След тригодишно прекъсване Левски отново достигна до финала за Купата

...

"Левски" е на финал за Купата на Бългрия след ново 2:2 с ЦСКА

След тригодишно спиране " Левски " още веднъж доближи до финала за Купата на България. Сините приключиха 2:2 в реванша с ЦСКА и преодоляха полуфиналите с общ резултат 4:2. В борбата за трофея отборът на Делио Роси ще се изправи против " Славия ", който в профил " Ботев " в другия полуфинал.

Противно на упованията, " Левски " стартира много нападателно мача. Сините бяха покрай разкриване на резултата още в първата минута. Иван Горанов беше изведен по левия фланг и центрира. Стойчо Атанасов се хвърли на шпагат, с цел да пресече топката. Тя се насочи към вратата, само че за негов шанс се отби в страничния дирек и излезе в корнер.

" Левски " обаче продължи да пресира крепко, а ЦСКА не промени играта си макар ранния сигнален знак. В шестата минута символичните домакини закономерно откриха резултата. Габриел Обертан беше изтърван отдясно, след което нахлу към наказателното поле и пусна остроумен пас към Роман Прохазка, който върна топката обратно. Рубен Пинто не съумя да почисти добре и я изпрати право на крайници на Жорди Гомес, който със страховит удар с левия крайник даде задатък на своя тим.

В първия четвърт на дуела играчите на ЦСКА нито един път не проведоха смислена офанзива в половината на " Левски ". Въпреки това алените стигнаха до чудесна опция да изравнят резултата в 16-ата минута. Атанасов проби отдясно и центрира. Енрике Рафаел смъкна с глава към Фернандо Каранга. Бразилецът овладя добре на границата на вратарското поле, само че по-късно насочи слаб удар, с който не затрудни рано падналия на земята Божидар Митрев.

С това състояние се изчерпа всичко, което отборът на Стамен Белчев съумя да сътвори през първото полувреме. " Левски " продължи да бъде по-агресивен и да нападна доста по-опасно. Паулиньо носеше огромни главоболия на играчите в алено. При една обстановка той проби отляво и центрира остро във вратарското поле, само че нито един негов съотборник не стигна до топката. Минута по-късно бразилецът се озова на голова позиция, само че стреля много неопределено.

В 26-ата минута ЦСКА позволи следващата си неточност при изнасянето на топката. Хали Тиам лиши топката и пусна прекрасен извеждащ пас към Серджиу Буш. Румънецът мина като на церемониал през защитата на някогашния си тим, само че по-късно стреля от доста дребен ъгъл и Витаутас Черниаускас избави без проблем.

Две минути по-късно сините останаха с човек по-малко на терена. Тиам направи извънредно жестоко влизане с двата крайници против Фернандо Каранга и изцяло справедливо получи пряк червен картон от основния арбитър Николай Йорданов.

ЦСКА също се оказа губещ в тази обстановка, защото дясното коляно на бразилския нападател се усука неприятно. Голмайсторът на алените получи здравна помощ и опита да продължи, само че малко по-късно беше сменен от Хеан Бланко.

С човек повече ЦСКА стартира да владее по-продължително топката, само че без да затрудни по какъвто и да било метод Митрев. " Левски " даже можеше да усили задатъка си в добавеното време на първата част, само че Атанасов се намеси уверено при подаване на Обертан към Паулиньо.

На почивката Стамен Белчев направи още една промяна, като пусна Едвин Джеси вместо Рубен Пинто. Това се оказа сполучлив ход, защото холандското крило много раздвижи нападението на алените.

Първият огромен късмет за гол обаче още веднъж се откри пред " Левски ". В 52-ата минута Джеферсон позволи груба неточност след мощно изритана топка от Божидар Митрев. Това разреши на Обертан да се озове очи в очи с Черниаускас. Бившият футболист на " Манчестър юнайтед " обаче стреля около вратата.

Само пет минути по-късно резултатът беше подравнен. Енрике Рафаел проби през центъра, замени двойно подаване със Станислав Манолев, след което с малко шанс съумя да се измъкне зад отбраната на " Левски ". Митрев стигна пръв до топката, само че по-късно я изпусна и Бланко я изпрати в мрежата от дребен ъгъл.

В 61-ата минута ЦСКА стигна до второ попадение. То обаче беше анулирано поради извънредно противоречива засада на Енрике Рафаел, който засече с глава центриране на Манолев.

Четири минути по-късно " Левски " още веднъж поведе. Паулиньо сподели техника сред няколко играчи на ЦСКА, след което пусна страховит извеждащ пас към Буш. Румънецът се измъкна зад отбраната и изпрати топката около Черниаускас - 2:1.

Третото попадение на Буш в двата мача за купата с ЦСКА умъртви стремежа на някогашния му тим. Червените въпреки всичко стигнаха до почетно тъждество, откакто Митрев позволи още една груба неточност в 81-ата минута. Вратаря на " Левски " изпусна топката след центриране отляво и Роланд Алберг вкара на празна врата.
Източник: dnevnik.bg