Професор Мичио Каку е световноизвестен физик-теоретик и преподавател в Градския

...
Професор Мичио Каку е световноизвестен физик-теоретик и преподавател в Градския
Коментари Харесай

Защо полетът на Марс е повратна точка за науката?


Професор Мичио Каку е знаменит физик-теоретик и учител в Градския лицей в Ню Йорк. В изявление за CNN той изяснява за какво сполучливият полет на хеликоптера „ Инджинюъти “ на Марс ще промени фрапантно изследователските достижения на човечеството.

Преди дни Американската галактическа организация сполучливо осъществя полет с безпилотен хеликоптер на Марс. Професор Каку съпоставя това инженерно достижение с първия сполучлив опит на братята Райт, когато през 1903 година издигат по-тежък от въздуха моторен летателен уред за 12 секунди и прибавя:
„ Това промени историята на човечеството. Промени метода, по който виждаме летенето, по който транспортираме артикули и правим услуги из цялата земя. Издигането на „ Инджинюъти “  траеше 30 секунди и е също толкоз значимо, тъй като в този момент, за първи път в историята, приказваме за безпилотен полет, само че на друга планета. Представете си за момент флота от тези дронове по повърхността на Марс, това е оттатък въображението. “
От позиция на техническото осъществяване на задачата проф. Каку изяснява, че това е „ инженерно знамение “, защото атмосферното налягане на алената планета е едвам един % от земното. За да съумеят да повдигнат хеликоптера, роторите, задвижващи перките на „ Инджинюъти “, би трябвало да се въртят пет пъти по-бързо от тези на Земята.

По-важното, което отбелязва професорът, е какви вероятности се отварят пред човечеството с тази технология:
„ Помислете какво ни дава това, марсоходите не могат да отидат на полярните ледени шапки, а там бихме могли да намерим доказателства за замразен миниатюрен живот. Освен това те не могат да се придвижват по каменисти терени, по каньони или вулкани, само че дроновете могат, а това трансформира разпоредбите на играта. Това ще усили неведнъж опциите ни за проучване на Марс. “
В визиите си за бъдещи галактически задачи на човечеството, физикът подхожда самоуверено: „ Е, към този момент имаме хеликоптер на Марс, а някой ден ще имаме подводница на Европа – една от луните на Юпитер. Под ледената й повърхнина има океан и вода в течно положение. Там един ден НАСА ще потопи подводница, с цел да види дали има да вземем за пример живот. Затова ви споделям – всичко, което се случва в този момент, трансформира играта! Хеликоптери и подводници, това може да бъде бъдещето. “
Засега учените ще концентрират напъните си в разузнаване на маршрута на марсохода благодарение на хеликоптера-дрон, чиито механически благоприятни условия доближават до полети с дълготрайност от 2-3 минути на разстояние до 300 метра и височина до 5 метра. Допълнително, благодарение на фотоси от „ Инджинюъти “, ще се събира информация за сложните за наблюдаване от космоса сектори от повърхността на Марс.
Източник: spisanie8.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР