В неделя църквата Света Троица в силистренското село Айдемир ще

...
В неделя църквата Света Троица в силистренското село Айдемир ще
Коментари Харесай

Църква в силистренско село отбелязва близо 2 века от освещаването си

В неделя църквата „ Света Троица ” в силистренското село Айдемир ще означи 188 години от освещаването си. Тя е освен най-старата в региона, само че и измежду дребното у нас, издигнати от съветски бойци.

И до през днешния ден храмът носи духа на предосвобожденска България и съхранява скъпа църковна утвар на близо 2 века. Свещеникът в храма протойерей Георги Попов описа за Българска телеграфна агенция, че църквата е издигната незабавно след Руско-турската война от 1828-1829 година

Русия печели войната и се сключва  Одринският кротичък контракт. Около Айдемир се настаняват и съветски войски. Така се стига и до построяването на църквата, изясни той. 

Предполага се, че храмът е повдигнат към 1832- 1833 г.  Осветен е година по-късно. За това споделя и непокътната греда в църквата, на която е  изписана 1834 година. Смята се, че е осветена на 11 юни от митрополит Григорий в деня, когато се празнува празникът на Света Троица, откъдето носи и името си до през днешния ден.

Издигната от плетени пръти и тиня, през днешния ден църквата е реставрирана, като напълно е непокътнат достоверният ѝ тип, в това число и дървената камбанария, която неотдавна е била ремонтирана и възобновена. Църквата е имала и женско поделение, което е особено за съветските храмове. То към този момент е съборено, защото не е подлежало на реституция, само че останалата част от църквата, в това число и носещите греди са непокътнати.

Освен че впечатлява със своята архитектура, църквата пази и духа на онази отминала ера с богатата си утвар. Най-голямата ѝ горделивост са свещниците, които се радват и на особена респект. „ Те са направени от дулата на пушките от самите бойци, с цел да могат да си палят свещите, когато са влизали в храма ”, изяснява отец Георги. 

Дело на бойците са освен свещниците, само че и „ обзавеждането ” в храма, част от което е непокътнато и до през днешния ден.Църквата пази староруски икони, многочислени скъпи ръкописи, някой от които писани на пергамент, както и истински хоругви, на които към момента проличава надписът „ Казанъ 1829 ” г. 

Особена полезност за храма е и копринена плащеница, която е на повече от 200 години. Реликвата е открита от отец Георги по време на ремонта на храма, преди няколко години. На нея са извезани облиците на Исус Христос, Божията майка и апостолите.

Амбицията на църковното настоятелство е плащеницата, дружно с останалите исторически свидетелства, да станат част от музейна експозиция към храма. 
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР