Само преди няколко дни бе публикуван доклад, който показа, че

...
Само преди няколко дни бе публикуван доклад, който показа, че
Коментари Харесай

Как казусът „Златен век“ доказва некадърността на законодателите

Само преди няколко дни бе оповестен отчет, който сподели, че законодателният развой в Народното събрание продължава да е съкрушен с доста тежки дефекти. Законовите промени се оферират без сериозна аргументация, най-често липсва оценка на разноските и резултатите, изобщо не се поставят старания да бъдат осведомени жителите какво се променя и какви ще бъдат следствията от поправките.
В разбора се споделя още, че В 94.7% от законопроектите няма посочена информация за извършени публични съвещания или разисквания, на които да бъдат дискутирани проблемите и аргументите, налагащии смяната. В претекстовете съвсем постоянно (92%) липсват гледните точки на представители на заинтригуваните групи.

Поправка в Закона за устройство на територията (ЗУТ) без претекстове

През 2017 година се прави следващата корекция на Закон за устройство на територията, която удължава периода за годност на огромни, инфраструктурни планове от 5 на 10 години. Става въпрос за категории 1 и 2, за които обстоен лист сме приложили в края на текста. Според вносителите на тази корекция в закона, това е належащо, тъй като десетки, значими за страната инфраструктурни планове, в това число с европейско финансиране са забавени и са с изтичащи разрешителни, т,е. те са в ход.

„ Законопроектът, който сме внесли с сътрудниците, е въпрос на труд. Той касае обекти в първа и второкласен – най-големите обекти, на които сме дали толеранс заради чисто справедливи аргументи. Дали сме толеранс вместо за 5 години, те да бъдат приключени за 10 години “, изяснява измененията в Закон за устройство на територията депутатът Александър Ненков.

Проверка на Фрог в архивите на Народното събрание демонстрира, че в претекстовете за желаните промени в Закона за устройството на територията липсва какъвто и да било разбор какъв брой на брой са тези обекти. Изобщо няма и дума за въздействието което ще има поправката, нито за строителния бизнес, ни то за страната.

В претекстовете се показва само, че „ задачата е ограничение на опциите за използване на корупционни практики, като недобросъвестно закъснение на капиталови планове или устройствени проекти за обособени територии от страна на някои общински администрации. “ Нали не си помислихте, че от някъде може да разбере елементарния жител най-малко за кои общински администрации става въпрос. Никой не знае дали и столична община е измежду тези „ някои “. Логиката е да е измежду тях, само че изявленията на кмета Фандъкова, които ще видите по-долу, клонят в друга посока.

В предлагането за изменение на закона се показва още: „ Облекчава се също по този начин процедурата за презаверяване на позволение за градеж с изгубено правно деяние,като се основава нова алинея 4 в член 153. “ Какво постанова облекчаването, какъв брой обекта ще са облекчени, какви ще са изгодите от това няма и дума.

Двойният критерий за „ Златен век “ и „ Ай Тауър “

Разказахме ви за двойният критерий при два идентични строителни обекта в столицата – небостъргачите „ Златен век “, който е спрян и се чака решение на съда и „ Ай Тауър “, който се строи безпроблемно. Предвид естеството на обектите разумно е когато са променяли закона да са ги имали поради, само че очевидно не са.

„ Що се отнася до съответния план – нито ме интересува, нито в миналото е имало някакви връзки към този обект и съответната компания. Така че да назоваваме тази корекция „ Поправката „ Артекс “ не ми звучи доста съответно, по-скоро е подвеждащо “, споделя още в цитираното нагоре изявление депутатът Ненков. Единственото, което може да си намерения човек, е че действително към поправките имат съпричастност други обекти и други компании.

След направената корекция десетки планове в страната, които са на някакъв стадий от своето развиване и са в обстановка на изтичащии разрешителни за градеж умерено не престават своята работа, която на всички места по места се обезпечаваа от лични, поименно издадени указателнии писма от правната дирекция на Министерство на регионалното развитие, само че на никое място действително няма данни какъв брой са тези обекти.

В тези писма се прецизира, че „ поради неналичието на преходна наредба, която да урежда довършването на започнатите производства преди влизане в действие на посочения ЗИДЗУТ, изменената и допълнена наредба на член 153 от Закон за устройство на територията ще се ползва „ отсега нататък “ за всички позволения за градеж, в т. число издадени и влезнали в сила… “

.
Снимка: Писмо със мнение на началника на ДНСК Иван Несторов

Писмата циркулират сред основните архитекти, ДНСК и общините, даващи законови предпоставки и инструкции за работа. От строителния отрасъл нееднократно са коментирали, че това е механизъм, по който страната и институциите работят от години, което е за не да се заобикаля закона, а да улесни неговото използване.

Всичко е персонално

Извадихме няколко изявления на столичния кмет Йорданка Фандъкова. Предвид горните обстоятелства излиза наяве, че проблемите в общината били те строителни или не се вземат решение на правилото „ всичко е персонално “.

„ Моята позиция през цялото време е, че толкоз висока постройка нямаше място там, тъкмо по тази причина разпоредих на основния проектант да не удължава строителното позволение “, това декларира през април 2019 година пред публицисти кметът на София Йорданка Фандъкова по тематиката за строителството на постройката „ Златен век “ в столичния квартал „ Лозенец “.

Фандъкова показва, че позиция й остава такава, каквато е и на основния проектант. На въпрос по какъв начин си изяснява разминаването сред основния проектант и ДНСК тя уточни, че то ще се изясни от инспекциите, които сега вървят. „ Това, което като община е трябвало да създадем, сме го създали във връзка с плана „ Златен век “, сподели Фандъкова.

И още: " Контролът върху законността на " Златен век " е на ДНСК и те също имат своя позиция и право да я пазят. Аз съм длъжна да подчертая нашата позиция и я пазиме с диалозите и по тази причина помолих за обща среща с премиера, с цел да създадем съгласуваност. " Това сподели кметът на София Йорданка Фандъкова в изявление за bTV. Тя добави, че когато има разногласия те се вземат решение в съда: " Не съм правист, не мога да кажа кой от нас е прав, не желая да влизам в правни разногласия. Сигурна съм, че в края на краищата ще се позволи този проблем, значимото е, че сега ще се спре обекта и не се строи. "

На въпрос дали позволение за градеж на постройката е изтекло Фандъкова дава отговор: " Не ме карайте да давам отговор от името на други институции, тъй като пълномощията са доста тъкмо представени в закона. "

Както виждате столична община въобще не си прави труда аргументирано да изясни проблема през призмата на личните си задължения за издаване на разрешителни за градеж. Няма и помен от разбор на броя на обектите, вложенията, последствията и резултатите за общината. Вика се за помощ премиера Бойко Борисов. Кого пази по този начин Фандъкова се питаме ние откакто стана ясно, че сходно на „ Златен век “ други здания не престават да се строят.

Екип Фрог Нюз

=============

* .

Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР