Новото нормално е авторитарна популистка партия да е в челната

...
Новото нормално е авторитарна популистка партия да е в челната
Коментари Харесай

В цяла Европа подкрепата за авторитарни парти е на върха, България е на 9-о място

Новото обикновено е властническа популистка партия да е в челната тройка по електорална поддръжка, показва създателят на отчета
26,9% от европейците поддържат властнически политически партии, както в лявата, по този начин и в дясната част на политическия набор. Въпреки че това съставлява исторически най-високото равнище на поддръжка за тях, 2023 година е пета поредна година без спомагателен растеж. България е на девето място измежду страните в Европейски Съюз със относително ниска поддръжка за сходен вид партии - под 20 на 100, само че бележи растеж през последните 10 години.

Това сочи Индексът на властническия популизъм, който разказва метода, по който популистките държавни управления в Европа подкопават демокрацията и правата на индивида и ползват нездравословни стопански политики.

Резултатите от изследването, което обгръща 31 страни и всички избори, провеждани в тях от 1945 година до 2023 година беше публикувано от Института за пазарна икономика (). Индексът на властническия популизъм е оповестен за първи път през 2016 година, а идващите му издания са били през 2017 и 2019 година

Изводите в настоящия отчет отчета сочат, че страховете от имиграцията са довели до повишаване на поддръжката за десния авторитаризъм и популизъм, до момента в който радикалната левица претърпява непрекъснат спад. Отношението към Европейски Съюз се разграничава измежду популистките партии. Макар че тези партии са по-принцип по-евроскептично настроени, през днешния ден по-малко от тях се застъпват за цялостно отдръпване от Европейски Съюз, в сравнение с през предходните години. Данните сочат, че поддръжката за популистите се консолидира, само че няма признаци за по-нататъшно разширение.

Петте страни в Европа с най-висока поддръжка за популистки и/или властнически партии са Унгария - с 60 %, Италия - с над 50 на 100, Франция - малко под 50 %, Гърция и Полша с близо 45 на 100.

Петте страни на дъното по поддръжка за такива партии са Хърватия - с към 14 %, Люксембург - към 13 на 100, Португалия - с близо 12 %, Обединеното кралство - под 4 на 100 и Малта - под 2 %.

Изчисленият съгласно методологията на показателя общ дял на гласовете за властнически и популистки партии в България бележи забележителен растеж през последното десетилетие, като в средата на предишното десетилетие доближава съвсем 1/5 от всички гласове на парламентарни избори. През последните години възходът на " Възраждане " й носи следващо нарастване, като съгласно последното издание делът на популизма в страната доближава 17% през 2023 година

Електоралната поддръжка за национално-консервативни партии остава доста висока, като се усилва непрестанно от 1990 година насам. Средната поддръжка сега е 13,9%, което е малко под 14,1%, регистрирани през 2022 година Докато поддръжката за десния авторитаризъм/популизъм продължава да нараства, през последните години се следи непрекъснат спад на поддръжката за радикалната левица. Тези партии евентуално не са съумели да запазят инерцията, която набраха след финансовата рецесия от 2008 година, е един от изводите на изследването.

През 2023 година електоралната поддръжка за демократичните партии доближава исторически връх, с 12,3 %. Ръстът на поддръжката за тях е непрекъснат от 2010 година насам.

Към март 2024 година популистки и/или властнически партии вземат участие в осем държавни управления в Европа: Унгария, Италия, Испания, Словакия, Словения, Финландия, Швейцария и Румъния. Това е най-ниското равнище на присъединяване в държавни управления от 2014 година насам, като през 2019 година сходни обединения са взели участие в кабинети в 15 страни.

" Новото обикновено в Европа е властническа популистка партия да е в челната тройка по електорална подкрепа в съвсем всяка страна. Популярността на тези партии постоянно води и до захващане на политическа власт, като множеството европейски демокрации са имали популистки партии в ръководството в един или различен миг ", показва Андреас Йохансон Хайно, създател на отчета.

Популистките партии по своята същина са антисистемни придвижвания и са обединени от съпротивата си против политическите елити в съответните страни, само че в същото време съставляват доста разнообразна група от партии, в това число в отношението си към демокрацията. Ето за какво, въпреки данните да демонстрират общоевропейски трендове, всяка партия би трябвало да бъде оценена съгласно личните си особености, показва Хайно.

Днес популизмът е по-ляв, в сравнение с преди двадесет години, особено що се отнася до икономическата политика. Това е явно както по по-протекционистките им позиции за комерсиалната политика, по този начин и във връзка с твърдата отбрана на огромна и великодушна обществена страна. Сред популистките партии се следят и трендове към смяна на отношението към Европейски Съюз. Макар че тези партии остават сензитивно по-евроскептични от други, все по-малко от тях се застъпват за отдръпване от съюза, а няколко партии възприемат по-умерени позиции, сочи още анализът на авторорът на доклада
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР