Община Пловдив подписа договор за техническа помощ за разработване на

...
Община Пловдив подписа договор за техническа помощ за разработване на
Коментари Харесай

Община Пловдив прави лесопарк върху 655 дка с пари от Европа

Община Пловдив подписа контракт за техническа помощ за създаване на интегриран план „ Екосистемен метод за акомодация към изменението на климата и ръководство на риска от наводнения в ИБР на България “ (BULADAPTECOS).

С помощта на плана ще се осъществя построяването на най-големия лесопарк, който би трябвало да се трансформира в новия бял дроб на Пловдив. Върху терен от 655 декара би трябвало да се засадят 14 000 дървета. Те ще образуват зелен пояс, с цел да се стопира и мръсния въздух.

Още през 2017 година бе оповестено, че в идващите 5 години би трябвало да се залесят 14 000 дървета, западно от Гребния канал, като в зоната се направи лесопарк със зони за отдих и атракции с естествени материали.

Реализацията на парка обаче по този начин и не стартира, в предишния мандат той бе занимателен от каузи от екоактивисти, чийто искания бяха отхвърлени от магистратите.

Кандидатстването по плана, който се реализира по европейската стратегия LIFE, се осъществя на два стадия - концептуална записка и техническа помощ. Община Пловдив към този момент получи утвърждението на Европейската комисия за техническа помощ, а в края на миналата година към общината беше отправена и публична покана за правене на цялостно планово предложение, с краен период на подаване 07.04.2022 година

В момента в България това е единственият интегриран план ориентиран към качеството на атмосферния въздух, като към него са привлечени 10 асоциирани бенефициенти. Сред тях са общините Казанлък, Родопи, Първомай, Свиленград, Пещера, Белово, Кърджали, Ямбол, Девин и „ ИнфоЛогика “ ООД.

Настоящото планово предложение е насочено към най-актуалната политика на Европейския съюз – Зелената договорка. Интегрираният план ще се ползва в огромен мултирегионален мащаб на територията на басейна на реките от Източнобеломорски басейн в България, следвайки правилото: „ Мислете световно, действайте локално “. Проектът е в цялостно сходство с световните политики на Европейски Съюз, а точно – новата тактика на Европейски Съюз за адаптиране към климата, Парижкото съглашение за изменението на климата, Рамката на Сендай за понижаване на риска от бедствия, както и Програмата на Организация на обединените нации за стабилно развиване до 2030 година

Водеща цел в плана е Община Пловдив да предложи екобазирано сложно решение за предварителна защита на риска от бедствия – наводнения и отводняване при интензивни превалявания. Предвижда се изработването на техническо решение, което да предотврати наводненията по бул. „ Марица – юг “ и да спомогне за възобновяване на биоразнообразието. Дейностите по плана включват още и предприемане на ограничения свързани със засушаване.

Предвижда се създаване на национална уеб основана система за акомодация изменение на климата, обвързвана със застрашените политики - риск от бедствия, биоразнообразие.

Само преди няколко дни в онлайн платформата на Община Пловдив E-Gov-Box беше извършена първата среща на всички сътрудници, част от консорциума, по интегрирания план. По време на нея всеки един от сътрудниците показа членовете на своите екипи и бяха коментирани съществени координационни въпроси по осъществяване на дейностите по плана.
Свързани вести Колите отговорни едвам за 10% от мръсния въздух на Пловдив, останалото са печки Четете в "Марица ": Програмата за чистия въздух - въздух под налягане
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР