Следващата седмица Министерският съвет ще одобри позицията на България пред

...
Следващата седмица Министерският съвет ще одобри позицията на България пред
Коментари Харесай

Росен Христов за интереса на Украйна към двата реактора в Белене: Нужно е сериозно проучване

Следващата седмица Министерският съвет ще утвърди позицията на България пред Европейска комисия с искане за предоговаряне позицията ни за въглищните централи, а в понеделник стартират срещите на енергийния министър Росен Христов с представители на Еврокомисията.

В предаването на БНР " Неделя 150 " той съобщи, че страната не бяга от Зелената договорка и Плана за резистентност, в противен случай. Ще настояваме да не затваряме въглищните централи през 2025-2026 година, а това да стане след 2030 година - в интервала 2035-2038 година

" Успяхме да убедим предходното Народно събрание за смяна на клаузата в Плана за резистентност, изискващ такова намаляване на излъчванията, че това нямаше по какъв начин да се извърши без затваряне на тези централи и политиците се убедиха, че в близко бъдеще въглищните централи са нужни за енергийната сигурност - изясни министърът. - Като базова мощ, те освен не конкурират зелената сила, а я подкрепят, тъй като колкото повече базови мощности имаме, толкоз по-бръзо можем да разгърнем разнообразни източници за възобновима сила, тъй като базовите балансират. Във визията показахме, че след 2030 година постепенно стартира да спада интереса към въглищните, тъй като стопански няма да е преференциално да се поддържат поради цената на излъчванията. Но до тогава значимото е да не поемаме задължения за предварителното им затваряне и да обезпечим енергийната сигурност и заетостта на хората. "

Запитан за промяната на шефа на " АЕЦ " Козлодуй " - Нови мощности " ЕАД, Христов стимулира решението с обстоятелството, че се планува построяването освен на два нови блока на площадката атомната централа, а и други два на тази на " Белене ".

Според него визията на екипа му е, че би трябвало да има 4 нови нуклеарни блока - два на площадката на " Козлодуй ", които ще заместят излизащите от употреба Пети и Шести през 2050 година, а другите два - на площадката на " Белене " би трябвало да подкрепят Зелената договорка на Европейски Съюз.

" Енергийната самостоятелност е приоритет и ние би трябвало да останем експортьор на сила, което няма по какъв начин да стане без нуклеарни мощности, уповавам се решението на Народното събрание да бъде трезво - уточни още министър Христов. - Договорите за предпроектно изследване ще ги предоставим на Народно събрание за взимане на решение. "

Запитан за интереса на Украйна към двата реактора в " Белене ", Христов изясни, че е належащо съществено изследване до каква степен може да се интегрират в европейска или американска система.

Според него в случай че в Украйна имат концепция по какъв начин с " Уестингхаус " да диверсифицират енергетиката си с нашите два реактора, за какво България да не може да го направи.

" Трябва да се ревизира дали това ще оскъпи плана, има въпроси, на които да се отговори по механически метод ", отговори министърът.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР