В Далечния Изток още през 7 век китайският лекар Сун

...
В Далечния Изток още през 7 век китайският лекар Сун
Коментари Харесай

Здраве и дълголетие от Изтока

В Далечния Изток още през 7 век китайският доктор Сун Съйямо е определил най-популярната формула за здраве и дългоденствие: ”Не слушай нищо, което те нервира, не приказва празни приказки, не прави непотребни придвижвания, не задържай в главата си суетни мисли ”. Неговите почитатели са доразвили теорията на своя предходник до 15 съществени правила за положително здраве и дълъг живот.

“Животът ни се дава за наслада и по тази причина няма потребност да се напрягаме, тревожим и преуморяваме заради нещо, което не си коства ”, твърди Сун Съйямо. 

”Но това не значи, че би трябвало да се предаваме на напразното забавление и безучастие - в случай че седиш дълго, ще си навредиш на тялото, в случай че лежиш дълго, ще навредиш на дишането, в случай че стоиш дълго, ще навредиш на костите, в случай че вървиш дълго, ще навредиш на мускулите ”, казвали античните китайци. 

“Мъдър е този, който знае по кое време да спре ”. Това значи, че мъдрият знае цената на паузата и покоя, нали паузата основава ритъма, а от покоя произлиза всяко придвижване.

Хуан Тинцзян, академик от 9 век дава следния съвет: ”След като сте изпили чаша чай и сте се нахранили до насита, можете да си починете. След като сте се уморили от дневните грижи, можете да си починете. След като сте изживели живота си без да се поддавате на свидливост и злоба, можете да си отдъхнете ”.

Още от дълбока античност учителите на Китай са говорили за съответствието сред сезоните и стадиите в човешкия живот.

Детството е “пролетта на живота ” . Децата са доста преносими, жадно опознават света и не са склонни към самоанализ. Това е време на дейните дейности и радостните игри, време на напредък и бързи промени.

Младостта е “лятото на живота ” . Време за реализиране на физически и нравствена зрялост. В този интервал на индивида са свойствени явен разум, физическо здраве, само че най-главното – в него се пробужда нравственото начало, потребността от осъзнаване.

Зрелостта е “есента на живота ”  , когато събираме плодовете на виталния си труд без значение праведни или не. Добродетелите на зрелитегодини са целокупност на душата, изисканост на характера, обединение на думите с делата. Човекът става източник на естетика и покой.

Старостта е “зимата на живота ”. Това е сезон на съсредоточеността и покоя. Добродетелите на остарелия са бранене на личните сили и напътствие на младите, единение на мозъка и възприятията.

Ето и 15. правила за опазване на здравето и дълголетието съгласно средновековните китайски философи:

Прочетете целия текст в Мениджър Нюз.

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР