Това показват данните от експресен телефонен сондаж на "Галъп интернешънъл",

...
Това показват данните от експресен телефонен сондаж на "Галъп интернешънъл",
Коментари Харесай

”Галъп”: 67% от българите искат втори лифт на Банско

Това демонстрират данните от експресен телефонен сондаж на "Галъп интернешънъл ", извършен на 19 и 20 декември измежду 800 души в цялата страна.

Това се случва на фона на разногласията в държавното управление към разширението на ски зоната в курорта - вицепремиерът Валери Симеонов даже съобщи, че не желае да вижда премиера Бойко Борисов, тъй като тази точка от дневния ред беше отсрочена.

Българите явно чакат спорещите по въпроса за втория въжен превоз на Банско страни да реализират някаква форма на общо решение по какъв начин това да се случи, разясняват социолозите. Развитието на ски туризма като цяло се поддържа. Проблем по-скоро се вижда в презастрояването и в това, че изгодата от туризма остава най-много за малко на брой богати .

Очевидно, напрежението в обществото по тази тематика пораства и изходът може да бъде само някаква форма на общо решение сред двете обрисували се страни. Например, над 90% от българите – автоматизирано одобряват, че за всяко отсечено дърво би трябвало да се засаждат три нови .

Взаимните обвинявания на бизнес и природозащитници са довели до това, че обществото ни чува ясно и двете тези. Например, болшинство от 64% се съгласява с тиражираното тези дни изказване, че част от еколозите в действителност преднамерено пречат на българския туризъм в името на външни ползи.

Също болшинство, от 58%, приема, че развиването на ски-туризма у нас е в интерес не на цялото общество, а единствено на малко на брой богати хора.

Във безконечната алтернатива „ напредък или природа “ българите нямат единствен отговор. Ясно се долавя въздействието на обществените проблеми в България. 48% споделят, че стопанската система е по-важна, а на процедура съвсем също толкоз – 44% посочват природата. Дяловете на отговори „ природата “ е относително висок и съпоставим с европейската картина на настройките.

Когато пък би трябвало да изберат кое от двете е по-вярно, 45% споделят, че зимните курорти са презастроени, а 36% - че липсват задоволително писти . Останалите се двоумят. Вероятно, съпричастността към ски спорта е към момента малко по-далечна за българите, тъй като 83% декларират, че не карат ски. В същото време обаче 82% се съгласяват, че туризмът фактически е значим бранш зa страната и това не е просто щампа. Мнозинство от 72% по принцип утвърждават градежа на нови писти и уреди, допълват социолозите.

Европейска комисия: Изменението на проекта за Пирин би трябвало да има екооценка >>

Данните от проучването демонстрират още, че 80% от българите намират обсъжданото повишаване на водата за изкуствено, без да регистрират оповестените от ВиК бранша вложения.

В опита си в допълнение да тества въпроси, свързани с алтернативата вложения и обществена цена, социолозите са попитали участниците дали повишаването на водата е неизбежно, или изкуствено – единствено с цел да се ревизира дали и до каква степен хората възприемат обяснението за вложения във ВиК-мрежата.
Протестите против новите цени на водата са поощрени от публичното мнение.

Мнозинство от 75% не имат вяра, че новият антикорупционен орган действително ще успее да свърши нещо.

86% не утвърждават мораториума върху медикаменти и очевидно решението на ГЕРБ да го анулира е било вярно съгласно обществото, допълват от "Галъп ".
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР