Представителните на национално равнище работодателски организации искат спешно свикване на

...
Представителните на национално равнище работодателски организации искат спешно свикване на
Коментари Харесай

ХАОСЪТ НА РАДЕВАТА ЗИМА: Бизнесът иска спешно свикване на КСНС заради цената на тока. Кабинетът на ПП гарантира опустошителни последици за икономиката

Представителните на национално ниво работодателски организации желаят незабавно привикване на Консултативния съвет за национална сигурност и среща с министър-председателя Кирил Петков поради извънредно тежката обстановка с цената на електрическата енергия. Според тях " препоръчаните ограничения от страна на министъра на енергетиката не са работещи в променената обстановка, като предлагането за таван на компенсиране на енергийните разноски ще има опустошителни последствия за стопанската система ни ".


свързани новини46005на 22.12.202130685на 22.11.2021
Ето какво декларират още от сектора:

Ситуацията към цената на електрическата енергия за небитовите консуматори е доста по-заплашителна за стопанската система ни по отношение на финансовата рецесия, почнала през 2009 година Очаква се междинната цена за месец декември т.г. доста да надвиши тази за ноември, а офертите на прилежащи европейски пазари и покупко-продажби на пазара „ Двустранни контракти “ на българската електроенергийна борса за първите два месеца на 2022 година са за над 700 лева/MWh. От работодателските организации не изключват междинните цени да надвишават и 1000 лв. за мегаватчас, за което би трябвало да сме подготвени занапред.

" Необходими са извънредно бързи, съсредоточени и съгласувани дейности на държавните институции, с цел да се избегне вероятността доста от първоешалонните и структуроопределящи предприятия да не възобновят работа при започване на 2022 година, което пък би довело и до верижен резултат ", приканват от организациите.

През октомври Европейската комисия даде опция на страните членки да подхващат дейности на национално равнище за компенсиране на небитовите консуматори на електрическа енергия. Исканията на българските предприятия са за компенсиране на 75% от разликата сред действителната пазарна цена за съответния месец и цената по мораториума за бита. Финансовият запас за компенсиране на свръхвисоките цени на потребителите на електрическа енергия на свободния пазар е разполагаем – изключителните облаги на АЕЦ, НЕК и други електропроизводители, изключителните доходи от Данък добавена стойност върху свръхвисоките цени на силата, остатъка на Фонд „ Сигурност на електроенергийната система “. Нещо повече – поради салдото и себестойността на електропроизводството в страната ни българската стопанска система може да получи конкурентна цена на електрическата енергия и да се включи сполучливо в процеса на пренареждане и съкращаване на веригите на доставки. За задачата следва да се възстановят надвзетите суми на предприятията и хората, които са ги произвели, вместо да се складират в места със съмнителна успеваемост на разходването им.

Два дни преди Коледните празници организациите на индустриалните консуматори на сила в Европа в невиждано общо послание насочиха апели към водачите на Европейски Съюз и националните държавни управления за бързи дейности за справяне с непоносимите цени. Сред настояванията са незабавни дейности на равнище Европейски Съюз, с цел да се даде опция на засегнатите компании да преодолеят тази обстановка, която се чака да продължи още няколко месеца, както и промяна на Директивата за системата за търговия с излъчвания.

Кризата с цените на силата засегна европейските страни, като през последните месеци стойностите им са се повишили над 5 пъти. Продължаващата към този момент няколко месеца обстановка се отразява съществено на конкурентоспособността и рентабилността на енергоемките браншове, при които разноските за сила съставляват висок дял от индустриалните им разноски. Това принуждава редица предприятия да съкратят служащи и/или краткотрайно да затворят фабрики.
Източник: pik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР