Поредицата от земетресения в Турция постави много въпроси за движенията

...
Поредицата от земетресения в Турция постави много въпроси за движенията
Коментари Харесай

Проф. Янко Герджиков: Очаквам трус съвсем близо - в Мраморно или Егейско море

Поредицата от трусове в Турция сложи доста въпроси за придвижванията на земните пластове и дейните сеизмични зони в България и прилежащите ни страни.
" Земетръсът се случва по една от огромните тектонски плочи. Това е огромен разлом, прочут е от десетилетия. Всяко земетресение от сходен мащаб инициира каскада от неподходящи процеси. Генерира свлачища, цунами... Дестабилизира земната кора на значителен регион. Ако има глинести пластове, става отлепване. В България сътрудници следят такива свлачища в региона на Симитли, в региона на Източните Родопи ", изясни пред телевизия " България он еър “ проф. Янко Герджиков - началник на катедра " Регионална геология " към Софийския университет.
" Тези разломи, които засегнаха тази част на Турция и Сирия, не водят до цунами. Хората са в суматоха и виждат, че става оттегляне на морето. Може просто да е резултат от приливи и отливи. Преди огромно цунами морето се отдръпва и евентуално това е тормозило хората. Няма съображение за терзание ", безапелационен беше проф. Герджиков.
Той означи, че съществуват способи, с които може да бъде измерено с акуратност придвижването на блоковете земна кора. Данните демонстрират, че става изместване от порядъка на 4-5 метра тук-там.
" Притеснително от геоложка позиция е, че такива обилни придвижвания разтоварват напрежението по част от един разлом и натоварват прилежащите разломни сегменти. При Северноанадолския разлом става миграция на земетръсите от изток към запад. Очаква се идващият трус да бъде някъде в Мраморно море, даже в Егейско море, напълно покрай нашата територия, което е притеснително ", сподели още проф. Герджиков.
Според него сме релативно по-сигурна територия, до момента в който на териториите на Турция и Гърция стават модерни процеси на взаимоотношение на тектонски плочи.
" Ние сме една от дребното страни в Европа без геоложка работа. Проблемни са нещата, свързани с геоложкия риск, споделя се сред няколко ведомства ", уточни проф. Герджиков.
Сателитите демонстрират, че Арабската плоча непрестанно се движи на север със скорост от 2 сантиметра на година и този развой не може да бъде спрян. Единственият метод напреженията да бъдат спрени е посредством земетръси. Ние би трябвало да сме готови за последващи събития ", приключи гостът.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР