Тиарите са сред най-ценните бижута на британското кралско семейство. Те

...
Тиарите са сред най-ценните бижута на британското кралско семейство. Те
Коментари Харесай

Изящество и скъпоценност: най-прекрасните тиари на британското кралско семейство

Тиарите са измежду най-ценните бижута на английското кралско семейство. Те са толкоз изящни, скъпоценни и изпълнени с история, че мъчно могат да бъдат оценени в парична стойност.

Много от тях са направени доста преди ерата на фотографията и са излъчени по завещание. Всички сме виждали част от тези тиари да красят главите на членове на кралското семейство, само че историите за произхода им са не помалко превъзходни.

Вижте някои от най-великолепните и известни тиари на английското кралско семейство във видето на канала Royal News.

Тиарата „ Димантена кордела “

 кралски тиари Getty

Меган Маркъл носеше тази тиара на сватбения си ден. Според двореца Кенсингтън диамантената кордела е британска и е направена през 1932 година за кралица Мери, само че централната брошка датира от 1893 година

Тиарата на девойките от Англия и Северна Ирландия

Уникалната тиара, която може да се носи и като колие, била подарена на принцеса Мария Текска от „ девойките от Англия и Ирландия “ по случай сватбата ѝ с Джорд V през 1893 година. Следващата собственичка на тиарата била кралица Елизабет II, на която украшението също било обещано като брачен подарък. Днес точно тази тиара се счита за нейна „ фаворитка “ измежду всички останали.

Интересно, че изначало тиарата била украсена от 14 перли, само че през 1914 година кралицата ги заменила с 13 диаманта.
 Lancôme Idôle - мирис на убеденост, с който покоряваш света Edna предлага Lancôme Idôle - мирис на убеденост, с който покоряваш света
Тиарата на Джордж IV

Тази тиара, която е един от знаците на английската монархия, е основана през 1820 година. Тя е направена от придворните ювелири особено за коронацията на самия Джордж I. Впоследствие тиарата е наследена от кралица Елизабет II и до през днешния ден се пази в персоналната ѝ сбирка.

Тиарата е украсена от 1333 диаманта и 169 перли, а в дизайна ѝ са съчетани рози, магарешки трън и трилистник — като знаци на Англия, Шотландия и Ирландия.

Бирманската рубинова тиара

Бирманската рубинова тиара била направена по специфична персонална поръчка от Елизабет II през 1973 година. Тя е украсена от 96 диаманта, както и от рубини, подарени на кралицата на сватбата ѝ от делегация от Бирма (което изяснява и необикновеното ѝ име). Тиарата изобразява венец от алени рози, които, както към този момент казахме нагоре, са един от знаците на Англия.

Тиара Halo („ Нимб “)

 кралски тиари Getty

Именно с тази тиара Кейт Мидълтън се омъжи за принц Уилям и стана херцогиня на Кеймбридж. Името на украшението се превежда като „ ореол “ или „ нимб “. Тиарата е основана през 1936 година от ювелирите Cartier за брачната половинка на крал Джордж IV. Диадемата е инкрустирана със 739 брилянта и 149 диаманта.
 image2_16x9.png Как да накараме децата да хапват здравословно – задачата допустима! На фокус
По-късно тиарата била подарена на бъдещата кралица Елизабет II по случай пълнолетието ѝ, само че, съдейки по това, че тя на процедура не я е носила и доста бързо я дала на сестра си да я употребява, а по-късно и на щерка си, диадемата очевидно не е била по усета ѝ.

В момента славата на Halo е възродена, освен това още през 2011 година, когато Кейт Мидълтън я поставя на главата си като сватбена тиара (разбира се, с позволението на кралицата).

Ориенталската тиара

Изящната тиара била поръчана през 1853 година от принц Алберт за кралица Виктория. В първичния ѝ вид тя била украсена от опали, само че през 1901 година принцеса Александра, която наследила украшението, ги заменила с рубини. През 1925 година тиарата била наследена от майката на кралица Елизабет II, а през 1937 година станала нейна.

Бразилската тиара

През 1953 година президентът на Бразилия подарил на Елизабет II платинени обеци с аквамарини, които толкоз впечатлили кралицата, че след четири години тя поръчала към тях подобаваща тиара (също платинена и с аквамарини).

Тиарата с ресни

 Кралица Елизабет Втора Getty

С тази тиара се омъжва кралица Елизабет II. Тя е направена през 1830 година. Пъвата ѝ собственичка е кралица Виктория, след гибелта на която украшението се наследява от разнообразни кралици, въпреки до този миг да не е намерило тази, която би я поставила на сватбата си и след нея. „ Звездният миг “ на тиарата настъпва едвам на сватбата на Елизабет II, която съумяла да я счупи тъкмо преди венчавката. Заради това на майка ѝ се наложило да търси по най-бързия метод умел ювелир, който може да поправи скъпото бижу.

Владимирската тиара

Тя е наследена от Елизабет II от баба ѝ – кралица Мери, през 1953 година, а „ неанглийското “ име на украшението идва от княз Владимир, брат на цар Александър III. Именно неговата жена, княгиня Мария Павловна била първата собственичка на тиарата.

Тиарата „ Кошница “

И още една тиара на английското кралско семейство, „ родом “ от Русия. През 1888 година тя била подарена на брачната половинка на крал Едуард VII – кралица Александра, от сестра ѝ - императрица Мария Фьодоровна, брачна половинка на император Александър III.

Тиарата „ Възелчета на любовта “

Kate Middleton paid tribute to Princess Diana by wearing her favourite tiara to the state banquet https://t.co/BI3JglHXlO pic.twitter.com/S6KJz4iXo4
— Grazia UK (@GraziaUK) July 13, 2017
Тази тиара е основана от придворните бижутери през 1914 година за кралица Мария, след гибелта на която нейна собственичка става Елизабет II – нейната внучка. Елизабет часто носи тази тиара през 50-те години, само че по-късно стопира да го прави. През 1981 година тиарата става брачен подарък от кралицата за принцеса Даяна, а след нейния бракоразвод с принц Чарлз още веднъж се връща в кралското семейство.

Тиарата „ Лотосов цвят “

Тиарата с това сантиментално име изначало била огърлица. Но заживява нов живот с помощта на херцогинята на Йорк през 20-те години на предишния век. След това тиарата била подарена на принцеса Маргарет, която постоянно я слагала на публични приеми.

Тиарата „ Медена пита “ или „ Гревил “

Тази тиара е била направена през 1901 година за лейди Гревил (оттук и първичното ѝ име) – щерка на „ краля на бирата “ в Англия и брачна половинка на лорд Гревил. Освен това лейди Гревил била близка другарка на кралица Елизабет (кралицата майка), която наследила украшението след нейната гибел, според оставеното наследство. Но брачният партньор на кралицата майка – крал Джордж VI, решил, че такива скъпи дарове кралското семейство не би трябвало да приема от частни лица, по тази причина за първи път новата собственичка на тиарата съумяла да я постави едвам през 1947 година по време на формалната си аудиенция в Южна Африка. След това тиарата била наследена от днешната кралица Елизабет II, а тя по-късно я подарила на втората брачна половинка на принц Чарлз – Камила.

Делхийската тиара

Делхийската тиара била направена през 1911 година за кралицата майка Мери и от този миг претърпяла значително промени в дизайна. По-късно тя става благосъстоятелност на майката на сегашната кралица, а след това и на самата нея. Днес тиарата от време на време „ се разхожда “ върху главата на Камила Паркър Боулс.

Меандровата тиара

Меандрована тиара става брачен подарък за сегашната кралица от майката на бъдещия ѝ мъж – принцеса Анна Гръцка и Датска. Украшението е изпълнено в типичен гръцки жанр. Интересно, че в последна сметка Елизабет II по този начин и в никакъв случай не си поставя тиарата, а през 1972 година я подарява на щерка си – принцеса Анна. На нея пък украшението доста ѝ харесва – тя постоянно носи тиарата и единствено един път я дава назаем на щерка си Зара Филипс – за нейната женитба.

Фамилната тиара на Спенсър

View this post on Instagram
A post shared by PremyeraBaku (@axibukinodu) on Jun 30, 2017 at 2:33pm PDT

Тази тиара е носена от няколко генерации дами от рода на графовете Спенсър, само че известна я прави точно принцеса Даяна. За първи път тя си поставя тиарата на сватбата си с принц Чарлз през 1981 година.

Тиарата „ Полтимър “

Истинско бижу хамелеон — тази тиара може да се носи като колие, а също и да бъде разграничена на 11 брошки. Тиарата е направена за брачната половинка на барон Полтимър през 1870 година, а през 1957 година неговите наследници оповестили фамилната светиня на търг, където я купила сестрата на кралица Елизабет II – принцеса Маргарет. Именно с нея тя се омъжва за лорд Сноудън през 1960 година. Принцесата обичала това бижу и постоянно го носила, само че през 2006 година диадемата напуща фамилията на Маргарет. Наследниците ѝ, както и в предходния случай, я излагат на търг. Тиарата е продадена за 1,7 милиона $, макар че първичната ѝ стойност е единствено 360 000 $. Купувачът поискал да остане неизвестен.

Сапфирената тиара на Джордж VI

За първи път с тази тиара Елизабет II се появява във висшето общество през 1963 година. Диадемата става идеално допълнение към сапфирената гарнитура, която кралицата получава като подарък за сватбата си от татко си. Някои историци са сигурни, че тиарата е била преправена от колие, принадлежало на принцеса Луиза Белгийска, от която кралицата-майка го придобива през 1963 година.
.month-theme.image-container { background: url(https://m3.netinfo.bg/media/images/39378/39378295/1600-398-themeseptember.jpg); } Тема на месеца в Edna.bg Обратно в час
c Септември  5 фрази оръжия, с които детето ви да се пребори с издевателството в учебно заведение Обратно в час 5 фрази оръжия, с които детето ви да се пребори с издевателството в учебно заведение  Как да възпитаме децата, с цел да имат самочувствие Обратно в час Как да възпитаме децата, с цел да имат самочувствие  Принцеса Шарлот към този момент има прякор в учебно заведение, който доста ѝ подхожда! Обратно в час Принцеса Шарлот към този момент има прякор в учебно заведение, който доста ѝ подхожда! Прочети още
Източник: edna.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР