Правителството прие отчет на програмата за подобряване качеството на атмосферния

...
Правителството прие отчет на програмата за подобряване качеството на атмосферния
Коментари Харесай

Дишаме чист въздух във Варна

Правителството одобри доклад на програмата за възстановяване качеството на атмосферния въздух за интервала 2019 – 2022 година в днешния ден. Независимо от към този момент понижените равнища на замърсяване и подхванатите до момента ограничения, като цяло България към момента не е постигнала цялостно сходство с условията на европейското и националното законодателство по индикатор ФПЧ¹º. По тази причина е належащо да продължи полагането на старания за осъществяване на Националната стратегия и ускоряването на работата от страна на всички ангажирани с осъществяването на условията институции. Мониторингът за качеството на атмосферния въздух през 2021 година във Варненска община обаче демонстрира, че той е в сходство с нормите за ФПЧ.

Правителството одобри доклад за осъществяването на Националната стратегия за възстановяване качеството на атмосферния въздух (2018-2024г.).

В доклада, който е за интервала 2019 – 2022 година, е показан напредъкът по осъществяването на ограничения за понижаване на излъчванията на фини прахови частици (ФПЧ¹º) от главните източници на замърсяване - битовото отопление на твърди горива и транспортния бранш в по-големите градове.

Мониторингът за качеството на атмосферния въздух през 2021 година демонстрира, че наклонността за реализиране на сходство с нормите за ФПЧ¹º от от ден на ден общини се резервира. Във всички пунктове на Националната автоматизирана система за мониторинг са регистрирани равнища под избраната средногодишна норма за ФПЧ¹º.

Нормата е реализирана във всички общини в агломерациите Столична, Пловдив, Варна, както и в регионите Северен (Дунавски), Югозападен и Югоизточен.
Средноденонощната норма към този момент е реализирана в по-голямата част от общините, в които има ситуирани пунктове за мониторинг от Националната система.

Основната мярка в програмата за общините с нарушено качество на въздуха е наложително извеждане от приложимост на отоплителни уреди, които не дават отговор на условията за екодизайн, и подмяната име екологични други възможности. Мярката се извършва в общините Столична, Пловдив, Монтана, Велико Търново, Бургас, Димитровград, Смолян, Горна Оряховица, Русе, Видин и Стара Загора. Изпълняват се планове за замяна на битово отопление по Оперативна стратегия „ Околна среда “ 2014 – 2020 година, както и посредством осъществяването на плана „ Българските общини работят дружно за възстановяване на качеството на атмосферния въздух ” по Програма LIFE на Европейски Съюз. Значителен финансов запас за замяна на отоплителни уреди за общини с нарушено качество на атмосферния въздух се планува и по Програма „ Околна среда “ 2021-2027г.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР