През годините учени са откривали древни градове на територията на

...
През годините учени са откривали древни градове на територията на
Коментари Харесай

Забележително откритие в Амазония

През годините учени са откривали антични градове на територията на Панама, Гватемала, Белиз, Бразилия и Мексико. Наскоро пък те вършат едно също толкоз удивително изобретение, за което този път способства и " новаторското " им проучване.
 Амазония, Amazon Fund и възобновяване на фонда за запазване на дъждовните гори след успеха на Лула
Има ли късмет за Амазония

Ще се възвърне ли дъждовната гора

По думите им то освен " дава съответни доказателства за ранно и напреднало градоустройствено обмисляне в Амазония, само че също по този начин способства доста за разбирането ни за културното и екологично завещание на коренните общества в този район ".

Новото изобретение на археолозите в тропическите гори на Амазония съставлява обширна мрежа от селища, датиращи отпреди 2500 години. Те се характеризират с необятни улици и дълги, прави пътища, площади и монументални платформи и са били построени в долината Упано в източното подножие на Андите.

Откритието е изключително значимо, защото това е най-ранната и най-голямата градска мрежа в Амазония, на която са се натъквали археолозите до момента. Освен това то е резултат от изследвания, правени в продължение на повече от две десетилетия от екип учени от Франция, Германия, Еквадор и Пуерто Рико.

Изследването им стартира с работа на терен, преди да бъде включен и способ за отдалечено наблюдаване, който употребява лазерна светлина за разкриване на структури под дебелите корони на дърветата. Този способ разрешава на археолозите да дефинират размерите на обектите.

Според експертите първите хора там са живели в дребни, разпръснати къщи преди 3000 години. Приблизително към 500 година прочие н. е. и 300 до 600 година сл. н. е., пък стартират да се строят и могили и къщите да се слагат върху земни платформи, проведени към невисок квадратен площад. В проучването е посочено, че въпросните платформи са повече от 6000 в южната половина на изследваната зона от 600 квадратни километра.

Платформите са най-вече правоъгълни, само че е имало и кръгли, с размери към 20 метра на 10 метра. Обикновено са били строени към площад в групи от по три или шест. Сред платформите са се откроявали и монументални комплекси, които се допуска, че са имали гражданска или церемониална функционалност. Открити са минимум 15 групи от комплекси, разпознати като селища, написа CNN.

Дори най-изолираните комплекси обаче са били свързани с пътеки и необятна мрежа от огромни прави пътища с бордюри. Освен това учените са останали впечатлени и от зони, кои най-вероятно са били обработваема земя.
 Речният делфин, пеперудата призрак и животните, които живеят единствено в Амазонската джунгла
Животните, които живеят единствено в Амазонската джунгла

Под директна опасност от изгубване

Като цяло съгласно археолозите организацията на селищата е представлявала " напреднало инженерство " на градско обмисляне и селско стопанство, а за ранните общества се счита, че са имали по-сложен живот, в сравнение с се е предполагало до момента.
Източник: lifestyle.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР