Участъкът Русе - Бяла и обходът на Бяла, част от

...
Участъкът Русе - Бяла и обходът на Бяла, част от
Коментари Харесай

Участъкът Русе - Бяла и обходът на Бяла - факт до 2028 г.

Участъкът Русе - Бяла и обходът на Бяла, част от бъдещата автомагистрала до Велико Търново, би трябвало да са факт до 2028 г.  Това съобщи министърът на районното развиване и благоустройството арх. Иван Шишков на съвещание на парламентарната комисия по районна политика, благоустройство и локално самоуправление, оповестиха от пресцентъра на министерството.

В нея участваха и заместник-министрите Захари Христов и Поля Занева-Димитрова, Десислава Паунова - член на Управителния съвет на Агенция " Пътна инфраструктура ", Ирена Георгиева - изпълнителен шеф на " Български ВиК холдинг " ЕАД и други

Шишков акцентира, че неналичието на подробни устройствени проекти, планове и отчуждения е сериозен проблем както за строителството на нови пътища и магистрални сектори , по този начин и за укрепването на свлачища. В тази връзка той означи, че едвам в мандата на настоящето служебно държавно управление автомагистралата от Русе до Велико Търново е оповестило като народен обект, а Министерство на регионалното развитие е одобрило подробните устройствени проекти за секторите Русе-Бяла и Бяла-Велико Търново.

" Вече има подписан контракт и би трябвало да бъде изработен механически план на оборудването. Предстои решение за избор на контрол и проектирането на самия обект ", сподели арх. Шишков.

Той подсети, че процедурата за инженеринг на обекта е наследена и нейното преустановяване е означавало да не се съблюдава срокът за строителство.

Заради неналичието на усъвършенстван организационен проект, трасето на Автомагистрала " Европа " е свършвало на 150 метра от границата , което означавало там постоянно да има тапи от коли. Липсата на проекти забавя и строителството на магистралното трасе от Видин до Ботевград, изключително в секторите сред Враца и Монтана.

" С екипа ми вършим всичко допустимо, с цел да решим проблемите, като в границите на два месеца утвърдих три значими подробни устройствени проекта за огромните инфраструктурни планове ", регистрира Шишков.

По отношение на строителството на автомагистралата сред Враца и Монтана, през декември следва да се утвърди процедурата за отчуждение на терените за строителство.

Той засегна и различен значим въпрос - укрепването на свлачищата. 

Липсата на подробни устройствени проекти е причина и да не се работи по укрепването на 84 свлачища, по които са платени предплатено над 180 млн. лева през 2020 година, сподели още министър Шишков в отговор на депутатски въпрос. Той осведоми, че е упълномощил разбор, който се чака до няколко седмици, с цел да се реши, по кои обекти може да се работи без Подробен устройствен план.

" Нашата оценка, е че за укрепването на над 50 свлачища ще би трябвало да се организира процедура за утвърждение на устройствени проекти. На този стадий имаме настоящи контракти и пари, само че няма опция да бъдат изпълнени ", разяснява арх. Шишков. Според него, анализът ще покаже и кои свлачища са належащи за подсилване и по кои работата не е от незабавен порядък. По думите му заложените инхаус процедури за укрепването на земните маси са същите, както и за строителството на секторите от Автомагистрала " Хемус ". " За да продължи строителството е належащо Народното събрание да откри формула по какъв начин то да е законно, да има контракти със строителите и да има гаранция за обектите ", разяснява арх. Шишков. В тази връзка той прикани да се намерения така наречен снабдители да бъдат трансформирани в строители, с цел да може страната да може да претендира за гаранции за Автомагистрала " Хемус " и всички планове с инхаус процедури. " Така ще може строителите умерено да строят, страната ще може да заплаща и да желае гаранция ", сподели арх. Шишков. Той добави, че ще предложи изменение за Закона за устройство на територията, като се вкара на текст за толерантност, с цел да може да се узаконят обектите.
 Тунел
Тунел " Железница " - предварително приключен, само че негоден поради свлачища

ИПБ пита за какво са бездействали някогашните управления на Министерство на регионалното развитие и АПИ

По време на съвещанието министърът сигнализира и за юридически проблем, подбуден от решението на предходното Народно заседание, договорите с компаниите за настоящ ремонт и поддръжка да бъдат прекъснати до 30 септември. Проблемът е обвързван с договорите за полагане на маркировка, по които няма превъзлагане като средства, само че са спрени.

" Има пътища които са асфалтирани, само че не може да се постави маркировката и по тази причина би трябвало дружно с депутатите да се позволи този проблем ", съобщи арх. Шишков. Той добави, че Министерство на регионалното развитие готви разбор за положението на пътищата и за настоящите и съществени поправки, които са били възлагани, както и незавършените обекти. Той напомни, че казусът е почнал през 2020 година, когато са предоставени поправки за над 1 милиарда лева при бюджет на АПИ от 300 млн. лева По този метод е нямало средства, с цел да се заплати на компаниите. Според арх. Шишков, предоставеният разбор на пътищата ще покаже и какъв брой от обектите не са приключени. Той счита, че в доста от обектите има възлагани от АПИ софтуерни планове, каквито не съществуват в Закон за устройство на територията. " Има безспорни пътища от начало до край съществени, има настоящи, само че има и такива, които са настоящи, само че с детайли, правени по главен ремонт ", изясни той.

До края на 2023 година ще продължат проектантските действия по създаване на тунела под Шипка, стана ясно на съвещанието след запитване на депутати. В същото време се преглеждат и опциите за актуализация на съществуващия механически план за създаване на довеждащи пътища от южна страна, в това число обходен път на Казанлък. Според министър Шишков, връзката по оста север-юг е доста значима, а  той регистрира, че е направено доста малко досега . По думите му, предпочитани би трябвало да бъдат плановете за тунел под Петрохан и тунел под Прохода на Републиката, който да поеме главното натоварване по оста Русе- Маказа.

" За страдание, тунелът под Шипка, както и обходният път на Габрово, са двулентови, което няма да разреши да поемат целия трафик от " Дунав мост " в посока Кулата ", разяснява арх. Шишков. По думите му построяването на огромните инфраструктурни планове и пътни връзки ще подкрепи районите и тяхното развиване.

Проблемът със свлачището, което е преди тунел " Железница " на Автомагистрала " Струма " , е от октомври 2020 година, сподели в отговор на депутатско запитване районният министър. Той уточни, че това е повода да не може да се пусне придвижването през тунел " Железница ", а оборудването е готово.

" Имаме концепция да разделим на два стадия процеса по подсилване на свлачището на Автомагистрала " Струма " на два стадия. Първоначално ще се направи подсилване на свлачището и ще се пусне придвижването в тръбата от Гърция към София. След това ще се направи изцяло подсилване на свлачището и ще се пусне трафикът и в другата посока. Предстои внасяне на механически план за подсилване на свлачището ", сподели още Шишков.
 Построените автомагистрали – не повече от половината нужни още преди 10 година
Построените автомагистрали – не повече от половината нужни още преди 10 година

Състоянието на километрите и обсега е извънредно незадоволително

За " Струма " се чака след привършване на екологичните процедури в Министерство на околната среда и водите да може да се вземе изрично решение за разновидността, по който да се построи аутобана през дефилето.

Готви се изменение на плана на Закон за ВиК, с което всички ВиК оператори в страната да станат част от консолидираните територии. Така ще имат достъп до евросредства за вложения.  Предстои да се направи и разбор за настоящото положение на ВиК мрежата в страната, с цел да се види действителното ѝ положение.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР