Опитваме се от една страна да направим правителство, което да

...
Опитваме се от една страна да направим правителство, което да
Коментари Харесай

ПП може да не предложи за гласуване в НС кабинета си, ако той няма предварителна подкрепа

Опитваме се от една страна да създадем държавно управление, което да се сплоти към общи цели и задания, въпреки това даваме и знак съгласно нас по какъв начин би трябвало да се подходи - с общ диалог на масата, на който да се види има ли какво да ни сплоти. Това съобщи кандидат-премиерът на " Продължаваме промяната " акад. Николай Денков в.

От думите му стана ясно, че не е несъмнено дали кабинетът ще бъде препоръчан за гласоподаване в Народното събрание.

" Целта на сглобяването на един кабинет е да мине през Народно събрание и да може да си свърши работата, само че каква е работата, която може да сплоти политическите партии, следва да обсъждаме. Ако няма поддръжка и се види, че няма късмет, какъв е смисълът да го вкарваме за разискване? Най-добросъвестно обаче ще се опитаме да изградим някаква степен на доверие, която да ни даде късмет да минем през Народното събрание ", разяснява претендент за министър председател на Политическа партия.

За да може да се ръководи, би трябвало да има някакво взаимно доверие, каквото липсваше за кабинета " Габровски ", уточни Денков.

Причините са, че не е ясно кой фактически ще взима решенията, че кабинетът беше обявен като експертен, а не се е оказало тъкмо по този начин на последно място - незадоволителната поддръжка.

" Аз знам, че ние също стартираме с недостиг на доверие и по тази причина и този нов формат значително повтаря това, което направихме сполучливо предходната година, с цел да сглобим кабинет при сложни условия ", уточни акад. Денков.

Той не има вяра във формулата на безпристрастен експертен кабинет и напомни, че и двата такива в най-новата история не са завършвали добре.

" Всеки един кабинет би трябвало да има политическа поддръжка и няма кой да я носи по-добре от водачите на партиите. От самото начало да кажем, че тези хора няма да вземат участие, не е обикновено ", акцентира някогашният министър на образованието.

Денков не е сюрпризиран от това, че " Възраждане " не са се появили на днешната среща сред партиите, съгласно него те имат друга ценностна система. Каза още, че е оставил вратата отворена за ГЕРБ и Движение за права и свободи, а решението какъв брой време да седят на срещата е тяхно.

Той разяснява и участията си в държавни управления на ГЕРБ.

" През последните дни много постоянно трябваше да давам отговор на въпроса " Вие специалист на ГЕРБ ли сте? " и в шеговита форма споделих " Аз съм специалист на Софийския университет " и на българската физико-химична научна школа. Бях поканен 2014 година в длъжностен кабинет на президента Плевнелиев и там влязох като академик с опит в научни стратегии. Тогава работихме дружно с господин Томислав Дончев ", сподели още Денков.

И съобщи, че в никакъв случай не е членувал в ГЕРБ, а през 2016 година е подал оставка като заместник-министър от кабинета " Борисов " 3 по същите аргументи като Христо Иванов (тогава правосъден министър - бел. ред.) Посочи, че от този момент е канен в няколко служебни кабинета, само че не е имал други партийни задължения, с изключение на с " Продължаваме промяната ", на която е съучредител.

" Моята задача е да подкрепя за навлизането на науката и на учените при вземането на решения в България ", разяснява акад. Денков.

В гостува и Томислав Дончев от ГЕРБ, който съобщи, че се бои, че и в този парламент кабинет няма да стане. 

Политическото напрежение в Народното събрание и отвън него опълчва обособени групи от обществото, изкопани са големи окопи сред политическите сили, сподели Дончев.

Той дефинира проектокабинета " Габровски " като допустимо настоящ все още, в случай че е бил преодолян политическия нарцисизъм. Този кабинет можеше да свърши работа, сподели Дончев.

По думите му, в случай че няма логичност Политическа партия да поддържа ГЕРБ, то няма логичност и ГЕРБ да поддържа мандата на Политическа партия. В самата комбинация на кабинета им като анонси няма логичност. Николай Денков - министър-председател, Кирил Петков - министър на стопанската система, Асен Василев - министър на стопанската система, никаква логичност няма, сподели Томислав Дончев.

Допълни, че още от началото на този парламент са опитвали да намерят метод политическите сили да се обединят към евроатлантическите полезности, само че има голямо съмнение.

" 62,5% отиваме на избори ", съобщи Дончев.

Определи връзките на ГЕРБ с президента като " институционални ".

Висока е цената на пропуснатите благоприятни условия, което няма да докара до нищо добре. Скъсването на доверието в системата ще има пагубни последици, това ми е огромното терзание, добави заместник-председателят на ГЕРБ.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР