Проф. Станимир Сираков е ръководител на Референтния център по мозъчно-съдови

...
Проф. Станимир Сираков е ръководител на Референтния център по мозъчно-съдови
Коментари Харесай

Светило в родната медицина каза кои хора и защо трябва да се изследват за аневризми

Проф. Станимир Сираков е началник на Референтния център по мозъчно-съдови болести в УМБАЛ " Свети Иван Рилски “ – София. Един от най-изявените интервенционални неврорентгенолози освен у нас, само че и в Европа, той е посветил доста време и старания на тематиката за ендоваскуларното лекуване на аневризмите с необятни шийки, която е предмет на неговата докторска работа.

" Ендоваскуларните подходи изместват изрично класическата огромна неврохирургия и това е необратим развой. Интересът към интервенционалната рентгенология също пораства, моето мнение е, че многочислените ни участия в научни конгреси на сътрудници от разнообразни специалности докара до по-добро познаване на този тип интервенции.

В нашия център до момента сме лекували над 2000 пациенти с мозъчни аневризми, като в дисертационния труд по авансово заложени критерии подбрахме 791 и тези случаи бяха включени и обработени в труда, за който приказваме.

Само като статистика, по данни на НЗОК всяка година у нас се диагностицират сред 500 и 600 аневризми, сред 100-150 от тях умират, това са нормално най-тежко кървящите аневризми.

Близо 90% от новодиагностицираните, т.е. сред 380 и 400 се третират годишно в нашия център, като получават лекуване и следене на най-високо равнище. След интервенцията, на 6-ия и 18-ия месец се организира нагледно проучване, което прави оценка дали има повишаване или реканализация на аневризмата или последната е изцяло излекувана, Обикновено възобновяване след отнасяне на плановите некървели аневризми става за 7-8 дни след интервенцията и пациентът се връща към естественото си всекидневие ", сподели за www.zdrave.net проф. Сираков.

Методът е минимално инвазивен и щадящ, възобновяване нормално протича безпрепятствено, както и с доста по-малко психическа контузия, посочи той.

" При класическите неврохирургични способи възстановителният интервал продължава с месеци. При изкървелите аневризми нещата са по-сложни, в тези случаи лекуваме и следствието от главния проблем – мозъчния кръвоизлив, който предизвикват аневризмите.

Пациентите наложително прекарват сред 14 и 21 дни в реанимация, в нашата болница има построен доста дипломиран неврореанимационен екип. За страдание, морталитетът при тези пациенти е доста висок и може да доближи до 30% ".

Аневризмите са относително рядко срещани, като при към 50% от случаите те се откриват при нагледно проучване, което е назначено по различен мотив, изясни проф. Станимир Сираков.

" Има насочващи признаци, които допускат нараснало внимание и се свързват с честотата на съществуване на мозъчни аневризми. На първо място това е тютюнопушенето, тъй като се приема, че пушачите са 6 пъти повече изложени на риск от придобиване на аневризма.

Освен това причина е нелекуваната хипертония. Наследствената уязвимост на съединителната тъкан и фамилната обремененост също са фактори, които не би трябвало да бъдат подценявани. Ако един или няколко от гореизброените критерии са налице, както и съществуването на непосредствен родственик с към този момент известна аневризма, е значимо да се организира нагледно проучване, с цел да се сложи рано диагноза и да се възнамерява лекуване ", заключи експертът.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР