Това е сезонът, в който основните играчи са грипът, COVID-19,

...
Това е сезонът, в който основните играчи са грипът, COVID-19,
Коментари Харесай

Проф. Александрова: В момента три вида вируси се борят кой да ни зарази

„ Това е сезонът, в който главните играчи са грипът, COVID-19, респираторният синцитиален вирус. За първи път този сезон имаме ваксини и за трите играчи “. Това сподели пред Bulgaria ON AIR вирусоложката от Българска академия на науките проф. Радостина Александрова.

Тя изясни, че и при трите сезонни инфекции симптоматиката е значително сходна, студът е доста значим фактор, а най-характерното за грипа е внезапното начало.

„ При грипа безусловно за часове може да стартира клиничната картина. Грипът може да се съобщи по-добре при 5 градуса, в сравнение с при 20 градуса. Влажността на въздуха също е значим фактор. Най-предразполагаща е влажността сред 10% и 40% “, акцентира специалистката и обърна внимание на обстоятелството, че внезапните промени на температурата не се отразяват добре на човешкия организъм и кондиция.

Проф. Александрова изясни, че в някои случаи пациентът е инфектиран с два вируса по едно и също време, само че нормално се приема, че когато сме инфектирани с един вирус, това може да затвори вратата за различен.

В тази връзка вирусологът разяснява въпроса за добития имунитет. „ Придобитият имунитет е характерен за съответните инфекциозни сътрудници. Той обаче изисква време, с цел да бъде построен, и това са най-малко 1-2 седмици. Има значение и пациентът. Оказали се дружно два разнообразни вируса, биха се конкурирали за ресурсите на клетката, тъй че това също би могло да попречи на единия “, изясни тя.

Навлизайки в тематиката за имунизациите, проф. Александрова напомни, че измежду най-уязвимите групи са дребните деца. „ Те за първи път се срещат с инфекциозни сътрудници и нормално първата среща може да протече по-драматично, защото нямат имунитет. Добре е да бъдат имунизирани “, акцентира тя. По думите й същото се отнася и за възрастните хора, както и за хронично болните, изключително тези с диабет, хронични белодробни и сърдечносъдови болести.

Проф. Александрова обърна внимание на обстоятелството, че в последно време се появяват още веднъж познати вирусни инфекции като морбили и варицела, които не би трябвало да бъдат подценявани. „ Много се приказва за това какъв брой е добре човек да придобие по натурален метод имунитет – не, няма такова нещо. Няма такова заболяване, което да е по-добре да се прекара, в сравнение с да бъде предотвратено “, безапелационна бе специалистката.

Тя акцентира още, че е неприемливо в актуалния свят хора да губят живота си от болести, които могат да бъдат избегнати посредством имунизиране.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР