флирт с ГЕРБ. " Това са техни вътрешнопартийни работи. Ако те имат разлики с господин Карадайъ, би трябвало да си ги уточнят. Аз мисля че всички знаем, и опозицията несъмнено, че вотът (повече за претенции от опозицията избор на съмнение към държавното управление за корупция - четете тук) не се внася, с цел да провокира нови избори, а едвам прикове обществото внимание в един спор, в който опозицията ще атакува, а ръководещите ще описват какво са създали през миналите 8 месеца. Това че господин Доган сподели на глас нещо, което всички знаят, не прави речта му " неповторима ". Той зададе въпроса, който всички си задаваме: " Какво ще стане, в случай че вотът мине? Какво болшинство ще ръководи ". Цялата съпротива си задава този въпрос! ", добави ръководителят на Народното събрание.

Тя се ангажира с прогноза дали и Движение за права и свободи ще взе участие във внасянето на вота на съмнение и по какъв начин ще гласоподават представителите на опозиционната партия. Изтъкна, че от ГЕРБ не са " последователи на компроматната война и черния пиар " и в дебата по вота ще изложат като причини достиженията си от миналите 8 месеца.

За отпадането на мораториума върху новаторските медикаменти, Караянчева съобщи, че предлагането е било на специалисти, само че тематиката е била политизирана. От думите ѝ се разбра, че съгласно нея е трябвало да остане мораториума откакто това е било мнението на специалистите, само че публичното неодобрение е трансформирало решението на депутатите. Тя не можа да отговори съответно на въпроса какво значи за разделянето на управляващите в страната обстоятелството, че Народното събрание е подкрепил на два пъти възбраната на новаторските медикаменти, даже след президентското несъгласие, само че всичко се е трансформирало след едно изявление на премиера в Брюксел.

Караянчева добави:

" Мисля че ние неприятно обяснихме на хората какво тъкмо желаеме да създадем. Не мога да схвана за какво гъвкавостта, която ГЕРБ демонстрира се възприема като уязвимост. Не отчетохме политическите действителности в България. Изнесохме този спор на политическо равнище, а трябваше да остане на експертно. Мисля, че причините, които изложихме в зала в поддръжка на това предложение на министър Ананиев, бяха задоволително ясни и точни.

Нито един онкоболен няма да остане без лекуване, както пробваха да изкарат от опозицията. Стигна се до такава степен обаче, че когато се намесят политическите причини, експертните причини отиват на назад във времето. Гласувах за поддръжка на този така наречен " мораториум ", тъй като повярвах на специалистите.

Имаше в това число обвиняване, че някакви митични комисии ще се вършат на Господ и ще вземат решение кой да живее и кой не. Винаги отпущането на лекуване за тежки болести като рак или нелечими на този стадий болести са минавали през комисия от експерти, с цел да се дефинира кое е най-правилното за пациента. В гласувания от нас закон се предвиждаше тъкмо такава процедура. Въпросът обаче беше прекомерно, прекомерно политизиран. От един милиард бюджет на НЗОК през 2009 година, в този момент сме на 4 милиарда. Имаме наливане на едни средства и, в случай че би трябвало да се направи промяна, тя би трябвало да се почне от някъде. Но в случай че има страхове на хората, ние сме тези, които би трябвало да ги предотвратим, би трябвало да успокоим и би трябвало да отговорим на този апел ".
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР