Ще бъдат разкрити допълнителни 453 места в кризисни центрове за

...
Ще бъдат разкрити допълнителни 453 места в кризисни центрове за
Коментари Харесай

Разкриват още 453 места в кризисните центрове за пострадали от насилие

Ще бъдат разкрити спомагателни 453 места в спешни центрове за потърпевши от принуждение. Това се разбра на среща при министър-председателя акад. Николай Денков. На нея беше регистрирано свършеното по ограниченията за битка с експанзията и насилието, които бяха обрисувани преди месец, осведомиха от държавната пресслужба.

В срещата се включиха вицепремиерът и министър на външните работи и Мария Габриел, която е ръководител на Националния съвет за предварителна защита и отбрана от домашното принуждение, министрите на труда и обществената политика Иванка Шалапатова и на вътрешните работи Калин Стоянов, заместник-министрите на образованието и науката Емилия Лазарова и на правораздаването Георги Николов.

Държавата ще поддържа финансово дейностите на още четири спешни центъра. От идващия месец пари от бюджета ще получават спешни центрове в Ямбол и в жилищен комплект " Меден Рудник “ в Бургас. Техният потенциал е надлежно 12 и 15 места. До края на тази година ще бъде оголен нов спешен център в Самуил, област Разград, в който поддръжка могат да потърсят 15 жертви на принуждение. С държавно финансиране ще бъде повишен потенциалът на спешния център в Перник – от 16 на 40 места.

" Към момента спешните центрове могат да одобряват 321 потърпевши. Целта е общият потенциал да бъде повишен на 774 места – за 479 деца и 295 пълнолетни “, уточни министър Шалапатова. Премиерът акад. Денков акцентира ролята на общините в този развой, които би трябвало да възнамеряват разкриването им в бюджетите си.

" Трябва да вземем поради европейския опит във връзка с битката с домашното принуждение, в това число анализите и отчетите на Европейската комисия. Не би трябвало да подминаваме и ролята на психическото принуждение в резултат на пандемията. То придобива форми, които към момента не са изследвани “, акцентира вицепремиерът Мария Габриел.

Първоначалната и съответна реакция при случаите на принуждение е най-важна, акцентира министър Стоянов. От Министерство на вътрешните работи към този момент изготвят нови методически инструкции за дейностите на полицейските органи по Закона за отбрана от домашното принуждение, с в детайли написани механизми за деяние на всеки един стадий от приемането на сигнала, визитата на място, диалога с потърпевши, работата с причинителите и така нататък Според министъра на вътрешните работи се следят забележителен растеж на случаите на домашно принуждение и трайно нарастване на формираните досъдебни производства по отношение на предходната година. Ще се направи разбор на аргументите.

Вече е почнало образованието на 40 педагогичен експерти от районните центрове за поддръжка на процеса на приобщаващото обучение (РЦПППО), които ще оказват методическа поддръжка за предварителна защита на насилието и издевателството в учебно заведение. Подготвят се също 20 психолози от Националната мобилна група за психическа поддръжка към Министерството на образованието и науката. Те ще работят в областта на киберсигурността и против насилието в интернет. Подготвят се и законови промени за въвеждане на медиация на спорове на районно равнище за възстановяване на връзката сред просветителните институции и родителите, изключително в случаите, в които децата са жертва на проблеми сред родителите.

Министерството на правораздаването (МП) работи по разширение на опциите за безвъзмездна правна консултация за жертвите на принуждение. Тя е регламентирана в меморандум за съдействие и партньорство сред Министерство на вътрешните работи, Министерство на правосъдието, Националното бюро за правна помощ и адвокатските колегии. 22 адвокати от Софийска адвокатска гилдия са извили предпочитание да се включат в описите на Националното бюро по правна помощ през последния месец. Обсъжда се и увеличението на работното време на Националния телефон за първична правна помощ, който министерството поддържа.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР