В момента Хизбула използва само около един процент от военния

...
В момента Хизбула използва само около един процент от военния
Коментари Харесай

Страх по границата на Израел и Ливан: Ще има ли война

В момента Хизбула употребява единствено към " един % от военния си потенциал “, споделят израелски военни. Жителите на Северен Израел се тревожат от ескалация на границата. „ Това е война за съществуването ни “, споделят те.
Заснеженият връх на планината Хермон се извисява над град Кирят Шмона в Северен Израел. През последните три месеца той се е трансформирал в съвсем призрачно населено място, с празни улици и малко магазини, които още са отворени. От време на време тишината се прекъсва от мощни детонации, написа Deutsche Welle.
Градът се намира покрай границата сред Израел и Ливан. Военните позиции на ливанската шиитска формация Хизбула се намират единствено на няколко километра от другата страна на демаркационната линия, разделяща двете страни.
" Чуваш тревога, след което имаш 5 секунди, с цел да отидеш до леговище. В множеството случаи първо чуваш детонацията, а по-късно алармата ", споделя Ариел Фриш. Той е част от екипа за изключителни обстановки на локалните управляващи.
При естествени условия в града живеят към 23 000 души. Малко след терористичните офанзиви на Хамас обаче израелското държавно управление подреди евакуация и на северните региони. В това число Кирят Шмона и градовете, които се намират до 3,5 км. от северната граница. Около 50 000 израелци са се съобразили с заповедта за евакуация. Според калкулации на израелската войска до 35 000 души от прилежащите територии също са избягали на юг.
Три месеца след началото на войната в Газа надалеч не е несъмнено по кое време евакуираните ще могат да се завърнат по домовете си. През последните седмици трансграничните боеве сред израелската войска в Северен Израел и Хизбула в Южен Ливан се ускориха.

Докъде ще ескалира спорът с Хизбула?

Терористичните офанзиви от 7 октомври затвърдиха военната теория на Израел, че страната в никакъв случай не трябва да остава беззащитна. " Не знам по кое време ще избухне война на север, само че мога да кажа, че вероятността това да стане през идващите няколко месеца е доста по-голяма, в сравнение с беше преди ", съобщи началникът на израелската войска Херци Халеви на обучение на резервисти в Северен Израел.
Ариел Фриш е един от към 2000-те поданици, останали в Кирят Шмона. Семейството му е напуснало града. " Жителите са разпръснати из цялата страна ", споделя той. Повечето от тях са настанени в хотели, други са наели жилища.
Последната огромна война сред Израел и Ливан през 2006 година продължи шест седмици. " Но тази война, която стартира с нахлуването на Хамас на юг, изплаши всички, тъй като разбрахме, че заканите на Хизбула могат да се осъществят ", споделя Фриш.

Хизбула е по-опасна от Хамас

Мъжът приказва за хипотетичните проекти на елитното поделение на Хизбула " Радван " да завладее Северна Галилея. През 2018 година израелската войска откри тунели, изкопани надълбоко в планинския район, разпростряли се от южен Ливан до израелска територия.
" За множеството хора това звучеше като фикция на Хизбула. Не може да бъде, няма по какъв начин да се случи. Ние имаме Израелските отбранителни сили. Силни сме. Това в никакъв случай няма да се случи ", споделя Фриш. Но прецизира: " След осъщественото от Хамас на 7 октомври - организация, считана за по-зле координирана и не толкоз мощна - разбрахме, че се намираме в огромна заплаха. "
Най-малко деветима бойци и шестима израелски цивилни са били убити до момента в трансграничните боеве. Според израелски офицер сега Хизбула употребява единствено към " един % от военния си потенциал ". Изчисленията на военните в Израел сочат, че подкрепяната от Иран милиция Хизбула разполага с към 150 000 прецизни ракети, ориентирани към Израел.

" Как се озовахме в тази обстановка? "

За всички е ясно, че елементарно решение няма. За момента към момента се дава някакъв късмет на дипломацията. Израел упорства Хизбула да съблюдава Резолюция 1701, която беше призната от Съвета за сигурност на Организация на обединените нации след войната в Ливан през лятото на 2006 година. И да се изтегли на север от река Литани.
Подобна стъпка обаче не би успокоила евакуираните от кибуца Ифтах, намиращ се на границата с Ливан, където живеят към 400 поданици. " Как може да се подписа съглашение с терористи? Лудост е. Как мога да съм сигурна, че същото няма да се случи тук и след четири години? Това е война за съществуването ни в Израел в тези му граници ", споделя Фершман Йогев, жителка на кибуца и една от десетките хиляди израелци, които към момента не могат да се завърнат по домовете си.
Миналата година тя е била измежду хилядите, демонстриращи против противоречивата правосъдна промяна на министър-председателя Бенямин Нетаняху.
Първоначално след 7 октомври страната изглеждаше обединена. Но по-късно разделянето и подозренията дали държавното управление ще успее да позволи рецесията още веднъж се разпалиха.
Партньорът ѝ е бил свикан тъкмо при започване на войната. Преди две седмици той се е завърнал, само че към този момент е получил нова заповед да замине на север. " Сега още веднъж ме е боязън. И съм ядосана ", споделя Йогев. " Ядосана съм на страната. Ядосана съм на политиците. Как се озовахме в тази обстановка? Как това можа да ни се случи? "
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР