Рилски спортист надделя над Спартак Плевен с 87:68 (23:17, 26:19,

...

ОБЗОР: Рилски спортист победи Спартак Плевен в дербито на кръга

Рилски състезател надви над Спартак Плевен с 87:68 (23:17, 26:19, 22:18, 16:14) като хазаин в „ Арена Самоков “ в дербито на 20-ия кръг в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ). Самоковци се върнаха на победния път след загубата в предишния кръг на шампионата, реализираха 18-и триумф от 19 изиграни мача и остават отпред във краткотрайното класиране. За плевенчани провалянето бе девето също от 19 срещи, като те заемат четвърта позиция.

Воденият от старши треньора Людмил Хаджисотиров отбор имаше предимство през целия мач и преобладаваха в битката под кошовете (46-28). Домакините поведоха още в първите минути и в края на първата четвърт резултатът бе 23:17. Силна втора част оказа помощ на Рилски състезател за усили преднината си до 49:36 на почивката. Плевенчани не съумяха да се опълчват задоволително на домакините и през второто полувреме, а след 30 минути игра изоставаха с 54:71. Най-голямата разлика доближи 27 точки.

Най-полезен за Рилски състезател беше Димаджио Уигинс със 17 точки и 13 битки, а за Спартак Семаджи Хейнс-Джоунс се регистрира с 20 точки, 3 битки и 2 асистенции. В идващия кръг на 12 февруари Рилски състезател ще гостува на Шумен, Спартак Плевен почива.

Отборът на Левски надигра Академик Пловдив с 88:74 (21:24, 29:19, 16:15, 22:16) като хазаин в зала „ Триадица “ в София и записа 11-и триумф от 18 мача. Левски държи третото място в подреждането все още. Пловдивчани позволиха 12-а загуба също от 18 изиграни дуела.

„ Сините “ изоставаха след първата част, само че след мощни втори 10 минути обърнаха до 50:43 на почивката. Домакините задържаха задатъка си против Академик и в третата четвърт, а преди финалния интервал водеха с 66:58. Баскетболистите на старши треньора Димитър Ангелов изцяло направляваха мача в заключителните минути, а най-голямата разлика в интерес на Левски доближи 24 точки.

Николай Михайлов означи 23 точки за „ сините “, а Златин Георгиев приключи с 20 точки, 2 битки и 7 асистенции, а най-резултатен за гостите бе Джейлън Минет с 22 точки.

За Левски следва посещение в Ямбол на 12 февруари, до момента в който Академик приема Балкан в Пловдив на 13 февруари.

В Ботевград първенците от Балкан се оправиха с отбора на Шумен със 109:80 (30:18, 26:23, 22:14, 31:25) за 14-а победа от началото на сезона в НБЛ. Шумен продължава с актив 3 триумфа и към този момент 15 провали.

Домакините стартираха съсредоточено и натрупаха 12 точки задатък след първите 10 минути, а на почивката водеха с 56:41. През второто полувреме състезателите на Балкан продължиха да преобладават и дръпнаха с 23 точки – 78:55 преди последната част.

Илиян Пищиков се отличи с 24 точки за триумфа на ботевградчани. По 14 точки вкараха Павлин Иванов, Николай Грозев и Мануел Суарес, а за Шумен Ишмаел Ел-Амин осъществя 27 точки, 2 битки и 2 асистенции.

Тимът на Черноморец победи Черно море Тича с 87:77 (23:19, 22:15, 23:21, 19:22) като хазаин в Бургас. Това бе девети триумф за Черноморец, а варненци записаха 13-а загуба от 18 мача от началото на сезона в шампионата на България.

Бургазлии поеха водачеството през цялото време и не го изпуснаха до края на срещата. Авансът им бе 4 точки след 10 минути игра, а във втората четвърт бяха още по-убедителни и дръпнаха с 45:34 на почивката. Последва относително равностойна трета част, след която резултатът бе 68:55, само че напъните на баскетболистите на Черно море Тича не стигнаха за значително понижаване на разликата.

Джордан Тъкър способства с 26 точки и 7 битки за домакините, а 23 точки добави Мунис Туту, до момента в който за варненци Тач Ънру приключи с 32 точки и 3 асистенции.

Черно море Тича ще посрещне ЦСКА във Варна в идващия кръг на 12 февруари, а Черноморец ще гостува в Стара Загора ден по-рано.