Светият синод се възмути от проверка на НАП. Две неща

...
Светият синод се възмути от проверка на НАП. Две неща
Коментари Харесай

Светият синод се възмути от проверка на НАП

Светият синод се възмути от инспекция на Национална агенция за приходите. Две неща са сигурни в живота – гибелта и налозите. Неоспорим факт, от който наподобява, дори и Българската православна черква (БПЦ) не може да избяга. Отношенията с отвъдното на най-старата оживяла институция в българската история са по-особени, също както и тези с страната. Църквата има лично счетоводство и личен заможен указател (за който не се знае дали фактически съществува), само че това не пречи да получава финансиране от страната, както и от европейските фондове без да дава доклад за тях, написа Капитал.бг.

Що се отнася до налозите обаче, там концепцията на Светия синод, че може да покрие всичко с църковна загадка, е сложена на тестване. От ноември на 2023 година тече финансова проверка на БПЦ, потвърдиха от Национална организация по приходите (НАП). Ревизията е за определяне на отговорности от корпоративен налог за интервала 2017-2022 година

Това се явява едвам вторият опит на страната да придобие малко по-добра концепция за това какво има БПЦ и какъв тъкмо е паричният ѝ доход. Първият подобен е завършил тъкмо преди десетилетие през 2013 година Целта на първата проверка е била определяне на отговорностите от страна на БПЦ за налог върху приходите на физически лица. И върху приходите от трудови контракти и приравнените на тях правни отношения.

А страната несъмнено има причина да се интересува от това по какъв начин БПЦ придобива и харчи пари

През 2020 година държавната дотацията за Църквата беше увеличена до 26 млн. лева на година, а бюджетът за 2024 година планува следващото нарастване до 38.4 млн. лева Справка демонстрира, че единствено за последните три години БПЦ е получила към 111 млн. лева от Държавна фирма „ Земеделие “ и държавния бюджет.

По публични данни в АПИС обезпечените лица във всички митрополиии и епархии, както и Светия Синод наброяват 1885 души, което я подрежда в топ 50 работодатели в страната. Най-големи по брой заети лица се явяват Софийската митрополия с 450 индивида и Пловдивската с 365 души. Проверка на „ Капитал “ преди месец сподели, че единствено в границите на град Пловдив, епархията има десетки парцели, които евентуално отдава чартърен, надалеч не всичките с вписани контракти.

Светият Синод е реагирал на проверката, като е изпратил писмо от седем страници до Национална агенция за приходите, в което дефинира проверката освен като противоконституционна, само че и като риск за националната сигурност.

„ Осемте въпроса отнасящи се до метода на финансиране на БПЦ-БП, разноските ѝ, метода на образуване на активността и счетоводна отчетност и достъп до документите ѝ, съставляват неприемлив и противоконституционен опит за интервенция във вътрешната организация на Българската православна черква – Българска патриаршия. Контролът върху финансовите доклади безусловно значи надзор върху обособените религиозни институции. Което поражда подозрение дали това не е действителната цел на инспекцията “, написа в документа, входиран от нея като част от изпратените документи за проверката на Национална агенция за приходите. Той е подписан от мелнишкият свещеник и секретар на Синода Герасим.

Митрополитите изясняват, че създател на православната черква е „ Самия Господ Иисус

Христос “, а в връзките с българската страна са се „ редували интервали на гонения от страна на страната с интервали на спокойно взаимно битие “. „ Историята потвърждава и, че демократичните връзки сред страната и Църквата при взаимно почитание и при гарантиране права на самоуправление на Църквата са поръчител за националната сигурност в България “, се споделя в писмото, което беше оповестено в новинарския уебсайт faktor.bg, а от Национална агенция за приходите потвърдиха, че този текст е получен и достоверен.

Бърза инспекция на уеб страницата на Министерството на финансите сочи, че с корпоративен налог се таксуват „ облагата на локалните юридически лица, които не са търговци, в това число организациите на вероизповеданията, от покупко-продажби по член 1 от Търговския закон, както и от отдаване чартърен на движимо и недвижимо имущество “.

„ Опитът от съвсем двайсетгодишния ерес в България потвърждава, че всяка интервенция на страната във вътрешните каузи на Църквата, води до тежки последици както за Църквата. Така и за самата страна. Историческият опит демонстрира също по този начин, че постоянно когато страната се е опитвала да упражни надзор върху активността на Църквата или да моделира вътрешно-църковния живот по своите всемирски критерии, това е завършвало с крах “, се споделя в писмото на Светия Синод до Национална агенция за приходите, в което се цитира даже Антиохийският събор.

Тъй като в писмото се смесват история, вяра и право

за съвет в този църковно-данъчен спор „ Капитал “ се обърна към специалиста по църковно право проф. доктор Дилян Николчев. Николчев обори на няколко места писмото на Синода, като заключи, че „ в едно изречение, от правна и от църковноправна позиция то е неиздържано и надълбоко неправилно като интерпретация “.

Едно от главните възражения на Синода, както е видно от писмото, е против приходите от наеми, които съгласно тях не са доходи, а дарения. „ Недопустимо е да се ревизира цялото имущество на БПЦ-БП и финансовите доклади във връзка наеми, които за църквата не биха могли да се квалифицират като стопанска активност. Имотите и наемите от тях, които светското законодателство би могло да квалифицира като цивилен плодове са дарявани от вярващи хора. За да се устоя църквата, а не да образува облаги, каквито образуват търговците по смисъла на Т3, които да подлежат на облагане с налог. Наемите от дарени от вярващи хора парцели са волни пожертвования и са единствено за самоиздръжката на отделената от страната БПЦ -БПЦ, тези наеми не са, с цел да се образува облага, която да е предмет на данъчно облагане “, се твърди в документа изпратен на Национална агенция за приходите.

Проф. Николчев опровергава това мнение. „ Наемът внезапно – съгласно синодалното схващане – се трансформира в дарения от вярващи хора. Синодът пропуща текста на член 19, алинея 2 от Конституцията, който гласи: „ Законът основава и подсигурява на всички жители и юридически лица идентични правни условия за стопанска активност “, твърди юристът.

Според него въпреки в Закона за вероизповеданията (ЗВ) да се обрисува свободата и равнопоставеността на вероизповеданията. А религиозните институции да са обособени от страната, то също по този начин е значимо да се уточни, че съгласно Закон за водите религиозните убеждения не са съображение за отвод от осъществяване на отговорностите, открити в Конституцията и закона. Както и че религиозните институции са юридически лица.

„ Това е значимо да се подчертае, тъй като по логиката на правото юридическите лица са равни по права с физическите, т.е. с жителите, що се отнася до имуществените права(…) С други думи правилно е, че Конституцията на Република България и профилирания закон в региона на вероизповеданията (ЗВ) афишират религиозните институции за отделени от страната, само че когато те са юридически лица това значи, че те се слагат в качеството на юридически лица, каквото е да вземем за пример всяко едно акционерно сдружение, или юридически лица с нестопанска цел, с тази разлика, че БПЦ получава качество на юридическо лице по силата на закона за вероизповеданията “, добавя Николчев.

Има сериозна причина БПЦ да се тормози от погледи в имотния ѝ джоб

„ Да управляваш парцелите на Пловдивската митрополия е все едно да си кмет. Само в Пловдив са над 50. Да не приказваме в другите области. Тази благосъстоятелност изисква ръководство “. Както заключи някогашният кмет на Пловдив Здравко Димитров пред „ 24 часа “ предишния месец, малко след встъпването си в служба като шеф на парцелите на Пловдивската митрополия.

В своето мнение към Национална агенция за приходите Светия Синод показва, че съгласно техния прочит на закона, Национална агенция за приходите не може да е инспектор на БПЦ. „ Ако Държавата препятства Църквата да използва църковното имущество по отношение на предназначението си, то пречи на самото свещенодействие “.

Единственото, което митрополитите признават, че страната може да ревизира

са „ средства от държавната дотация за хонорари на свещенослужителите “, за които има категорично очакван ред в специфичния Закон за вероизповеданията. Проверката на финансовите доклади на митрополиите обаче би значело „ надзор върху имуществото, което главно се образува посредством дарения и завети. Такъв надзор би бил в нарушаване на Конституцията и противоречие с цитираните конституционни решения “ се твърди в писмото.

Според специалистът в църковното право има два типа църковно имущество. Първите – res sacrae са директно предопределени за самото свещенодействие. И към тях спадат неща като храмът, олтарът, антиминсът, Евангелието, кръстовете, иконите и така нататък Вторият тип имущество, който и предстои на инспекция от Национална агенция за приходите, е res ecclesiastici и се отнася до недвижими имущества, които служат за облекчаване потребностите на Църквата, като да вземем за пример за посрещане разноските по реализиране на култа, за издръжката на църковните лица и т.н

Вярно е, че религиозните институции заемат изключително състояние

с оглед профилираната нормативна база на страната ни: те не се уреждат от такива специфични закони като Закона за комерсиалните сдружения, Закона за сдруженията с лимитирана отговорност, за кооперативните сдружения и прочие, а са подчинени на друго отнасяне от юридическите лица с идеална цел, чрез наредбите на Закон за водите “, показва Николчев, само че напомня, че в закона особено се показва, че когато употребяват преференции, вероизповеданията подлежат на самостоятелен финансов одит, какъвто е очакван за юридически лица с нестопанска цел.

Професорът цитира Закон за водите, съгласно който имуществото на вероизповеданията може да включва „ право на благосъстоятелност и лимитирани вещни права върху недвижими движимости, плодове от стопанисването на парцели, включително и наеми, облаги или дивиденти от присъединяване в търговски сдружения или сдружения на търговски сдружения, право на благосъстоятелност върху движими движимости, включително и скъпи бумаги, права по Закона за авторското право и сродните му права, доходи от държавни дотации, дарения, завети и други. Регистрираните вероизповедания имат право за своите потребности да създават и продават движимости, свързани с богослужебната им активност, ритуали и обреди “.

Именно върху тези изброени вещни права Национална агенция за приходите има право да извърши инспекции, както прави това с всяко едно юридическо лице с нестопанска цел.

 

Източник: Флагман

Още вести четете в категория България.

Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР