Няма тенденция сред българското общество за промяна на геополитическата насока

...
Няма тенденция сред българското общество за промяна на геополитическата насока
Коментари Харесай

Проучване: Няма нагласа сред хората в България за излизане от ЕС

Няма наклонност измежду българското общество за смяна на геополитическата тенденция на страната, демонстрират данните от допитване измежду популацията.

Европейският съюз остава суперсилата, чиито политики се считат за най-стабилизиращи за света в нашата страна. Половината (49%) от участвалите в проучване на " Галъп " наши сънародници дефинират политиките на Съюза като стабилизиращи. 22% дават по-скоро отрицателни оценки за интернационалните политики на Европейски Съюз, а 29% от българите се двоумят, съобщи Днес.бг.

Данните са от новото световно проучване на усещанията за интернационалните суперсили и техните политики, както и за резултата на отдръпването на Съединени американски щати от Афганистан. Изследването е извършено от Световната асоциация " Галъп интернешънъл " в края на 2021 година То покрива 45 страни по света и повече от 42 000 пълнолетни жители, представляващи към 2/3 от международното население.

Къде сме ние? Традиционно най-близки до Европейски Съюз. По-близки до Русия (в съпоставяне със САЩ), само че и все по-критични. Традиционно непознаващи Китай.

Макар в очите на българите Европейски Съюз да резервира позицията си като силата, която в най-голяма степен оказва стабилизиращо въздействие на света, увереността в това наподобява разколебана. Нетната стойност по този индикатор у нас беше +36 предходната година. Сега е +27. В края на 2019 година пък чистата стойност на оценките на българите за Европейски Съюз като стабилизиращ фактор в интернационалната политика беше +55.
 
Отношението към резултата на политиките на Европейски Съюз у нас са близки до междинните в Европа. Съседните ни страни отношението към политиките на Европейски Съюз също е по-скоро удобно. Изключение прави Сърбия, където отговорите „ дестабилизира “ са една втора от всички отговори, а една трета виждат стабилизиращ резултат в интернационалните политики на Европейски Съюз.

За българското общество наподобява най-трудно да образува ясна позиция във връзка с въздействието на интернационалните политики на Руската федерация. Показателно за това е, че най-голямото струпване на отговори на въпроса за Русия е към опцията „ не мога да преценява “ - 37%. 30% са на мнение, че политиките на Москва стабилизират света, а 33% са на противоположната позиция.
 
За година настройките у нас към интернационалните политики на Русия са очевидно влошени. Нетната стойност на оценките за политиките на Русия у нас в този момент е -3. Година по-рано беше +17.

На Балканите най-високи са дяловете на отговорите „ стабилизира “ в Албания (86%) и Сърбия (64%). Най-убедени, че Руската федерация дестабилизира света с политиките си са жителите на Косово (69% отговори дестабилизира), Румъния (57% отговори дестабилизира) и Босна и Херцеговина (55% „ дестабилизира “). Това слага нашата страна по-скоро „ в средата “ в оценките си към политиките на Русия.

В страната ни към момента няма и доста ясно построена визия за интернационалните политики на Китай. 19% от пълнолетните българи считат, че Китай стабилизира света със своите интернационалните политики, 34% виждат по-скоро дестабилизиращ резултат. Близо половината от запитаните у нас обаче не могат да дадат отговор (47%). Това е и най-високият дял на съмнение, регистриран в цялото проучване изобщо.
 
В съпоставяне с предходната година делът на колебаещите се даже е повишен (макар и минимално). Преди година 19% от българите намираха интернационалните политики Китай за стабилизиращи, а 35% за дестабилизиращи за света. 45% не можеха да образуват мнение. Нетната стойност в този момент е -15. Преди година беше -16. Преди това пък се записаха и позитивни стойности.
 
В нашия район политиките на Китай са оценени по-скоро като стабилизиращи в Албания (79% „ стабилизира “) и Сърбия (56% „ стабилизира ”). Гражданите на Косово (63% отговори „ дестабилизира “), Румъния (56% „ дестабилизира) и Босна и Херцеговина (47% „ дестабилизира) са по-скоро на сериозни позиции.

Според българите, интернационалните политики на Съединени американски щати по-скоро дестабилизират света – 53% от запитаните у нас считат по този начин. 16% са на противоположното мнение. Една трета на могат да преценяват. Преди година 19% от българите смятаха, че Щатите стабилизират света, 55% виждаха дестабилизиращ резултат в интернационалните политики на Съединени американски щати, а 26% не можеха да преценяват. Така чистата стойност на оценката на политиките на Съединени американски щати у нас е на практика непроменена – -36 предходната година и -37 в този момент.

Изглежда, че за една година съотношението на отговорите е по-скоро непокътнато и най-съществената смяна във връзка с САЩ  - по този начин и за останалите суперсили - се показва в растеж на отговорите, регистриращи съмнение.

От страните в нашия район най-критично ориентирани към Щатите са респондентите в Сърбия (71% отговори дестабилизира) и в Босна и Херцеговина (59% дестабилизира). На противоположната позиция за жителите на Албания (72% отговори стабилизира) и Косово (70% стабилизира). В Румъния мненията са по-скоро разграничени – 41% от запитаните там считат, че Съединени американски щати стабилизират света с интернационалните си политики, а 42% виждат по-скоро дестабилизиращ резултат.

Нагласите на българите след отдръпването на Съединени американски щати от Афганистан

16% от българите са трансформирали отношението си към Съединени американски щати след отдръпването им от Афганистан. 10% са трансформирали своите настройки в позитивна посока, а 6% в негативна. Така, въпреки и да не се е отразило доста в цялостните усещания на българите за Съединени американски щати, отдръпването им от Афганистан е по-скоро добре признато. Въпреки това, повече от половината от българите остават с непроменени позиции след решението на Джо Байдън да приключи американското военно наличие в Афганистан – 11% резервират своите положителни настройки, а 41% остават на сериозни позиции. Една трета се двоумят по какъв начин да отговорят.

Нагласите по този въпрос у нас са малко по-благоприятни от междинните за Европейски Съюз. Общо за Съюза отдръпването на Съединени американски щати от Афганистан също не трансформирало доста отношението към Щатите. Общо 21% % от запитаните в Европейски Съюз споделят, че са трансформирали настройките си. Делът на тези, които са трансформирали отношението си в отрицателна посока, обаче е по-висок - 12% от всички запитани. 9% пък са с по-благоприятно отношение към Съединени американски щати след отдръпването от Афганистан.

Данните са част от обичайното годишно проучване „ В края на годината “ на Асоциацията „ Галъп интернешънъл “ по самодейност и дизайн на ръководителя на Асоциацията доктор Джордж Галъп от 1977 година Изследването се организира всяка година оттогава. Тази година то бе извършено в 45 страни по света.

Общо 42 212 души са интервюирани в световен мащаб. Във всяка страна през интервала октомври-декември 2021 година са интервюирани към 1000 души по метода „ лице в лице “, по телефона или онлайн.

Статистическата неточност в проучването е в диапазон ±3-5% при поверителен период – 95%.

 
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР