София. И днес словата на Христо Ботев звучат като да

...
София. И днес словата на Христо Ботев звучат като да
Коментари Харесай

Председателят на парламента Цвета Караянчева ще бъде патрон на честванията, които Национален инициативен комитет организира за 170-ата годишнина от рождението на Христо Ботев

София. И през днешния ден словата на Христо Ботев звучат като да са писани в настоящо време и нямат равни по мощ и растеж. Това сподели ръководителят на Народното събрание Цвета Караянчева по време на учредяването в Народното събрание на Национален предприемчив комитет за честване на 170-ата годишнина от рождението на Христо Ботев. Почетен патрон на честванията е ръководителят на Народното събрание Цвета Караянчева, а в инициативния комитет влизат вицепремиерът по икономическата и демографската политика Валери Симеонов, вицепремиерът по публичен ред и сигурността и министър на защитата Красимир Каракачанов, министърът на образованието Красимир Вълчев, министърът на културата Боил Банов и министърът на туризма Николина Ангелкова, кметовете на Враца и Карлово – Калин Каменов и доктор Емил Кабаиванов, президентът на Агенция и Радио " Фокус " Красимир Узунов и други
„ Приех да бъда патрон на тази самодейност, тъй като преди 170 години в поробена България се ражда един от най-светлите мозъци – авантюрист и оракул. Безумец и избавител. Знаменосец на правдата, извънредно умен за възрастта си. Той изумява с ораторка заложба, поетически талант с нечовешка смелост и чутовна промисъл ”, съобщи ръководителят на Народното събрание Цвета Караянчева и акцентира, че учреденият предприемчив комитет ще работи през цялата година и ще провежда голям брой събития и прояви.
По думите на кмета на Карлово доктор Емил Кабаиванов към този момент е почнала и работата по подготовката на доста събития, с които годишнината да бъде маркирана. Сред тях са научна конференция, изложения, Национален училищен събор на учебните заведения, носещи името на Христо Ботев, музикален конкурс, конкурс за есе и доста други. Д-р Кабаиванов прикани, в случай че някой има още хрумвания за събития, да ги насочи към Комитета, с цел да може той да ги подсигури организационно.
Инициатива ще получи институционална поддръжка от Министерство на културата и Министерство на защитата, а по време на полемиката инициативният комитет разиска и основаването на юбилейна монета, издаване на публицистиката на Ботев, образуване на изцяло издание, налично в Интернет. Ще бъде основана и интернет страница, която ще съдържа календара от събития във връзка честванията.
Кметът на Враца Калин Каменов заяви, че общината към този момент е заделила близо 100 хиляди лв. за над 40 начинания, които да се организират целогодишно, само че напомни на присъстващите, че 54 години след изграждане на паметника на Христо Ботев той се нуждае от незабавно възобновяване.
На 6 януари тази година се навършиха 170 години от рождението на българския бунтовник и стихотворец Христо Ботев - народен воин, стихотворец, публицист. Роден е в Калофер на 6 януари (по нов стил), 25 декември (по остарял стил), през 1848 година През 1863 година благодарение на Н. Геров отпътува за Русия, където постъпва като частен възпитаник във Втора Одеска гимназия. През 1865 година Ботев напуща гимназията и се свързва с съветските революционни среди. Заради произнесената от него тирада на 11 май в чест на славянските просветители братята Кирил и Методий е заставен да напусне Калофер и отпътува още веднъж за Русия с желанието да продължи образованието си в Одеса. След това се трансферира в Румъния, като изначало се открива в Букурещ, а след това в Браила и работи като словослагател в печатницата на Д. Паничков. Попада в средата на българската революционна емиграция и се сближава с Хаджи Димитър и Стефан Караджа. През лятото на 1868 година Христо Ботев се подготвя да мине в България с четата на дядо Жельо челник (Ж. Чернев), на която е избран за секретар. Тогава написва стихотворението си " На сбогуване ". След като по разнообразни аргументи прекосяването на четата в България се осуетява, Ботев отпътува за Букурещ, където се записва да следва в Медицинското учебно заведение. Поради липса на средства е заставен скоро да прекъсне образованието си.
В края на април 1871 година Ботев е арестуван в продължение на два месеца във Фокшанския затвор (във връзка с откриване активността на Н. Ф. Меледин) и след излизането му на независимост се открива още веднъж в Букурещ. Започва работа в печатницата на Л. Каравелов и става негов сподвижник в редактирането на в. " Свобода ", след неговото прекъсване през 1873 година - и на в. " Независимост ". През 1873 година Ботев стартира издаването и на своя втори независим в. " Будилник ". На 8 декември 1874 година той стартира да издава като орган на комитета в. " Знаме ". По подобен метод след удара, нанесен на Вътрешната революционна организация след обесването на В. Левски и съмненията на Л. Каравелов, той застава отпред на БРЦК. След експлоадирането на въстанието в Босна и Херцеговина през 1875 година БРЦК под управлението на Христо Ботев стартира подготовката на въстание в България. Преждевременното експлоадиране на въстанието и неговият крах (Старозагорско въстание 1875 г.) довеждат до съществени различия в БРЦК. След експлоадирането на Априлското въстание през 1876 година Ботев застава отпред на чета и с нея минава в България, с цел да окаже помощ на въстаналия народ. След неколкодневни тежки боеве той е погубен в подножието на връх Камарата във Врачанския балкан.
Творчеството на Христо Ботев оставя белег в сърцата на всички родолюбци и патриоти. Сред най-известните му творби са “Майце си ”, “Към брата си ”, “На сбогуване ”, “Елегия ”, “Делба ”, “До моето първо либе ”, “Хайдути ”, “Пристанала ”, “Борба ”, “Странник ”, “Гергьовден ”, “Патриот ”, “Хаджи Димитър ”, “В механата ”, “Моята молитва ”, “Зададе се облак темен ”, “Ней ”, “Обесването на Васил Левски ”, “Защо не съм…? ”, “Послание ” и други
Иван ЛАЗАРОВ
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР