Normal021falsefalsefalseBGX-NONEX-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Нормална таблица; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0;

...
Normal021falsefalsefalseBGX-NONEX-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Нормална таблица; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0;
Коментари Харесай

Заплашени сме от най-масово измиране на животни след епохата на динозаврите

Normal021falsefalsefalseBGX-NONEX-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name: " Нормална таблица " ; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent: " " ; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family: " Calibri ", " sans-serif " ; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family: " Times New Roman " ; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}

Над 30 000 скотски типове са избрани за " застрашени " и са включени в Червения лист на Международния съюз за отбрана на природата. Най-застрашените от измиране са 6 400. Природозащитната организация WWF предизвести, че сега сме очевидци на " най-голямото измиране на типове след изгубването на динозаврите ", предизвестява в собствен материал „ Дойче веле “.

Сред главните аргументи за сериозното състояние са загубите на местообиталища, бракониерството и противозаконната търговия, промените в климата и замърсяването на природата. От WWF показват, че изгубването на типове е рисково и за планетата като цяло, и за човечеството: " Биоразнообразието не е разкош, то има значима роля и извършва избрани задания. Огромна част от типовете да вземем за пример имат грижата за прехраната на човечеството - като насекомите, които опрашват към три четвърти от ядливите растения. Намаляването им може да провокира редица промени ", предизвестяват от организацията и означават, че на този стадий учените не разполагат с задоволително информация, с цел да преценяват действителните последствия от изгубването на избрани животни.

Рискове има за белите мечки, пингвините и коалите

В отчета на WWF като образец за изчезващ тип са посочени белите мечки: една трета от популацията им може да изчезне до 2050 година вследствие на климатичната рецесия. В залива Хъдсън към момента живеят 842 животни, само че това е с към 18 % по-малко, в сравнение с през 2011 година, написа " Шпигел ". Застрашени от изгубване са и императорските пингвини - в случай че световното стопляне продължи, популацията им може да намалее с 86 % до 2100-ата година.

Броят на коалите също се е свил фрапантно. През октомври 2019-а над 2000 коали станаха жертва на огромните горски пожари в Австралия. Вследствие на тях бяха унищожени големи площи от евкалиптови гори, които са естественото местообиталище и източник на храна за животните. Според природозащитната организация Australia Koala Foundation, към момента има сред 43 000 и 100 000 коали, само че броят им е намалял с към една трета през последните 25 години, оповестява ДПА.

Еберхард Брандес от управителния съвет на WWF е на мнението, че има връзка сред климатичната рецесия и изгубването на типовете. " Глобалното стопляне трансформира екосистемите с трагични темпове. Много животни и растения не могат да се приспособяват задоволително бързо ". Но не всички животни стават жертва на климатичните промени.

Някои измират, други оцеляват

През ноември почина и последният суматрански носорог в Малайзия. Местообиталището на животните е окончателно унищожено поради изсичането на горите за плантации с палмово масло, производството на хартия и въгледобива. В Индонезия този тип носорози към момента се срещат, само че съгласно WWF, броят им е по-малко от 80, написа " Шпигел ".

Някои животни обаче съумяват ловко да се приспособят към новите условия. WWF дава за образец златния чакал, който все по-често напуща топлата югоизточна част на Европа и се заселва в регионите на Централна Европа, в това число и в Германия. По информация на ДПА европейската популация на златния чакал включва 117 000 животни.

Сред огромните спечелили измежду животните е и сайгата или така наречен степна антилопа. Тя е съумяла да развие имунитет против вирусното заболяване, унищожило съвсем целия ѝ тип преди 3 години - по данни на WWF по време на епидемията броят на антилопите е намалял от 11 000 до 3000. Освен това във Виетнам за първи път от 30 години бе открит виетнамски канчил от фамилията на еленовите свине. Последният прочут представител на типа е бил убит през 1990 г.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР