От началото на 2016 г. са сертифицирани 10 проекта и

...
От началото на 2016 г. са сертифицирани 10 проекта и
Коментари Харесай

Работи се по 11 проекта на стойност 300 млн. лв. и над 8200 работни места в автомобилостроенето


От началото на 2016 година са сертифицирани 10 плана и е основана подобаваща нормативна рамка за още един. Инвестиционните планове са в областта на автомобилостроенето и са на стойност 300 млн. лева, като основават над 8 200 нови работни места. Това съобщи заместник-министърът на стопанската система Лъчезар Борисов, който взе участие в полемика на тематика „ ДА! На Българското автомобилостроене “, проведена от в. „ Стандарт “. В полемиката присъединяване взеха още вицепремиерът Валери Симеонов, Васил Велев, ръководител на АИКБ, изпълнителният шеф на Българската организация за вложения Стамен Янев и представители на бранша.

Износът на сектора също се усилва, като за интервала януари – април 2018 година е 512 млн. лева и съставлява 4% от общия експорт на страната, посочи заместител икономическия министър.

Над 170 компании оперират в България, произвеждайки съставни елементи и системи за водещите интернационалните автомобилни марки. Броят на заетите в бранша продължава да нараства, като надвишава 40 хиляди, това са хора, които работят освен в този бранш, само че и в обвързваните към него. Борисов беше безапелационен, че темповете на повишаване в автомобилния бранш задминават тези на ИКТ бранша. Прогнозата на автомобилния бранш е, че над 45 хиляди нови работни места ще бъдат нужни в идващите години. „ Министерството на стопанската система, по линия на Закона за поощряване на вложенията, може да подкрепи образованието на фрагменти и личен състав за промишлеността “, добави зам.-министър Борисов.

Икономическият заместник-министър посочи, че автомобилостроенето е един от предпочитаните високотехнологични браншове за привличане на задгранични вложения в България. По думите му за интервала 2005 - юли 2018 година единствено по Закона за поощряване на вложенията са издадени 21 документа в автомобилната индустрия, а общият размер на вложенията по плановете надвишава 1 милиард лева, като генерираната претовареност по тях е 13 хиляди нови работни места. „ Годината започнахме със пускане на плановете на „ Самарм “ ООД, Самоков, за произвеждане на бронирани коли, „ ВИТТЕ Аутомотив България “ ЕООД в гр. Русе за 308 работни места и 12 млн. лв. инвестиция, „ Одело Фарба България “ ЕООД гр. Пловдив за 338 работни места и 62 млн. лева инвестиция и „ Леони “ в гр. Плевен 2 хиляди работни места и 64 млн. лева инвестиция. Водим договаряния за произвеждане на електро камиончета в България, също по този начин беседваме с няколко компании за асемблиране на електробуси. Информирани сме и за съответен план за доставка на електробуси за регионален град, с които компанията да оперира за 7 години, след което да ги даде на общината, като наклонността е тази компания да построи и цех в страната. Не на последно място, имаме запитвания за асемблиране на трактори. Нашата съществена цел е построяването R&D център за автомобилната промишленост в областта на самостоятелните коли и електрически автомобили “, акцентира икономическият зам.-министър.

Зам.-министър Борисов уточни още, че показателят на промишленото произвеждане в автомобилният бранш през 2016 година и 2017 година е надлежно 10.4% и 7.6%, до момента в който за интервала януари - май 2018 година при база 2015 година се следи растеж 47% на промишленото произвеждане и 45% на оборота в бранша. „ Автомобилното произвеждане в страната има открити обичаи и опит, развита е подобаваща базова инфраструктура за потребностите на индустриалната промишленост “, разясни Борисов.
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР