Ново изследване на Baringa Partners, съфинансирано от Shell, показва, че

...
Ново изследване на Baringa Partners, съфинансирано от Shell, показва, че
Коментари Харесай

Проучване: Ускореното преминаване от въглища към природен газ ще спести на България 46 млн. т CO2 емисии и 2,3 млрд. евро


Ново проучване на Baringa Partners , съфинансирано от Shell, демонстрира, че в случай че форсира прекосяването от въглища към природен газ, България ще понижи излъчванията си от СО2 с 46 милиона тона .

Тази прогноза за обилни изгоди за околната среда идва в миг, когато българското държавно управление работи за основаването на газов хъб и по-нататъшното диверсифициране на газовите доставки. Констатациите, изложени в отчета на Baringa „ Енергийният преход в България “, сочат, че прекосяването към природен газ ще донесе голям брой изгоди за обществото, като обръщат и внимание на обстоятелството, че доста от въглищните електроцентрали понастоящем не подхождат на директивите на Европейски Съюз.

Преходът към природен газ в България, която през 2017 година беше втора в Европейски Съюз по % на понижаване на излъчванията на СО2, ще означи значим принос към постигането на генералните цели на Европейски Съюз за понижаване на въглеродните излъчвания. В сходство с Парижкото съглашение, понастоящем Европейски Съюз си е сложил за цел понижаване на излъчванията с 80 до 95% към 2050 година, което ще значи спад в нивата на CO2 до стойности сред 286 и 1,144 милиона тона.[1]

„ Всички сме виждали заглавията в международните медии за климатичното злополучие, пред което сме изправени, и знаем, че са нужни неотложни дейности по отношение на метода, по който произвеждаме сила понастоящем. До момента ударението се слага основно върху заменянето на фосилните горива с възобновими източници. Това обаче няма да стане от през днешния ден за на следващия ден, ето за какво ни е необходим източник на сила, който да подсигурява, че в това време лампите ни ще светят. Смятаме, че природният газ може да изиграе роля в този преход, намалявайки излъчванията на СО2 и, в последна сметка, пренастройвайки енергийната система на страната към по-възобновяеми източници. В страни като България, прекосяването от въглища към природен газ ще спомогне доста за понижаване на излъчванията и намаляване цената на зависимостта от въглища. Този развой ще бъде най-успешен там, където държавните управления одобряват законови ограничения за по-бърз преход – нещо,което насърчаваме българските заинтригувани институции да прегледат като опция. Присъединяването към платформата „ Въглищни райони в преход “ също ще помогне на България да реализира своя преход “, съобщи Джаеш Пармар, сътрудник, отговарящ за енергетиката и ресурсите в Baringa Partners .

Изследването се концентрира върху прехода към природен газ в България като ходило към постигането на нисковъглеродна стопанска система, в която възобновимите източници ще играят доста по-голяма роля. Подобни приложения на природния газ като стъпала към нисковъглеродна стопанска система са във фокуса на плановете за Планове за енергетиката и климата, създадени от множеството страни членки и показани на Европейската комисияпрез декември 2018 година Окончателните версии на тези проекти ще бъдат показани през 2019 г.[2]

Докладът на Baringa показва редица европейски страни, които към този момент употребяват природен газ като част от тактиката си на отвод от въглищата и преход към нисковъглеродни енергийни доставки. Така да вземем за пример в Германия и Испания затварянето на губещи каменовъглени мини бе осъществено сред 2011 и 2018 година, като някои електроцентрали бяха преустроени за работа с природен газ. Централите на природен газ се преглеждат в тези страни като основен стадий от пътя към потребление на повече възобновима сила. Както демонстрира опитът на Германия и Испания обаче, преходът към природен газ изисква забележителна финансова поддръжка.

Камелия Славейкова, изпълнителен шеф на Shell България , прибавя: „ Това проучване, което бе съфинансирано от Shell, ясно показва главните изгоди от ускоряването на българския преход към природен газ и по-нататък. Ние в Shell имаме вяра, че прекосяването към нисковъглеродно бъдеще включва потребността от ангажираност от страна на държавните управления по целия свят за преход от потреблението на въглища към по-чисти въглеводороди, какъвто е природният газ, както и от други решения, в това число възобновима сила. България и други страни ще извлекат огромна изгода както във връзка с нивото на излъчванията, по този начин и за здравните си служби, в случай че ускорят този преход. Конкретно за България, присъединението към платформата „ Въглищни райони в преход “ би могло да бъде една значима първа крачка. “

В рамките на подготовката за проучването бяха извършени съвещания с Европейската банка за възобновяване и развиване (ЕБВР), която е дълготраен сътрудник за българския енергиен бранш. Хари Бойд-Карпентър – шеф, завеждащ направление Енергетика за Европа, Близкия Изток и Африка, съобщи: „ Необходими са бързи и решителни стъпки за справяне с провокациите на климата и неприятното качество на въздуха. Това изисква занемаряване по принцип на най-замърсяващите горива и прекосяване към без- или нисковъглеродни други възможности. Европейска банка за възстановяване и развитие сложи декарбонизацията в центъра на нашата нова тактика за енергийния бранш, по силата на която ще поддържаме газовия бранш в страните, където оперираме, и в сходство с прехода към нисковъглеродна сила, която да е по едно и също време сигурна и финансово налична. “

----------------------------------------------------

Baringa Partners е самостоятелна консултантска компания, профилирана в бизнеса и технологиите. Понастоящем Baringa Partners заема 1-во място в класацията на Financial Times измежду консултантските компании в ръководството на енергетиката, комуналното стопанство и околната среда. През 2018 година се класирахме на 2-ро място в листата на Best Workplaces™ в Обединеното кралство от Great Place to Work® UK. Това е 12-та поредна година, в която компанията печели премия за своята приобщаваща и ангажираща корпоративна просвета. През 2016 година Baringa завоюва статут на „ Майстор “, когато беше оповестена за „ чудесно място за работа “ за 10-а поредна година.

[1] Национални проекти за енергетиката и климата, Европейска комисия, https://ec.europa.eu/energy/en/topics/energy-strategy-and-energy-union/governance-energy-union/national-energy-climate-plans

[2]Общи излъчвания на парникови газове, трендове и прогнози, Европейска организация за околна среда, https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/indicators/greenhouse-gas-emission-trends-6/assessment-2

Констатациите, съдържащи се в отчета, бяха разисквани на кръгла маса, извършена в София на 11 юни. Участниците включваха снабдители на сила, хора от добивния бранш, представители на Министерството на енергетиката и на регулаторния орган.

Пълният текст на отчета „ Енергийният преход на България “ може да се смъкна от: (INSERT HYPERLINK



Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР