Тихият режим, в който никой няма право да вдига силен

...
Тихият режим, в който никой няма право да вдига силен
Коментари Харесай

От 23.00 до 8.00 часа - без силен шум от заведения и клаксони!

Тихият режим, в който никой няма право да подвига мощен звук, се удължава с един час, реши Народното събрание, който гласоподава на първо четене предложените от вицепремиера Валери Симеонов и държавното управление промени в Закона за отбрана от шума в околната среда. 

Между 23.00 и 8.00 часа /вместо до 7.00 часа, както досега/ се вкарват ограничавания за озвучаване на открити площи в зони и територии, предопределени за жилищно строителство, рекреационни зони, територии със смесено предопределение, озвучаването от пътни транспортни и плавателни средства, предопределени за спорт, туризъм и развлечения и водноатракционни услуги, както и зареждането на обекти, гласи по-конкретно признатата през днешния ден смяна.

Текстовете бяха подкрепени от 127 народни представители - ГЕРБ, Обединени патриоти и огромна част от Българска социалистическа партия. 17 депутати от ДПС бяха " срещу ",10 се въздържаха, съобщи Българска телеграфна агенция.

Ограничеинята не важат за гари, автогари, аерогари и системи за предизвестие при бедствия. 

Контролът да се пази тишина в посочения часови пояс се разпорежда напълно на Министерство на вътрешните работи, като чиновниците ще имат право да подхващат съответните законови дейности за прекъсване на шума. В светлата част на деня си остава обвързване на районните здравни инспекции. А глобите за нарушителите се удвояват.

Въвежда се условие озвучаването навън да става единствено с озвучителни средства с инсталирани автоматизирани регулатори, контролиращи равнището на звука по този начин, че то да не е по-високо от нормативно избраните гранични стойности.

Предлага се районните здравни инспекции да издават мнение като част от процедурата по заявяване на работното време пред общинските и районните администрации. Целта е обезпечаване на акустичен комфорт на живеещите в здания, част от които са търговски или индустриални обекти, се изяснява в претекстовете.

Това няма да усили административната тежест за лицата и компаниите при подаване на документи, малко се втвърдяват контролът и глобите, заключи Валери Симеонов. Той акцентира, че досегашната нормативна уредба за предотвратяване от нездравословното въздействие на шума върху човешкия организъм е несъвършена и не дава резултат. Вицепремиерът цитира и данни, съгласно които у нас ситуацията е по-тежко от другите страни в Европа, като над 40 на 100 от българчетата са с увреждания на слуховия уред.

Ограниченията важат и за курортите, там почиват хора, акцентира изрично вицепремиерът. Затова за тях не трябвало да има по-специален режим.
Не виждам трагично да се вкара една по-крайна мярка, убеден е Симеонов. Кое е по-страшно - необезшумена дискотека, която побърква целия неебърски залив, или запечатано заведение поради неиздаден касов бон, попита той. И акцентира, че за " шумов гнет " вносителите залагат затваряне на обекта до 7 дни, до момента в който за неиздаден касов е до 30 дни.

Славчо Атанасов от Обединени патриоти счита, че казусът със мощния звук и налагане на ограничавания би трябвало да се регламентира на национално равнище, тъй като кметовете могат да бъдат подложени на разнообразни зависимости, на " локални въздействия, въздействия върху тяхната активност ".

От Движение за права и свободи обаче считат, че пълномощията за прекъсване на шума са от компетенцията на локалните управляващи и предложенията не са в полза на локалния бизнес, те са единствено рестрикции. Законопроектът не е повсеместен и не може да бъде прибавен еднообразно във всички общини, акцентира Севим Али. Симеонов отговори, че най-доволни от измененията са точно кметовете.
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР