Цените на жилищата в България спират да се покачват, но

...
Цените на жилищата в България спират да се покачват, но
Коментари Харесай

Къде са рисковете на имотния пазар

Цените на жилищата в България стопират да се повишават, само че не потеглят надолу. Търсенето продължава да се поддържа от лихвените проценти по ипотечни заеми, които са едни от най-ниските в Европа. Това съобщи Ирена Перфанова, зам.-председател на Национално съдружие " Недвижими парцели " (НСНИ), в предаването " ИмоТиТе " с водещ Христо Николов.

Перфанова разяснява данните на Агенцията по вписванията за броя продажби на недвижими парцели през първото тримесечие на 2023 година Те демонстрират спад на динамичността на пазара в съвсем всички градове на страната.
-->
В София покупко-продажбите понижават с 12% по отношение на първото тримесечие на 2022 година (от 7268 на 6381),

в Пловдив понижават с 8% (от 3534 на 3240),

във Варна спадът е с 19% (от 3471 на 2813),

в Бургас спадът е с 9% (от 1679 на 1528).

Високата инфлация се отразява отрицателно на търсенето на парцели, тъй като като цяло понижава покупателната дарба и разполагаемия приход на мнозина, сподели гостът. И добави, че хората към този момент си вършат по-добре сметката. Това се отнася и за по-младите, които не желаят да си нарушават стандарта на живот и не престават да живеят чартърен.

" Една част от хората, които желаят да купят парцели с капиталова цел, са в очакване цените да паднат.

Те са в позиция на самоограничение поради информацията за протичащото се на други пазари, поради покачването на лихвените проценти, което мнозина чакат да натисне пазара и да смъкна цените. Тези хора споделят: „ Ще изчакаме, до момента в който цените паднат. “

Има клиенти, които въпреки всичко вземат решение да влагат в парцели и да запазят спестяванията си от инфлацията, само че поради нарастването на цените в последните две години те се

ориентират към по-малък парцел или сменят местоположението, с цел да им стигнат парите, изясни Перфанова.

Пазарът на парцели в Европа сега си търси равновесната точка и минава през съмнения. Инвеститорите са нагласят към новите пазарни условия, показа събеседникът.

„ Преди два месеца бях в Румъния. Там покупко-продажбите се забавят, клиентите са по-предпазливи, а цените на парцелите се задържат. Предприемачите също са по-предпазливи във връзка с започването на нови планове. Те изчакват да видят на какви равнища ще се балансира пазарът “, сподели зам.-председателят на НСНИ.

По думите й сега рисковете на жилищния пазар в България са най-много за тези купувачи, които ще се финансират с банков заем.

Рискът е в това да не могат да си преценяват опциите, с цел да поемат в бъдеще едно повишаване на лихвените проценти и надлежно на месечните вноски.

Купувачът би трябвало да може да си реши опциите за една обстановка, в която разноските му ще бъдат по-високи, а приходите му може да бъдат по-ниски по отношение на потребностите, добави Ирена Перфанова.

Гостът разяснява и какво би се стигнало при реализиране на отрицателния сюжет за българския пазар, при който банките вдигнат внезапно лихвите по ипотечни заеми и това се отрази съществено на търсенето и оттова на цените.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР