През 2005 година, когато се формираше Тройната коалиция, целият процес

...
През 2005 година, когато се формираше Тройната коалиция, целият процес
Коментари Харесай

Станишев: Преговорите обичат тишината. Формирането на Тройната коалиция отне 60 дни

" През 2005 година, когато се формираше Тройната коалиция, целият развой с първия, втория и третия мандат, лиши общо 60 дни - доста време. Но в последна сметка се създадоха ясни формули, с цел да има сполучливо ръководство ", сподели Станишев и очерта, какви съгласно него са правилата на една сполучлива коалиция.

" Първо - ясни и измерими политически цели, които дават публичния смисъл и полезността от съществуването на коалиция. Второ - ясни правила. В това ръководство не можем да кажем кой министър на кого е. Формулата 8-5-3, която беше доста подложена на критика тогава, в действителност е по-чистата и почтената към гласоподавателите, тъй като се основава на доверието, което е получено от жителите, на квотния принцип. "

Според Станишев, ГЕРБ-СДС са създали повече отстъпки - с поемането на втория мандат на ротацията, първият министър председател да бъде на ПП-ДБ и официално всички министри - без Мария Габриел, да бъдат ПП-ДБ.

" Това изначално дебалансира. Много значим е методът на изчистване на несъгласията. В Тройната коалиция имаше съдружен съвет, който от време на време заседаваше и всички значими политически решения се вземаха на него и се огласяваха взаимно от тримата водачи. Беше немислимо това, което се вижда в този момент ", означи някогашният президент на ПЕС.

Той уточни, че на европейско поле с Бойко Борисов елементарно са намирали общ език.

Станишев счита, че отсъствието му от договарянията може да се изясни и с това, че Бойко Борисов е разграничителна фигура за гласоподавателите на ПП-ДБ.

" Много зависи от премиера. Премиерът би трябвало да се отнася към всички министри като към свои, а не да ги дели на квоти ", изясни Станишев. По думите му няма елементарен съдружен сътрудник, само че би трябвало да се стремиш да намираш салдото.

" Ако не беше волята на Симеон Сакскобургготски, Национална движение „Симеон Втори" тогава нямаше да влезе в ръководството и щеше да има нови избори. Ако Мария Габриел има евопейски престиж, а това е доста значимо сега за България ", съобщи още той.

Бившият министър председател уточни, че с цел да дадат земеделското министерство на Движение за права и свободи, са били отделени горите от него.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР