Присъдата срещу шведския турист Ралф Сундберг, ритнал българска камериерка, е

...
Присъдата срещу шведския турист Ралф Сундберг, ритнал българска камериерка, е
Коментари Харесай

Цацаров: Присъдата срещу шведа е несправедлива

Присъдата против шведския екскурзиант Ралф Сундберг, ритнал българска камериерка, е несправедлива. Това разяснява основният прокурор Сотир Цацаров пред български публицист в Брюксел, заяви Българска телеграфна агенция.

Когато закононарушението бе осъществено, прокуратурата предприе най-твърдите ограничения, планувани в Наказателно-процесуалния кодекс. По същия метод реагирахме и когато български жител прояви хулиганско държание против незрящи словашки туристи. От тази позиция прокуратурата е изпълнила своите отговорности, уточни той.

Присъдата не е обективна, а оскърбление за потърпевшата и за българското правораздаване. Само че това оскърбление не се дължи - би трябвало да сме напълно почтени - на правосъдния състав, който е разглеждал делото. Има значително мнения във връзка с съда. Като някогашен арбитър мога да кажа напряко - в тези случаи законът задължава съдията да освободи подсъдимия от наказателна отговорност и да му наложи санкция. Максималната санкция е 5000 лв., съдията е наложил 4500 лв..

Следователно тази присъда е безпределно несправедлива и унижаваща за жителите и правораздаването, само че не тъй като прокуратурата и съдът са позволили това. Причината е елементарна - подобен е законът. Ако някой би трябвало да се замисли, мисля че са минимум сътрудниците адвокати в Народното събрание и изобщо хората в Народното събрание. Повишаване на глобите за такива закононарушения ще избегне наложителното освобождение от наказателна отговорност. Не корете съдията, той е приложил закона, приключил си е работата. Най-лесно е да се подлага на критика съдията. Нека казусът стои като огромна въпросителна дали не се нуждае Наказателният кодекс от промяна в тази тенденция, разяснява Цацаров.

Цацаров разяснява и идващия отчет на Европейската комисия за България по механизма за съдействие и инспекция да бъде показан на 17-20 ноември. Изявлението си той направи след срещата си с еврокомисаря по правораздаването Вера Йоурова.

Целта е отчетът да не съответствува по време с началото на българското председателство на Съвета на Европейски Съюз, разясни Цацаров. Подчертано бе, че в случай че страната ни продължава да се движи с тези темпове на промени, би било напълно реалистично да чакаме реалистична оценка до края на мандата на тази Ееврокомисия. Особен интерес бе проявен към делата против някогашни и сегашни министри, народни представители, магистрати, посочи основният прокурор.

Не чух мнение, че няма прогрес по следствията. Комисията следи делата против магистрати. Към сегашния миг прокуратурата е обвинила 22 съдии, прокурори и следователи, от тях четирима към момента са обвинени, 18 са подсъдими. Стана дума за избора на нов Висш правосъден съвет (ВСС). Мисля, че няма разлика в оценката ни, че членовете от професионалната квота на Висш съдебен съвет са били определени безусловно транспарантно, уточни Цацаров.

В отговор на въпрос той разясни, че прокуратурата е утвърдила проект за деяние с съответни периоди и отговорници за осъществяването на насоките, дадени от делегацията европейски прокурори у нас. Този проект бе допълнен преди два дни с цялостната информация за осъществяването. Препоръките се извършват, това се прави оценка доста добре, съобщи основният прокурор.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР