Премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски публично нападна България на

...
Премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски публично нападна България на
Коментари Харесай

Премиерът на Северна Македония публично нападна България на международен форум

Премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски обществено атакува България на интернационалната сцена като я съпостави с Русия. Ковачевски и българският вицепрезидент Илияна Йотова размениха рецензии на срещата на върха на Съвета на Европа в Рейкявик, Исландия. Там Йотова показа страната в следващата огромна европейска самодейност за поддръжка на Украйна.

Премиерът Ковачевски подвигна градуса на напрежението с връзките с България с остро изявление пред европейските водачи.

" Начинът на говорене, необятно употребен от България по отношение на Северна Македония, за жалост, доста прилича говоренето на Руската федерация за Украйна. Неприемливо е погрешни и безпочвени обвинявания да се употребяват злонамерено за политически цели в този решителен миг за историята на Европа. Северна Македония е интернационално приета за сполучлив образец за функциониращо мултиетническо общество и народна власт. Всички интернационалните правозащитници в отчетите си удостоверяват този факт. Обвиненията, отправени на тази среща от представителя на България, са изцяло безпочвени и идват от страна, която демонстрира пренебрежение към решенията на Европейския съд за правата на индивида и към стандартите на Съвета на Европа за човешки права ", сподели Ковачевски.

Думите на Ковачевски пристигнаха в отговор на вицепрезидента Илияна Йотова. На срещата на Съвета на Европа, най-голямата правозащитна организация на континента, Йотова сложи въпроса за правата на българите в Северна Македония. Според Ковачевски обвиняванията на България са неоснователни. Екипът му отхвърли поканата на Българска национална телевизия за изявление.

" Няма по какъв начин да пренебрегнем това, че се палят български клубове, че са бити младежи в РСМ с риск за живота им единствено тъй като са декларирали своята българска еднаквост. Правата на българите в Македония към момента не са обезпечени. Те освен че към момента не са вписани в конституцията на РСМ, само че и ще доста ще държим, в случай че един ден този текст стане действителност, да забележим какво е практическото му осъществяване ", сподели Илияна Йотова - вицепрезидент на Република България.„



В Рейкявик Йотова показа България в едвам четвъртата среща в 70-годишната история на Съвета на Европа. На нея страните членки оповестиха, че имат вяра в успеха на Украйна и няма да спрат да ѝ оказват помощ. Организацията, основана да опазва мира, в този момент желае да извърши своята задача във време на война.

Европейските водачи за следващ път осъдиха съветската експанзия и потвърдиха поддръжката си за украинския народ. Те са решени да потърсят отговорност от Русия за разрушенията и жертвите на войната. Но освен на думи, а и на процедура.

Първата стъпка към това е основаването на интернационален указател на вредите от войната. Целта му е да откри система за компенсиране на жертвите от страна на Москва.

" В този основен миг е значимо за жертвите да могат да подават искове за вреди, с цел да може в бъдеще да бъдат най-малко отчасти обезщетени за страданията, породени от тази война ", сподели Мария Пейчинович-Бурич - Генерален секретар на Съвета на Европа.

С подписа на българския вицепрезидент България беше една от последните страни, които поддържаха основаването на регистъра.

" В реконструкцията на Украйна би трябвало да се включат всички страни, а освен най-богатите в границите на Европейския съюз. Както виждате, сходни трендове към този момент се раждат. И тук е мястото на нашата страна доста съществено да се намеси в този развой ", сподели Йотова.



В Исландия Йотова повдигна въпроса и за влизането на България в Шенген. А нидерландският министър председател Марк Рюте не се ангажира със периоди.

Ще подкрепите ли България за Шенген?

" Много пъти сме обсъждали Шенген, в това число с вашия президент, несъмнено. Това обаче не зависи от нас. Трябва да изчакаме идната оценка на Европейската комисия, с цел да забележим дали е реализиран задоволителен прогрес. Така че ние не сме срещу влизането на България в Шенген. Просто би трябвало да се уверим, че са изпълнени всички условия, сподели Рюте.

Йотова разиска тематиката и с шведския външен министър Тобиас Билстрьом, чиято страна сега е ротационен ръководител на Европейския съюз. Йотова пожела при предаването на председателството на Испания през лятото да бъде записано като приоритет влизането на България и Румъния в Шенген.



Снимки: Българска телеграфна агенция
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР