Слуховете, че водата на Черно море може да бъде заразена

...
Слуховете, че водата на Черно море може да бъде заразена
Коментари Харесай

България остава предпочитана дестинация за румънците

Слуховете, че водата на Черно море може да бъде инфектирана с разнообразни бактерии след рухването на язовирната стена на Каховската Водноелектрическа централа в Украйна, породиха въпроси измежду някои туристи с резервации на българското крайбрежие, само че не доведоха до анулация на почивките. Такава е към този момент картината, която показват медиите в Румъния.

Притеснения за сигурността на крайбрежието се появиха и във връзка с румънския сектор на Черно море. „ Масло в огъня “ наля изказване на Световната здравна организация (СЗО) от преди няколко дни, в което се предупреждаваше за риск от холера във водите по долното течение на река Днепър. Информацията бе неправилно възприета измежду мнозина в Румъния, което породи опасения, че холерата може да доближи румънския бряг, макар че предизвестието се отнасяше единствено за региона, директно обиден от разрушаването на язовира край Нова Каховка.

През последните дни институции и експерти и в Румъния, и в България всекидневно дават информация и разясняват какъв брой действителна е опцията нечистите води от Днепър да доближат румънския и българския бряг и дали това съставлява заплаха. 

Властите в двете страни увериха през последните дни, че водата на Черно море е безвредна за туристите. В края на предходната седмица министрите на околната среда на България и Румъния разискаха координирани дейности сред двете страни по отношение на мониторинга на морската вода след разрушаването на язовирната стена в Украйна. Качеството на водите и в двете страни се следи непрекъснато.

След неправилно възприетото в Румъния предизвестие на СЗО за заплахата от холера, румънската редакция на Радио Свободна Европа потърси за коментар морския биолог Ръзван Попеску Мирчени. В изявление за медията биологът сподели, че няма аргументи за суматоха и акцентира, че холерата не се популяризира в солени води.

„ Холерата се предава единствено в сладка вода, нечиста с фекалии или мъртви тела, какъвто е казусът в наводнените региони на Украйна “, изясни Ръзван Попеску Мирчени и акцентира, че в света няма документиран случай на заразяване с холера от морска вода.

 istock istock
Наводнението, породено от разрушаването на язовирната стена в Украйна, носи със себе си тонове боклуци, пестициди и бензин. Част от тези води ще доближат Черно море, само че управляващите и експертите споделят, че няма причина за паника, заключи румънската редакция на Радио Свободна Европа. 

Биологът Ръзван Попеску Мирчени изясни, че устието на река Днепър ще изиграе ролята на филтър, като подсети, че пясъкът е един от най-хубавите филтриращи материали и ще спре огромна част от бензина и въглеводородите, преди те да се излеят в морето. 

Освен това въглеводородите се разпръскват във водата, като се пробват да заемат цялата повърхнина, което значи, че до момента в който стигнат до Черно море, количеството им към този момент ще е разредено, изясни експертът и добави, че процесът на разпръскване ще бъде още по-силен в морската вода.

Според специалиста огромна роля за разпръскване на замърсителите ще изиграе река Дунав, чийто дебит се чака да надвиши междинния от 6400 куб. м в секунда заради проливните дъждове напролет.

" Инерционното въздействие на Дунав смесва доста мощно цялата тази водна маса и я изтласква на югоизток, към морето “, съобщи морският биолог, представен от Свободна Европа. 

Според него е по-вероятно тези субстанции, в разредена форма, да се следят по-скоро край крайбрежията на България, в сравнение с Румъния.

" Разбира се, част от нечистите води постепенно ще си проправят път към румънския бряг, само че към този момент в развой на разбъркване със солени морски води и всичко, което доближи брега, ще бъде най-вече някакви утайки ", изясни Ръзван Попеску Мирчени.

Въпреки че ще минат няколко месеца преди нездравословните субстанции, изтекли в река Днепър, да доближат румънския бряг в разводнен тип, от 15 юни Дирекцията за публично здраве в Констанца стартира да следи морската вода всеки ден. Обикновено тестванията се правиха два пъти месечно, напомня Свободна Европа.

 istock istock
Резултатите от анализите се разгласяват на уеб страницата на дирекцията и наблюдават за съществуването на Ешерихия коли, ентерококи и салмонела във водата.

Изпълнителният шеф и създател на туристическата организация „ Травъл Планер “ Себастиан Константинеску показа пред в. „ Адевърул “, че след появяването на слуховете за замърсяване на водата са получили голям брой въпроси от туристи с резервации на българското крайбрежие.

„ Съветваме всички, които имат опасения, да търсят информация единствено от публични източници и да наблюдават формалните данни, оповестени от способените органи. Българските управляващи схващат, ревизират и вземат под внимание опасенията на румънците, още повече че страната ни е най-важният източник на туристи за българското крайбрежие “, съобщи Себастиан Константинеску, представен от " Адевърул ". 

Вестникът отбелязва, че в последно време се е забелязал интервал на застоялост в резервациите за българското крайбрежие, само че съгласно медията това се дължи по-скоро на стачката в образованието, която сътвори неустановеност към интервала на ваканциите, а не на опасенията от замърсяване.

Според организация Медиафакс румънците не престават да резервират почивки в България, като се следи общо нарастване спрямо лятото на 2022 г. 

Румънските медии разгласиха през последните дни изказванията на министерството на околната среда и водите и на министерството на туризма в България във връзка със обстановката. Отбелязано бе, че българските, румънските, украинските и молдовските управляващи имат всекидневен продан на информация по отношение на евентуално замърсяване на Черно море.

В атмосферата на клюки и опровержения от страна на способените институции румънският министър на стопанската система, предприемачеството и туризма Раду Опря обърна внимание и на ролята на дезинформацията.

„ Никога не не помня, че има и хибридна война “, сподели министърът, представен от телевизия Диджи 24. Той сподели, че хипотезата за хибридна война във връзка със слуховете за нечисто румънско крайбрежие се споделя и от част от хотелиерите.

„ Румънците нямат никаква причина да анулират резервациите си на румънското крайбрежие! “, съобщи министър Раду Опря.

Голяма част от тях обаче избират България. Страната ни остава измежду най-предпочитаните морски дестинации поради близостта, услугата „ ол инклузив “ (all inclusive), положителното обслужване, множеството исторически и естествени забележителности и атрактивните предложения, обобщава в. „ Адевърул “.

Броят на румънските туристи по българското Черноморие продължава да пораства, като упованията на хотелиерите през 2023 година са за добър сезон, съдейки по резервациите към 1 юни и Петдесетница. Въпреки нарастването на цените в туризма, както и на всичко останало, българското крайбрежие предлага почивки за всеки джоб, написа вестникът и отбелязва, че цените са по-достъпни от тези в Гърция и Турция.
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР