Новак Джокович победи Роджър Федерер 7-6(5), 1-6, 7-6(4), 4-6, 13-12(4)

...

Джокович надигра Федерер в исторически финал на Уимбълдън

Новак Джокович победи Роджър Федерер 7-6(5), 1-6, 7-6(4), 4-6, 13-12(4) и завоюва мъжкия " Уимбълдън " 2019. Мачът, който беше едно необикновено представление, изцяло справедливо се реши след тайбрек в петия сет, който беше вкаран в регламента от тази година след 12-12 гейма. Двубоят е най-дългият край в историята на сингъл.

Двамата започнаха доста мощно. Федерер стигна до първа опция за пробив в четвъртия гейм, който продължи съвсем 10 минути. Швейцарецът провежда прелестна офанзива, само че сбърка уинъра. След това Джокович взе нужните му още две точки

Първият сет трябваше да се реши след тайбрек. Джокович имаше преимущество първоначално му. Федерер съумя да се върне и даже да поведе с 5-3. Тогава сърбинът се ядоса, до момента в който неговият противник направи неточности и след поредност от 4 точки Ноле взе сета след тъкмо 1 час със 7-5.

" Маестрото " се активизира след нещастно изгубената първа част и незабавно проби. Джокович изостана с 15-40 и изпрати топката при опит за съкращаване на противоположния диагонал. Това смути играта на сърбина и безпогрешният Роджър повтори упражението с нов брейк за 3-0. Швейцарецът осъществя уинър след композиция след ретур.

Джокович разбра, че сетът е изгубен и го доигра официално. Той въпреки всичко счупи геврека за 1-4, само че направи двойна неточност при 0-40 в последния седми гейм на частта. Федерер завоюва сета за 25 минути с 6-1. Точките бяха 26 на 12.

В третата част и двамата печелеха сервис геймовете си. Федерер по-лесно, Джокович малко по-трудно. Все отново сърбинът върна стабилността си беше доста съсредоточен в решителните точки.

Швейцарецът стигна до опция за пробив, която беше и сетбол при 5-4. Сърбинът отговори с бомбен сервис по диагонала и удължи сета.

Отново, както в първия сет се стигна до тайбрек. И още веднъж Джокович беше по резистентен. Той стартира с мини-брейк, поведе с 3-0 и след зрелищно разиграване дръпна уверено с 5-1.

" Маестрото " взе безапелационно идващите три точки, само че сбърка в навън в най-важното разиграване. Сърбинът осъществя още първия си сетбол след мрежа на съберника си за 7-4. Третата част продължи 52 минути.

Публиката застана на страната на Федерер. Той първо измъкна сервиса си при в петия гейм, а по-късно направи първия пробив в сета след неточност в навън на Джокович.

Това разконцентрира Ноле, който елементарно съобщи още един брейк за 2-5. Федерер преди този момент затвърди пробива със сервис гейм на нула.

Световният №1 нямаше желание да предава частта. Той натисна сервиса на противника си и върна един пробив. След това Ноле понижи на 4-5 след гейм на 15.

Федерер върна концентрацията и затвори сета с гейм на нула с 6-4. Четвъртата част продължи 40 минути.

С петия част умората стартира да си споделя думата. При 2-1 Джокович имаше три благоприятни условия за пробив след 15-40, само че противникът му съумя да ги отрази. Два гейма по-късно сърбинът още веднъж поведе с 15-40. Федерер обезврежда първата брей точка с прекрасен втори сервис. Но по-късно Ноле разстреля съберника си от бекхенд по диагонала след непресметнато излизане на Федерер. Резултатът стана 4-2 за международния №1, предава news.bg.

В следващта партия Федерер изпусна уинър при 15-30, само че сърбинът отговори с двойна неточност, давайки опция за рибрейк. Федерер обаче сбърка идващото дълго разиграване.

Швейцарецът имаше още една опция след уинър по правата, построени след дълга замяна. Джокович сбърка атрактивно разиграване и пробивът беше върнат за 4-3.

Двубоят продължи и след 6-6. В гейм №15 Федерер проби и сервираше за мача. Швейцарецът имапе два мачбола, само че сърбинът ги избави, върна пробива и остана в мача.

Напълно справедливо се стигна до тайбрек след 12-12. За първи пър на мъжки мач на Уимбълдън.
Източник: marica.bg