Обучението по хуманитарни науки – по български език, история, география,

...
Обучението по хуманитарни науки – по български език, история, география,
Коментари Харесай

Проф. Пенов: Хуманитарните науки също трябва да се преподават в иновативна среда

Обучението по филантропични науки – по български език, история, география , би трябвало да става в новаторска среда, със модерни технологии, както е и по естествени науки в STEM центрове. Младите хора би трябвало да знаят българския език и история, да познават българските създатели и географията. Само по този начин ще могат да живеят дружно и да споделят полезности.

Това показа министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов с учителите в българското държавно приблизително учебно заведение „ Д-р Петър Берон “ в Прага, което празнува своя 75-годишен празник .

„ Историците споделят, че едно потомство е 25 години. Вече три генерации българи поддържат българския дух в нашето учебно заведение, основано, с цел да се резервира българската национална еднаквост, с цел да се резервира българското съзнание. Всички, които са били в това учебно заведение са отдали своите сърца, своите познания, с цел да обучат последващи генерации деца, които да популяризират българското самочувствие по света “ , съобщи в приветствието си министърът по време на тържеството за юбилея. Той означи, че в учебното заведение са подготвени към 6000 деца и всички тези ученици няма да не помнят къде са срещали за първи път с буквите, къде са положили първите изпити .

Училището в Прага приготвя деца от I до XII клас . Те учат по българските образователни стратегии, поставят и всички национални външни оценения и държавни зрелостни изпити. През тази година в Прага се образоват 126 възпитаници от 20 учители. За най-малките възпитаници, учебното заведение предлага и следобедни занимания в целодневна организация .

В учебното заведение действат клубове „ Аз и светът към мен “, „ Посланици на природата “ и „ Музиката – минало, настояще и бъдеще “. С поддръжка по Националната стратегия „ Роден език и просвета зад граници “ се организират заниманията на учебния хор „ Лира “ и театралното студио „ Златното ключе “. По Национална стратегия „ Заедно в изкуствата и спорта “ е образувана вокално-инструментална група, закупени са музикални принадлежности, вършат се нови аранжименти на известни български песни . Вече трета година работят по Национален парк „ Иновации в деяние “ – възпитаници и педагози от Чехия пътуват до България, с цел да обменят опит с новаторски учебни заведения. Училището е финансирано и по Национален парк „ Осигуряване на модерна, сигурна и налична просветителна среда “.

В Чешката република има и две български неделни учебни заведения – в Прага и в Бърно. Те получават финансова поддръжка от България посредством програмата „ Роден език и просвета зад граница “ .

В Прага министърът беседва с учителите за новите благоприятни условия , които ще имат по националните стратегии за развиване на образованието.

„ Неразказаните истории на българите “ и „ България – просветителни направления “ са две стратегии, ориентирани и към учебните заведения ни в чужбина, както и към общностите ни зад граница въобще.

„ Целта е да могат да се опишат родовите истории, свързани със страната, в която живеят сънародниците ни, както и българските следи от историята ни “ , съобщи Наталия Михалевска, шеф на Дирекция „ Образование на българите зад граници и учебна мрежа “ в МОН. По думите й с двете нови стратегии може да се съкрати връзката с България, чувството за татковина , за любов към България.

„ България–образователни направления “ е стратегия, която ще даде опция да се видят повече деца или преподаватели, стъпили в чужбина. За задачата са определени 100 обекта в България , които да бъдат посещавани

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР