Парламентарната делегация, водена от председателя на Народното събрание (НС) Росен

...
Парламентарната делегация, водена от председателя на Народното събрание (НС) Росен
Коментари Харесай

Папата към български депутати: Поздравявам ви, че сте заедно, въпреки различията

Парламентарната делегация, водена от ръководителя на Народното събрание (НС) Росен Желязков, беше призната от папа Франциск във връзка Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската писменост, култура и просвета и на славянската словесност - 24 май. Това оповестява Българска телеграфна агенция.

В състава на делегацията са представители на всички парламентарни групи в 49-ото Народно събрание, на президентството, на изпълнителната власт, на Светия Синод на Българската православна черква и на Католическата черква.

Папа Франциск се е обърнал към българските парламентаристи с думите:

" Поздравявам Ви за това, че, макар че сте толкоз разнообразни, сте дружно в името на Вашата страна България! ".

Преди това ръководителят на Народното събрание беседва " на четири очи " със Светия отец. Росен Желязков уточни, че е подарил на папа Франциск ръчно везана икона с облиците на светите братя Кирил и Методий и Св. Климент, направена със златни и сребърни железни конци.

Председателят на Народното събрание се срещна и с държавния секретар на Ватикана кардинал Пиетро Паролин. На него Росен Желязков е подарил албум " История на Българската православна черква ".

Председателят на Народното събрание Росен Желязков честити 24 май и пожела на българите здраве, оптимизъм, религия, вяра и обич. На този празник, който е най-хубавият за мен български празник, обвързван с словесност, нематериалност, книжовност, с това, което от ден на ден забравяме – общението с книгите, на този ден би трябвало да си пожелаваме единствено хубави неща. Това беше и тематиката за диалога ми със Светия отец, уточни той пред публицисти.

Росен Желязков описа, че диалогът му с папа Франциск е бил доста топъл. Светият отец пазел прелестни мемоари от визитата си през 2019 година в България. В тогавашното му послание за мира на Земята има известно знамение, тъй като той сподели, че мирът е положително богатство, не е просто задоволително да няма война, разяснява ръководителят на Народното събрание.

Желязков сподели, че папа Франциск е изразил наслада, че има представител от всяка политическа мощ. " Той сподели: " Трудно ли е общуването? “, споделих, че когато има национални дела, сме обединени. Той сподели, че е прелестно и насърчи това нещо. Каза, че е прелестно, че сме хем разнообразни, а толкоз единни ", описа ръководителят на Народното събрание.

Росен Желязков уточни, че от своя страна Светият отец му е подарил доста забавна пластика. На нея има изобразено цвете и гълъб, които са „ раздрани “ под формата на кръст, с посланието, че са толкоз нежни и мирът, и връзките, и толкоз са чупливи, че би трябвало да ги пазим по всевъзможен метод, добави той.

Разговорът ми с държавния секретар кардинал Пиетро Паролин беше по-политически, само че отново с разбирането, че в християнска Европа най-важно е да градим мостове, разяснява ръководителят на Народното събрание. Той уточни, че на срещата са засегнали всички значими тематики, измежду тях войната в Украйна и тематики, свързани с Република Северна Македония. Много добре бяха осведомени с последните развития в политическата обстановка в България и насърчиха по този начин, както и всички останали европейски ръководители, процесът за нормализация на политическия ни живот, добави Желязков.

След аудиенцията при папа Франциск българската делегация участва на тържествена православна литургия и молебен пред мощите на Свети Кирил в базиликата „ Сан Клементе “. Службата беше водена от Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний с присъединяване на духовници от Българската православна черква, семинаристи от Софийска духовна семинария и представители на Богословския факултет на СУ „ Св. Климент Охридски “.
Неделима част от Европа - не по благосклонност, а по принос
Ние българите сме неделима част от Европа не по благосклонност, а по принос, не за услуги, а поради заслуги. Днес ние би трябвало да се гордеем с това.

Това съобщи президентът Румен Радев в своето слово на тържеството пред Националната библиотека в столицата, където се организира церемонията по отбелязване на днешния празник 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската писменост, култура и просвета, и на славянската словесност.

" Има един ден в годината, в който България наподобява по този начин, както мнозина желаеме да я забележим. Има един празник, за който не спорим. В Деня на светите братя Кирил и Методий смъкваме доспехите, зарязваме злободневните полемики, пози и трофеи. Крачим дружно в шествията – студенти и учени, млади и остарели, тъй като в безбрежното поле на науката и културата цялостен живот си оставаме възпитаници. На 24 май всички сме деца, спомняме си какви сме били, желае ни се да сме като тях – непредубедени, възторжени, откриващи света. Днес си спомняме буквите и лицата на учителите, които са ни създали хора ", означи Радев.

" От България потеглят значими културни процеси в Европа. Българската писменост, славянската словесност и богослужебна традиция, богомилството са вградени в културния код на континента “, добави още българският държавен глава.

Според Румен Радев в „ българското културно поле на нашата кръстопътна татковина “ е попило доста въздействие.

" Смея да настоявам, че има неща, които остават недостъпни за хладния разум, само че които нашият народ схваща, таман заради своя античен, комплициран, от време на време мъчителен, само че богат нравствен опит. На 24 май всички българи имаме мотив да почувстваме уюта на нашия роден език. В него се завръщаме като в собствен дом, даже когато сме сами в мислите си или надалеч от родината. Нека не забравяме, че ние живеем в езика и той живее посредством нас, както и че всички дружно подреждаме този единствен общ дом. Нека бдим над него, дано го изговаряме с обич и не пилеем думите, а ги пазим ", сподели още в словото си Радев.

По думите на президента всяко потомство завещава своя версия на езика на идващото, по тази причина ние би трябвало да пазим неговите благосъстояние и експресивност.

Румен Радев дефинира като исторически триумф интернационалната премия „ Букър “, присъдена на писателя Георги Господинов за романа " Времеубежище ".

" Това не е освен самопризнание за българския език, просвета и култура, само че и един прелестен подарък за днешния празник ", означи президентът.

За днешния празник той пожела на целия народ да надмогне всички тествания, с цел да бъде България единна, мощна и духовно богата.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР